Գյուղատնտես. Տեղումներն ուղղակի անհրաժեշտ էին
Վերջին օրերին ջերմաստիճանի կտրուկ անկումն ու  առատ տեղումները  բացասական ազդեցություն չեն ունեցել գյուղատնտեսության վրա, դրանք խիստ անհրաժեշտ էին։  Panorama.am-ի հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց գյուղատնտես Գառնիկ Պետրոսյանը։
Միակ մտահոգությունն այն է, որ հողի խոնավության պատճառով գյուղատնտեսական աշխատանքները՝ խաղողի այգիների էտը, չոր կապը մի քանի օր ուշ կսկսեն, բայց արևոտ եղանակի դեպքում գյուղացիները դա էլ կհասցնեն։
«Բացասական երևույթներ այս պահի դրությամբ չեն նկատվել։ Տեղումները ոչ միայն ցանկալի էին, այլևս պահանջված։ Հողը չոր էր, հատկապես Արարատյան դաշտում ցորենի ցանքատարածությունները ճնշված վիճակում էին գտնվում խոնավության պակասի պատճառով։ Տեղումները միանշանակ բարենպաստ ազդեցություն կունենան»,-բացատրեց  մասնագետը՝ հույս հայտնելով, որ առաջիկայում էլ տեղումները կշարունակվեն։
Արդյո՞ք առատ տեղումները բացասաբար չեն ազդի արդեն ծաղկած ծիրանենիների վրա։ Գառնիկ Պետրոսյանն այս առումով էլ այս պահի դրությամբ  անհանգստություն չունի։
Հաշվի առնելով դիտված և կանխատեսվող եղանակային պայմանները, մասնագիտացված ագրոօդերևութաբանական հաշվարկները՝ ծիրանենու մասսայական ծաղկումն Արարատյան դաշտում սպասվում է մարտի 20-24-ն ընկած ժամանակահատվածում: Այսինքն, այս պահին ծառերի մեծ մասը դեռ ծաղկած չէին։
Իսկ ԱԻՆ կանխատեսումների համաձայն, մարտի 19-ից սպասվում է  արևոտ ու պայծառ  եղանակ ու ջերմաստիճանի տևական բարձրացում։
«Սա կնպաստի ծիրանենու փոշոտմանը, մեղուն կսկսի աշխատել։ Բացարձակապես անհագստանալու առիթ այս պահի դրությամբ չեմ տեսնում։ Ավելին, երբ օդի հարաբերական խոնավությունը բարձր է, դա ավելի է նպաստում թե ծաղկմանը, թե փոշատման պրոցեսին»,-նշեց մասնագետը։
Հաջորդ կարևոր գործոնն այն է, որ այն շրջաններում, որտեղ ծաղկել է ծիրանենին, գիշերը զրոյից ցածր ջերմաստիճան չի գրանցվել, հետևաբար ծաղիկը չի վնասվել, կենսունակ է։
Ձյուն է տեղացել լեռնային ու բարձրադիր շրջաններում, որտեղ  այս պահին ակտիվ կենսական պրոցեսներ չկան, հետևաբար Գեղարքունիքում էլ, Լոռիում էլ, Շիրակում էլ ծառատեսակների համար որևէ վտանգ այս պահին չկա։
Գառնիկ Պետրոսյանը միաժամանակ հիշեցնում է, որ մինչև ապրիլի 23-25-ն ընկած հատվածում էլ ցածրադիր գոտիներում մտահոգվելու առիթներ հնարավոր է լինեն, նման դեպքեր նախորդ տարիներին եղել են։
«Եթե ամփոփելու լինեմ, պետք է ասեմ, փառք աստծո, այս պահի դրությամբ մտահոգվելու առիթ չունենք, ամեն ինչ նորմալ ընթացքով գնում է»,-ասաց նա։
ԱԻ նախարարության հրապարակած կանխատեսումների համաձայն, մարտի 19-ի ցերեկը, 20-21-ն առանձին շրջաններում, 22-ի գիշերը Լոռիում, Տավուշում, Սյունիքում և Արցախում սպասվում են տեղումներ, լեռնային գոտիներում ձյան տեսքով, հովտային շրջաններում անձրևի տեսքով, հնարավոր է նաև ամպրոպ։ Մարտի 22-ի ցերեկը, 23-24-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։

Гарник Петросян: Обильные осадки в виде дождя не оказали негативного влияния на сельское хозяйство Армении
17:12 19/03/2020
Резкое похолодание в последние дни и обильные осадки не оказали негативного влияния на сельское хозяйство, они были крайне необходимыми. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил кандидат сельскохозяйственных наук, бывший замминистра сельского хозяйства Гарник Петросян.
Единственную обеспокоенность вызывает то, что из-за влажности земли сельскохозяйственные работы, к примеру, обрезка виноградных лоз, начнутся на несколько дней позже, но в случае солнечной погоды – фермеры и это успеют.
«В данный момент негативных явлений не зафиксировано. Осади были на самом деле необходимостью. Почва была сухая, особенно посевные площади пшеницы на Араратской долине находились в плохом состоянии из-за недостатка влаги. Осадки однозначно благоприятно повлияют», – пояснил он, выразив надежду, что в ближайшее время также ожидаются осадки.
Действительно ли обильные осадки не повлияют негативно на уже расцветающие абрикосовые деревья, Г. Петросян также не выразил обеспокоенность в связи с этим на данный момент.
С учетом прогнозируемых погодных условий, специализированных агрометеорологических расчетов, массовое цветение абрикосовых деревьев в Араратской долине ожидается в период с 20 по 24 марта. Иными словами, в данный момент большая часть деревьев ещё не расцвела.
Согласно прогнозам МЧС, 19 марта ожидается солнечная и ясная погода и длительное повышение температуры воздуха.
«Это поспособствует опылению абрикосовых деревьев. В данный момент нет никаких поводов для беспокойства. Более того, когда относительная влажность воздуха высокая, это больше способствует и цветению, и процессу опылению», – отметил специалист.
Следующим важным фактором является то, что в тех районах, где уже расцвели абрикосовые деревья, не зафиксировано температуры воздуха ниже 0°, следовательно, цветы также не повреждены.
Осадки в виде снега выпали в горных и высокогорных районах, где в данный момент отсутствует активный процесс цветения, следовательно, в Гегаркуникской, Лорийской, Ширакской областях процессу цветения деревьев ничего не угрожает.
Г. Петросян в то же время напомнил, что до 23-25 апреля в низинах, возможно, появятся поводы для беспокойства, поскольку и в прошлые годы происходили аналогичные процессы.
«Подводя итоги отмечу, слава Богу, в данный момент нет поводов для беспокойства, всё идет в нормальном русле», – резюмировал он.