ՀԱՊ-ում բացված Դալիի ու Պիկասոյի ցուցադրությունը երկարաձգվելու է
Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում  մարտի 7-ից գործում է  իսպանացի հանրահայտ գեղանկարիչներ՝  սյուրռեալիզմի հիմնադիրներից Սալվադո Դալիի և Կուբիստական շարժման հիմնադիր Պաբլո Պիկասոյի աշխատանքների ցուցահանդեսը: Այն բաց էր լինելու մինչև ապրիլի 26-ը։ Քանի որ երկրում արտակարգ դրություն է հայտարարված, Ազգային պատկերասրահը այժմ փակ է, ինչպես նաև մշակութային մյուս օջախները։ Ազգային պատկերասրահի հանրային կապերի պատասխանատու Անուշ Նիկողոսյանից Panorama.am-ը տեղեկացավ,  որ ցուցահանդեսը միանշանակ երկարաձգվելու է, սակայն դեռ հստակ ժամկետներ չեն կարող նշել։
«Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Արման Ծատուրյանը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել հավաքածուի տիրոջ հետ։ Միանշանակ ցուցահանդեսը երկարաձգվելու է»,- ասաց նա։
Ա.Նիկողոսյանը նաև փոխանցեց, որ այն մարդիկ, որոնք ցուցադրության տոմսերը գնել էին առցանց ու համընկել է այն ժամանակահատվածի հետ, որ պատկերասրահը փակ է, անվավեր չեն ճանաչվում, վերաբացվելուց հետո  նրանց տոմսերը գործելու են և կարող են գնալ ցուցադրությունը դիտելու։
Հիշեցնենք, որ Ազգային պատկերասրահում ցուցադրվում է  աշխարահռչակ իսպանացի նկարիչների  260 ստեղծագործություն՝ Ալեքսանդր Շադրինի հավաքածուից։

National Gallery of Armenia to extend ‘Dali and Picasso’ exhibition amid coronavirus lockdown
The National Gallery of Armenia has been hosting an exhibition of works by prominent Spanish artists Salvador Dali, one of the founders of the surrealist movement, and Pablo Picasso, the founder of the Cubism movement, since March 7.
The exhibition was originally set to run through April 16, but it will be extended since the galley, along with all other cultural centers, is currently shut down due to a state of emergency declared in the country to curb the further spread of the novel coronavirus.
Anush Nikoghosyan, the head of the National Gallery’s Public Relations Department, told Panorama.am the exhibition will definitely be extended, but she could not unveil any specific timeframes.
“Director of the National Gallery Arman Tsaturyan has reached an agreement with the owner of the collection. The exhibition will definitely be extended,” she said.
Nikoghosyan also informed that the exhibition tickets purchased online for the period when the gallery is closed will not be considered invalid. After the gallery reopens people having such tickets can go to the exhibition.
A total of 260 works by the renowned Spanish artists from the collection of Alexander Shadrin are on display at the gallery.