Հայաստանի դպրոցականների թիմը 4 մեդալ է նվաճել Կովկասյան 5-րդ մաթեմատիկական օլիմպիադայում
Մարտի 13-18-ը Ռուսաստանի Դաշնության Մայկոպ քաղաքում անցկացված Կովկասյան 5-րդ մաթեմատիկական օլիմպիադայում Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի 9-րդ դասարանի 4 աշակերտները նվաճել են 4 բրոնզե մեդալ։
»Ուշագրավ է, որ պատանեկան լիգայում հանդես եկած բոլոր աշակերտները՝ Ստեփան Գևորգյանը, Վյաչեսլավ Պետրոսյանը, Հայկ Խաչատրյանը և Մարկ Մովսիսյանը պատանեկան լիգային և միջազգային օլիմպիադայի առաջին անգամ էին մասնակցում: Թիմը ղեկավարել է ֆիզմաթ դպրոցի մաթեմատիկայի ուսուցիչ Սուրեն Գրիգորյանը»,-մանրամասնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից։
Օլիմպիադայի անցկացման ժամանակ աշակերտները հնարավորություն են ստացել մասնակցելու տարբեր կրթական և մշակութային միջոցառումների, լսել հայտնի մաթեմատիկոսների դասախոսություններ, այցելել տեսարժան վայրեր։
Օլիմպիադային մասնակցել է մոտ 200 աշակերտ ՌԴ հարավային 14 տարածաշրջաններից և 10 այլ պետություններից, այդ թվում` Բելառուսից, Բուլղարիայից, Ղազախստանից, Աբխազիայից, Ադրբեջանից, Լյուքսենբուրգից, Ուզբեկստանից, Տաջիկստանից և Թուրքիայից:

Команда школьников Армении завоевала 4 медали на V Кавказской математической олимпиаде
На V Кавказской математической олимпиаде, прошедшей с 13 по 18 марта 2020 г. в городе Майкоп Российской Федерации, 4 ученика 9-го класса физико-математической специальной школы им. А. Шагиняна завоевали 4 бронзовые медали. Об этом сообщили в Министерстве образования, науки, культуры и спорта Армении.
Примечательно, что все ученики - Степан Геворкян, Вячеслав Петросян, Айк Хачатрян и Марк Мовсисян - впервые участвовали и в юношеской лиге и в международной олимпиаде. Руководил командой учитель математики физико-математической школы Сурен Григорян.
У учеников, участвующих в олимпиаде, была возможность побывать на различных образовательных и культурных мероприятиях, слушать лекции известных математиков и посетить достопримечательности.