Մարտի 1-ին առաջին անգամ հայտարարվեց, որ Հայաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի դեպք։ Քաղաքացին եկել էր Իրանից։ Մարտի 17-ի ժամը 00։00 դրությամբ պաշտոնական տվյալներով, Հայաստանում կա կորոնավիրուսով վարակի 52 դեպք։ Դեպքերի մեծ մասը փոխկապակցված են Էջմիածնում գրանցված դեպքի հետ, երբ վարակված կինը մասնակցել էր նշանադրության արարողության։
Մարտի 15-ին հայտարարվեց, որ կորոնավիրուսով վարակման դեպք է արձանագրվել Մեղրի քաղաքում` Իտալիայից վերջերս վերադարձած մեր քաղաքացու մոտ:
Երեկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ ամբիոնից հայտնեց, որ կորոնավիրուսի նոր արձանագրված դեպքերից երկուսը «ոնց որ թե, վստահ չեմ, Չարենցավանում են»։
Նա նաև հայտնեց, որ Երևանում այն արտադրամասը, որտեղ կորոնավիրուսով վարակված աշխատակիցներ են հայտնաբերվել, գտնվում է Երևանի Շենգավիթ համայնքում:
Panorama.am-ը դիմեց առողջապահության նախարարություն՝ պարզելու, թե արդյո՞ք վարակվածների մեջ կան այլ քաղաքներից բնակիչ ևս։
«Տարբեր տեղերից»,- ասացին նախարարությունից՝ քաղաքների անուններ չնշելով։
Նշեցին, որ իրավիճակն ամեն րոպե կարող է փոխվել, իսկ այս պահին կարևորն ու արդիականն այն է, որ հետևեն առողջապահության նախարարության խորհուրդներին։
Չարենցավանի համայնքապետարանի աշխատակազմի ղեկավար Սուրեն Մուրադյանն էլ ասաց, որ Չարենացավանի երկու քաղաքացին առայժմ թեստավորման փուլում են, նրանք Երևանում աշխատելուց են եղել, կասկածն այնտեղից է, որ վարակվել են։ Նա նշեց, որ քաղաքում իրականացվում են այն բոլոր միջոցառումները, ինչ իրականացվում է հանրապետության մյուս քաղաքներում՝ պետական կառույցներում աշխատողների մի մասը ժամանակավորապես տանն են, համայնքապետարանի ենթակայության հիմնարկների շենքերն ախտահանվում են, Չարենցավան-Երևան երթուղու տրանսպորտային միջոցներն ախտահանվում են, իսկ ներքաղաքային երթուղի չունեն։
Ս.Մուրադյանն ասաց, որ համագործակցում են հիվանդանոցի հետ, առայժմ հստակ դեպք չի արձանագրվել։
Մեղրիի համայնքապետարանի ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք, որ Մեղրի համայնքում նոր կորոնովիրուսի տարածումը կանխարգելելու նպատակով դադարեցվում են միջհամայնքային տրանսպորտի աշխատանքները, համայնքապետարանի «Քաղաքացիների սպասարկման գրասենյակ»֊ը կշարունակի իր աշխատանքը, մնացած ծառայությունները կմատուցվեն սահմանափակ ռեժիմով, հորդորում են ՔՍԳ ներկայանալ խիստ անհրաժեշտության դեպքում։
Էջմիածնում հիմնական ախտահանման աշխատանքները սկսվեցին ու ակտիվացան Panorama.am-ի՝ քաղաքապետարանին ուղղված հարցերից ու հանրային պահանջից հետո։ Այժմ Երևանի և Էջմիածնի քաղաքապետարանները պարբերաբար տեղեկացնում ու տեսանյութեր են հրապարակում, թե ինչ միջոցառումներ են իրականացնում հանրային առողջությունը պահպանելու և կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար։

Coronavirus situation in various parts of Armenia
Armenia reported its first coronavirus infection on March 1 in a citizen returning from Iran. According to official data, 52 coronavirus infections have been confirmed in the country so far. Most of the coronavirus cases are linked to the Echmiadzin incident in which a woman returned from coronavirus-hit Italy earlier in March and spread the virus at the engagement party of her son.
On 15 March a coronavirus case was reported in the town of Meghri in a citizen who had been evacuated from Italy.
Speaking at the parliament session on Monday, Prime Minister Nikol Pashinyan said two of the new coronavirus cases may have been identified in the town of Charentsavan.
Separately, he said the manufacturing company with coronavirus-infected employees is located in Shengavit Administrative District of Yerevan.
Panorama.am contacted the Ministry of Health to find out if there are coronavirus patients from other towns and cities as well.
“They are from various places,” a source from the ministry said, refusing to disclose the names of the patients.
They noted that the situation could change rapidly, and at the moment it is important to follow the recommendations of the Ministry of Health.
Suren Muradyan, the chief of staff of the Charentsavan Municipality, said that two citizens of Charentsavan are currently undergoing testing. Having been in Yerevan for work, they are suspected to have been infected. He noted that the town is taking the same measures to contain the spread of the virus as other towns of the country. In particular, some state employees work from home temporarily, the buildings of the institutions under the municipality and the vehicles serving Charentsavan-Yerevan route are being disinfected, the official said, adding the town does not have intercommunity transport.
In Muradyan’s words, they are cooperating with the hospital, but so far no clear coronavirus cases have been recorded.
In a post on Facebook, the Meghri Municipality announced the suspension of the intercommunity transport in an effort to curb the spread of the novel coronavirus. The Citizen Service Office of the municipality will continue to operate, while other services will be provided in a limited regime, the municipality said, urging Meghri residents to apply to the office only in urgent cases.
The main disinfection works in Echmiadzin started and intensified after Panorama.am's questions addressed to the municipality and the public demand. Now the Yerevan and Echmiadzin Municipalities are regularly reporting and publishing videos on measures to protect public health and prevent the spread of coronavirus.