Փաշինյան. Կորոնավիրուսն իրականում այնքան էլ սարսափելի չէ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարեց՝ կորոնավիորւսն իրականում այնքան էլ սարսափելի չէ, ինչքան նրա մասին ընդունված է ասել։
«Եթե խոսքը վերաբերում է խրոնիկական հիվանդություն չունեցող ու 70-ից ցածր տարիք ունեցող անձանց։ Հիմա մենք պետք է մտածենք ռազմավարության մասին»,- ասաց վարչապետը։
Նրա խոսքով, Ծաղկաձորում մեկուսացած քաղաքացիները ոչ մի ախտանշան չունեն։
«Այո, նրանց մոտ ախտորոշվել է կորոնավիրուս, երեկվա յոթի մասին է խոսքը, բայց հիվանդների մեծ մասը ոչ մի բուժում չի ստանում։ Բացի թոքաբորբով հիվանդներից, ովքեր հստակ բուժվում են թոքաբորբի դեմ և փառք աստծո, կբուժվեն, մյուսները ուղղակի հիվանդանոցում են»,- ասաց նա։
Կառավարության ղեկավարի խոսքով, պետք է կարողանանք մեր քաղաքացիական պատասխանատվությունը այնքան բարձրացնել, որ յուրաքանչյուրը հասկանա, կորոնավիրուսով կարելի է  վարակվել ինչպես գրիպով։
Նա հորդորեց խրոնիկ հիվանդություն ունեցողներին, տարեցներին մեկուսացնել որոշ ժամանակով։
«Չնայած արտակարգ դրություն է հայտարարված, բայց կարծում եմ, որ առավել արդյունավետ միջոցը ոչ թե տների դռների մոտ ոստիկանական ուժեր դնելն է, այլ քանի որ մենք մի հանրություն ենք, մի ընտանիք, պետք է պայմանավորվենք, որ տրամադրվենք ավելի մեծ պատասխանատվության, կանոների նկատմամբ ավելի մեծ կլարգապահության։ Եթե այդսպես անենք, կորոնավիրուսային լարվածությունը միանգամից կընկնի։ Այս պահի դրությամբ, փառք աստծո, մեզ մոտ կորոնովիրուսն ընթանում է որպես սովորական  վիրուսային մի հիվանդություն»,-ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ վերջին տվյալներով հիվանդությունը հաստատվել է 52 մարդու մոտ։ Առաջին հիվանդն առողջացումով դուրս է գրվել։
Փաշինյանը ևս մի քանի հարցերի անդրադարձավ, ասաց սպիրտի գնի բարձրացումը պայմանավորված է հարկային օրենսդրության փոփոխության հետ։ Փաշինյանին զեկուցել են, որ ալկոգելի գնի փոփոխություն կորոնավիորւսից առաջ ու հետո չի եղել։
«Գնային փոփոխություն է տեղի ունենում նպարեղենի խմբում՝ ոսպ, հնդկաձավար և այլն, և այլն։ Սա կապված է մարդկանց խուճապային գնումների հետ, ես կոչ եմ անում մարդկանց ճգնաժամային, խուճապային գնումներ չանել, ցանցերը, խանութները որևէ ապրանքի պակաս պահեստներում չունեն։ Ինձ ասում են, որ խոշոր սուպերմարտկետների առևտրի ծավալն ավելացել է 30-40 տոկոսվ, իսկ փոքր խանութներինը՝ նվազել։ Սիրելի հայրենակիցներ, կոչ եմ անում միջին և փոքր, բակային կրպակների մասին չմոռանալ, նրանք ապրանք սպառելու խնդիր ունեն»,- նշեց վարչապետը։
Փաշինյանն այսօր էլ ընդգծեց՝ ֆինանսական շուկան շատ կայուն է  և ուժեղ, որևէ խնդիր չենք ունենալու։
«2018-19 թթ-ի արդյունքներով Հաաստանը կուտակել է շատ մեծ պոտենցիալ տնտեսական ռեստարտ իրականացնելու և տնտեսական հեղափոխությունը զրոյից սկսելու համար, և այդ պոտենցիալն իհարկե կօգտագործվի, որպեսզի մենք այս իրավիճակից դուրս գանք տնտեսապես ավելի ուժեղացած»,- ասաց նա։

Никол Пашинян: Коронавирус на самом деле не так страшен, как о нем говорят
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в прямом эфире на своей странице в социальной сети Facebook заявил: коронавирус на самом деле не так страшен, как о нем говорят.
«Если речь идет о людях, у которых нет хронических заболеваний и которые моложе 70 лет. Теперь мы должны подумать о стратегии», – сказал премьер.
По его словам, у изолированных в Цахкадзоре граждан нет никаких симптомов.
«Да, у них был диагностирован коронавирус, речь о вчерашних 7 случаях, но большинство пациентов не получают никакого лечения. За исключением тех, у кого воспаление легких. Они получают конкретное лечение против пневмонии и, слава Богу, они вылечатся. Другие просто в больнице», – сказал он.
По словам главы правительства, мы должны суметь повысить нашу гражданскую ответственность до такой степени, чтобы все понимали: коронавирусом можно заразиться так же, как и гриппом.
Он призвал людей с хроническими заболеваниями, пожилых изолироваться на некоторое время.
«Несмотря на то, что объявлено чрезвычайное положение, я думаю, что самый эффективный способ – не стягивать силы Полиции к дверям домов, а договориться, настроиться на большую ответственность, дисциплину в вопросе соблюдения норм. Если мы сделаем так, штамм коронавируса отступит сразу. В настоящее время, слава Богу, в нашей стране коронавирус протекает как обычное вирусное заболевание», – сказал он.
Напомним, что, по последним данным, в Армении заболевание было подтверждено у 52 человек. Один пациент выздоровел и был выписан.
Пашинян также затронул ряд других вопросов, отметив в частности: повышение стоимости спирта  связано с изменениями в налоговом законодательстве. Пашиняну доложили, что цены на алкогель не изменились до и после распространения коронавируса.
«Изменение цен происходит в продовольственной группе: чечевица, гречка и т. д. Это связано с совершаемыми в панике покупками людей. Я призываю людей не делать покупок в панике, торговые сети, магазины не испытывают недостатка каких-либо товаров у себя на складах.
Мне говорят, что объем продаж в крупных супермаркетах увеличился на 30-40%, а в небольших магазинах уменьшился. Уважаемые соотечественники, призываю вас не забывать о небольших и маленьких магазинах, дворовых киосках. У них проблемы с потреблением товаров», – сказал премьер-министр.
Пашинян и сегодня подчеркнул, что финансовый рынок очень стабилен и силен, проблем у нас не будет.
«По итогам 2018-2019 гг. Армения накопила большой потенциал для рестарта экономики и начала экономической революции с нуля, и этот потенциал, безусловно, будет использован, чтобы мы смогли выйти из этой ситуации экономически более сильными», – сказал он.