Սպիտակի քաղաքապետ. Վթարի հետևանքով տուժածների կյանքին վտանգ չի սպառնում
Վանաձոր-Սպիտակ ավտոճանապարհին կողաշրջված ավտոբուսի ուղևորները «Գլորիա» կարի ֆաբրիկայի աշխատակիցները չեն։ Panorama.am-ի հետ զրույցում նման պնդում արեց ֆաբրիկայի հիմնադիր տնօրեն Բագրատիոն Դարբինյանը։
«Սպիտակում կարի ֆաբրիկա կա, քանի որ պատվերները հիմա քիչ են, կրիզիս է, իրենք ինձ խնդրեցին, որ պատվերներով ապահովեմ։ Մենք նրանց ասացինք՝ դրանք եվրոպական պատվերներ են, պետք է աշխատակիցներին ուղարկեք մեզ մոտ գան, սովորեն, թրեյնինգներ լինեն։ Այնպես չէ, որ դա բանվորական հագուստ է, ոնց ասես, կարեն։ Հիմա այդ մարդիկ պետք է գային մեզ մոտ՝ մի շաբաթ սովորեին։ Էն էլ էս ժողովուրդը նման փորձանքի եկան, տեղ չհասան»,- ասաց ընկերության տնօրենը։
Նրա խոսքով, աշխատակիցներին տեղափոխող ավտոբուսն էլ իրենցը չի եղել, Սպիտակի կարի ֆաբրիկան է միգուցե վարձել նրանց տեղափոխելու համար։
Նախապես ներկայացված ցուցակի համաձայն, Վանաձորի «Գլորիա» ֆաբրիկայում պետք է վերապատրաստման դասերին մասնակցեին Սպիտակի կարի ֆաբրիկայի 22 աշխատակիցներ։
Սպիտակի քաղաքապետ Գագիկ Սահակյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց, Սպիտակում կարի մի ֆաբրիկա կա, սակայն այն չի գործում մասնագետներ չունենալու պատճառով։
«Գլորիա կարի ֆաբրիկայի աշխատակիցներն են, ես այդպես եմ լսել, հնարավոր է՝ սխալվեմ։ Նրանք Սպիտակից են, բայց գնում են Վանաձոր աշխատանքի»,-ասաց նա։
Քաղաքապետի ձեռքի տակ եղած տվյալներով, վթարի հետևանքով տարբեր աստիճանի վնասվածքներ է ստացել 15-16 մարդ։
«Թեթև վնասվածքներ են, կոտրվածքներ, որևէ մեկի կյանքին վտանգ չի սպառնում։ Ամեն ինչ նորմալ է։ Այս թվերն էլ մոտավոր են, բոլորը խառն են, մի քանի ժամից ավելի հստակ կլինի»,- ասաց Սպիտակի քաղաքապետը։
ԱԻ նախարարությունից ավելի վաղ հայտարարել էին, որ Վանաձոր-Սպիտակ ավտոճանապարհի 13-րդ կմ-ին «ՊԱԶ» ավտոբուսը դուրս է եկել երթևեկելի հատվածից և կողաշրջվել, կան տուժածներ։
Մինչ փրկարարների կանչի վայր հասնելը՝ տուժածներից մեկը տեղի ուժերով դուրս է բերվել ավտոբուսի տակից. տուժածին մոտեցրել են շտապօգնության ավտոմեքենային:

Мэр армянского Спитака: Жизням пострадавших в ДТП с автобусом ничто не угрожает
Пассажиры автобуса, перевернувшегося на дороге Ванадзор-Спитак, не являются работниками швейной фабрики «Глория». Такое заявление в беседе с корреспондентом Panorama.am сделал директор-основатель фабрики Багратион Дарбинян.
«В Спитаке есть швейная фабрика, поскольку заказов сейчас мало, кризис, они попросили меня обеспечить их заказами. Мы сказали им, что это европейские заказы, посему они должны направить сотрудников к нам на обучение, курсы. Речь не о пошиве рабочей одежды, чтобы они шили ее, как могут. Теперь эти люди должны были приехать к нам – на обучение сроком на неделю. Но эти люди попали в такую беду, не добрались до места», – рассказал директор компании.
По его словам, автобус, который перевозил сотрудников, также не принадлежит им, возможно, его арендовала швейная фабрика Спитака для их перевозки.
Согласно предварительно представленному списку, на фабрике «Глория» в Ванадзоре в курсах по переподготовке должны были принять участие 22 сотрудника швейной фабрики Спитака.
Мэр Спитака Гагик Саакян в свою очередь сообщил Panorama.am, что в Спитаке есть швейная фабрика, но она не работает из-за нехватки специалистов.
«Речь о сотрудниках швейной фабрики "Глория". Я так слышал, могу ошибаться. Они из Спитака, но едут на работу в Ванадзор», – сказал он.
По имеющимся под рукой мэра данным, в результате аварии травмы различной степени тяжести получили от 15 до 16 человек.
«Речь о легких травмах, переломах, их жизни ничто не угрожает. Все хорошо Эти цифры приблизительны, все сейчас в суматохе, через несколько часов все прояснится», – сказал мэр Спитака.
МЧС Армении ранее сообщило, что на 13-м км дороги Ванадзор-Спитак автобус марки «ПАЗ» выехал за пределы проезжей части и перевернулся, есть пострадавшие.