Սխտորը չի բուժում կորոնավիրուսը. ԱՀԿ
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) հերքել է ժողովրդական մեթոդները`նոր կորոնավիրուսով առաջացած հիվանդության կանխարգելման և բուժման վերաբերյալ: Այս մասին գրում է 24.kz.ru-ն։
ԱՀԿ-ն իր պաշտոնական կայքում հրապարակել է նյութեր, որ օրինակ, ցուրտ եղանակին դրսում լինելը չի կարող սպանել վիրուսը: Փաստն այն է, որ առողջ մարդու մարմնի ջերմաստիճանը տատանվում է 36.5-37 աստիճաններում՝ անկախ շրջակա միջավայրի ջերմաստիճանից կամ եղանակից։
Նույնը վերաբերում է տաք լոգանքի օգտակարության մասին առասպելին. տաք  ջուրն իսկապես չի փրկում մարդուն վարակվելուց։ Բացի այդ, չափազանց տաք ջուրը կարող է վնասել մաշկը և առաջացնել այրվածքներ:
Բացի այդ, ըստ ԱՀԿ-ի, չնայած այն հանգամանքին, որ սխտորը մանրէասպան հատկություններ ունի, ամենայն հավանականությամբ անօգուտ է վիրուսի դեմ պայքարում:

В ВОЗ опровергли популярные способы профилактики коронавируса: теплая ванная и чеснок не помогут
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) опровергла популярные заблуждения, касающиеся профилактики и лечения заболевания, вызванного новым коронавирусом. На своем официальном сайте ВОЗ опубликовала материал о том, что, в частности, пребывание на улице в холодную погоду не может убить вирус.
Дело в том, что температура тела здорового человека колеблется в пределах 36,5-37 градусов независимо от температуры окружающей среды или погоды. Подробности сообщает ТАСС.
То же касается и мифа о полезности горячей ванны, которая на самом деле не спасет от заражения. При этом слишком горячая вода может нанести вред и вызвать ожог.
Кроме того, по информации ВОЗ, несмотря на то, что чеснок обладает некоторыми противомикробными свойствами, для борьбы с вирусом он, скорее всего, бесполезен.
Так, в ходе текущей вспышки заболевания, вызванного коронавирусом, не было получено никаких подтверждений эффективности употребления чеснока в качестве профилактической меры.