Կոստյումի ինստիտուտի ամենամյա պարահանդեսը` Met Gala-ն, որը նորաձևության աշխարհի ամենանշանակալի իրադարձություններից է, ավանդաբար անցկացվում է Նյու-Յորքի Մետրոպոլիտեն թանգարանում, այս տարի անորոշ ժամանակով հետաձգվել է՝ նոր կորոնավիրուսի տարածման սպառնալիքի պատճառով։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այդ մասին գրում է Vogue-ը, որի գլխավոր խմբագիր Աննա Վինտուրը միջոցառման կազմակերպիչներից է։
Կազմակերպիչները ստիպված են եղել տեղափոխել Met Gala-ն այն պատճառով, որ թանգարանի ղեկավարությունը որոշել է նախապես ծրագրած բոլոր միջոցառումները հետաձգել մինչև մայիսի 15-ը։ Պատճառը ԱՄՆ-ում և աշխարհում նոր կորոնավիրուսի տարածման սպառնալիքն էր: Met Gala Ball- ը նախատեսված էր մայիսի 4-ին:
Ամենամյա պարահանդեսը տեղի է ունենում 1948 թվականին մայիսի առաջին երկուշաբթին կապված Կոստյումի ինստիտուտի ցուցադրության բացման հետ։ Վերջին անգամ Met Gala-ը հետաձգվել էր 2002-ին 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչությունից հետո։

Из-за коронавируса перенесли бал Met Gala в Нью-Йорке
Ежегодный бал Института костюма Met Gala, традиционно проводящийся в нью-йоркском Метрополитен-музее, перенесен в этом году на неопределенный срок из-за угрозы распространения нового коронавируса. Об этом сообщил в понедельник на своем сайте журнал Vogue, главный редактор которого Анна Винтур является одним из распорядителей мероприятия.
Согласно опубликованным данным, перенести Met Gala организаторы были вынуждены в связи с решением руководства музея отменить все запланированные в нем мероприятия до 15 мая. Причиной этому послужила угроза распространения в США и мире коронавируса нового типа. Бал Met Gala должен был состояться 4 мая.
Институт костюма, который с 2014 года носит имя Винтур, является одним из подразделений Метрополитен-музея. Ежегодный бал проводится с 1948 года в первый понедельник мая по случаю открытия выставки Института костюма. В последний раз Met Gala был отменен в 2002 году после терактов 11 сентября 2001 года.
Как сообщила в понедельник телекомпания CNN со ссылкой на данные федеральных Центров по контролю и профилактике заболеваний США, число случаев заражения коронавирусом в стране превысило 4 тыс., умерли по меньшей мере 70 человек.