Երկրում կա թե սննդամթերքի, թե դեղորայքի բավարար պաշար. Թորոսյան
«Ոչ մեկ չի ասում ռեստորանի աշխատողին մի եկեք գործի և ոչ էլ ռեստորանի տիրոջը փակել ռեստորանը, սակայն մասսայական միջոցառումները՝ լինի հարսանիք, կնունք և այլն, արգելվում են»,- այսօր լրագրողների հետ հարցուպատասխանի ընթացքում ասաց ՀՀ Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Ինչ վերաբերում է պարենի, դեղորայքի մատակարարմանը, ապա, ըստ նրա, դրանք ամբողջությամբ մնում են նույնը. «Այսինքն՝ երկրում կա թե սննդամթերքի,և թե դեղորայքի բավարար պաշար: Այդ մասով մենք խափանումներ չենք սպասում: Ավելին՝ սահմանային արգելքը չի վերաբերում բեռներին և,  կարծում ենք, որ այս իրավիճակը կկարողանանք հաղթահարել»։
Հարցին, թե ինչպիսի լուծում է տեսնում կառավարության ներկայացուցիչը օրավարձով աշխատողների դեպքում, որոնք արդեն գոյատևման խնդիր ունեն, Արսեն Թորոսյանը պատասխանեց. «Կառավարությունն ամենօրյա ռեժիմով աշխատելու  է գործիքակազմի վրա, թե ինչպես անի, որ տնտեսական վիճակը երկրում հարթ անցնի: Վստահ եմ՝  տեղյակ եք, որ տնտեսական խնդիրներ կարող են լինել ողջ աշխարում: Մոտ օրերս ավելի մանրամասն անդրադարձ կլինի այս խնդրին»:
Ինչ վերաբերում է թեստերի ապահովմանն, ապա Թորոսյանն այդ մասով մտահոգության առիթ չի տեսնում: Նա ասաց, որ ապահովված ենք թեստերով, իսկ թե երբ կստանան նոր խմբաքանակ, ժամկետները հայտնի չեն:
Նախարարի խոսքով ՝ ակնկալում են երկու տեսակի թեստերի ստացում՝ թքով և արյունով հետազոտության համար:
«Թքովը կօգտագործվի սահմանային անցակետերում, իսկ արյունովը՝ բժշկական առաջնային օղակներում: Տեղեկացնեմ նաև, որ այս պահին մաքսազերծում է անցնում 3500 թեստ, այս շաբաթ նախատեսված է ևս երկու հազար: Այսինքն՝ մոտ հինգ  հազար մարդ ու կարող ենք սպասարկել»,-եզրափակեց նախարարը:

«Никто и не говорит работнику ресторана не ходить на работу, а владельцу ресторана – закрывать заведение, но такие массовые мероприятия, как свадьбы, крестины и прочее, запрещены», – заявил сегодня журналистам министр здравоохранения РА Арсен Торосян.
Что касается поставок продовольствия, лекарств, то, по его словам, ситуация остается неизменной. «То есть в стране достаточный запас продовольствия и лекарств. Мы не ожидаем перебоев в этом отношении. Более того, пограничный запрет не распространяется на грузы, и мы считаем, что сможем преодолеть эту ситуацию», – указал министр.
В ответ на вопрос, какое решение видит представитель правительства для трудящихся с ежедневной оплатой, у которых уже стоит проблема выживания, Арсен Торосян отметил: «Правительство будет ежедневно работать над тем, чтобы сделать экономическую ситуацию в стране гладкой. Я уверен, что вы знаете, что экономические проблемы могут возникнуть во всем мире. Более подробные обсуждения по этому вопросу пройдут в ближайшие дни».
Что касается тестов, Торосян не видит причин для беспокойства в этом смысле. Он указал, что нам предоставлены тесты, а что касается того, когда они получат новую партию, сроки неизвестны.
По словам министра, они рассчитывают получить два типа тестов – для проведения анализов слюны и крови.
«Первые будут использоваться на пограничных контрольно-пропускных пунктах, а вторые –на первичных медицинских звеньях. Я также хотел бы сообщить, что 3500 тестов в настоящее время проходят таможенное оформление, на этой неделе запланировано получение еще 2 тыс.. Другими словами, мы можем обслужить около пяти тысяч человек», – резюмировал министр.