Լեռնային Ղարաբաղում նախագահական ընտրությունների քարոզարշավի առաջատարն Արայիկ Հարությունյանն է. նրան աջակցում է ընտրողների 28.87 տոկոսը: Այս մասին, վկայակոչելով հարցման արդյունքները, հայտնում է «Խրոնիկի Արմենիի»-ն:
Երկրորդ տեղում է Վիտալի Բալասանյանը, ով հավաքել է ձայների 18.9 տոկոսը` առաջ անցնելով Մասիս Մայիլյանից, ով անցած շաբաթ կորցրել էր ձայների մոտ 7 տոկոսը եւ այժմ ունի 17.18 տոկոսի աջակցությունը: Մնացած թեկնածուներն ունեն ընտրողների 5.5 եւ ավելի քիչ տոկոսի աջակցությունը:
Հետազոտության արդյունքների համաձայն` Արցախի խորհրդարանի ընտրություններում 5 տոկոսանոց շեմը հաղթահարում է 5 կուսակցություն, որից 3-ը ղեկավարում են նախագահական մրցավազքի առաջատարները, իսկ եւս 2-ը Սամվել Բաբայանի «Միասնական հայրենիք» կուսակցությունն է եւ ՀՅԴ-ն:
Աղբյուրի համաձայն, մարտի 7-9-ը եւ 14-16-ը Արցախի Հանրապետությունում անցել է կուսակցությունների վարկանիշների եւ նախագահների թեկնածուների սոցիոլոգիական մոնիթորինգի երկու ալիք։ Նմուշը ներկայացուցչական է՝ ըստ սեռի, տարիքի, ուրբանիզացիայի գործակցի եւ հարցվածների բնակության վայրերի: Առաջին հետազոտության մեջ հաշվի են առնված հարցվածների 284 անկետաներ, երկրորդում՝ 291։ Հաշվի են առնվել նաեւ ընտրությունների գալու մտադրություն ունեցողների անկետաները։ Նրանց պատասխանները, ովքեր չեն պատրաստվում մասնակցել ընտրություններին, հաշվի չեն առնվել։ Ըստ արդյունքների՝ մրցապայքարի առաջատարը Արայիկ Հարությունյանն է, նրան սատարում է ընտրողների 28,87 տոկոսը։ Երկրորդ տեղում Վիտալի Բալասանյանն է՝ 18,9 տոկոս ձայներով, որը անցյալ շաբաթվա ընթացքում շրջանցել է Մասիս Մայիլյանին, որն էլ այդ ընթացքում կորցրել է ձայների մոտ 7 տոկոսը եւ այժմ վայելում է 17,18 տոկոսի աջակցությունը։ Մնացած թեկնածուներին սատարում է ընտրողների 5,5 եւ ավելի քիչ տոկոսը։
Վիտալի Բալասանյանը «երկրորդ ընտրության» առաջատարն է՝ հարցվածների 13,38 տոկոսը նշել է նրա ազգանունը ի պատասխան այն հարցի, ում կքվերակեք, եթե ձեր թեկնածուն հրաժարվի ընտրություններին մասնակցել։ Մասիս Մայիլյանն այդ ցուցանիշով ունի 7,9 տոկոս, Արայիկ Հարությունյանը՝ 3, 44 տոկոս։ Արայիկ Հարությունյանը նաեւ հակավարկանիշի առաջատարն է՝ այն հարցին, թո որ թեկնածուի օգտին չեք քվեարկի ոչ մի հանգամանքում, հարցվածների 17,87 տոկոսը նրա անունն է նշել։ Հակավարկանիշով երկրորդ եւ երրորդ տեղերը զբաղեցնում են Մելսիկ Պողոսյանը (2,44%) եւ Աշոտ Դադայանը (2,06%)։ Մյուս թեկնածուների հակավարկանիշը 1 տոկոսից էլ քիչ է։
Հետազոտության տվյալների համաձայն, 5 տոկոսի արգելքն առայժմ հաղթահարում են 5 կուսակցություններ, որոնցից 3-ի ղեկավարները նախագահական մրցապայքարի առաջնորդներն են, եւս 2-ը՝ Սամվել Բաբայանի «Միասնական Հայրենիքը» եւ ՀՅԴ-ն։ Վարականշային տվյալները բերված են առանձին աղյուսակով (կուսակցությունները տեղակայված են վիճակահանությամբ)։

Выборы в Арцахе: опрос
Лидером предвыборной гонки к президентским выборам в Арцахе (Нагорно-Карабахской Республике, НКР) является Араик Арутюнян: его поддерживает 28.87% избирателей. Об этом со ссылкой на результаты соцопроса сообщает «Хроники Армении».
На втором месте – Виталий Баласанян, набравший 18.9% голосов, опередив Масиса Маиляна, который на прошлой неделе потерял примерно 7% голосов и сейчас его поддерживает примерно 17.18% избирателей. Остальные кандидаты заручились поддержкой меньше 5.5% избирателей.
Согласно результатам исследования, 5% барьер на выборах в парламент Арцаха пока преодолевают 5 партий, 3 из которых возглавляют лидеры президентской̆ гонки, а еще 2 – это «Единая Родина» Самвела Бабаяна и АРФ «Дашнакцутюн».
Согласно информации, c 7 по 9 и 14 по 16 марта в Республике Арцах прошло две волны социологического мониторинга рейтингов партий и кандидатов в президенты. Исследование проведено методом уличного опроса. Выборка репрезентативная по полу, возрасту, коэффициенту урбанизации и районам проживания респондентов. В первом исследовании учтены 284 анкеты респондентов, во втором 291. Учитывались анкеты выявивших намерение прийти на выборы. Ответы тех, кто не собирается участвовать в выборах, не учитывались.
По результатам опроса, лидером гонки является Араик Арутюнян, его поддерживают 28.87% избирателей. На второе место вышел Виталий Баласанян с 18.9% голосов, обойдя за прошедшую неделю Масиса Маиляна, который за это время потерял около 7% голосов и сейчас его поддерживает примерно 17.18% избирателей. Остальные кандидаты заручились поддержкой меньше 5.5% избирателей.
Виталий Баласанян является лидером «второго выбора» – 13.38% респондентов указали его фамилию при ответе на вопрос – «За кого Вы проголосуете, если Ваш кандидат откажется от участия в выборах». Масис Маилян по этому показателю набрал 7.9%, Араик Арутюнян – 3.44%. Араик Арутюнян является также лидером антирейтинга: при ответе на вопрос «За кого из кандидатов Вы не проголосуете ни при каких обстоятельствах?» 17.87% респондентов указали его имя. Второе и третье место по антирейтингу занимают Мельсик Погосян (2.44%) и Ашот Дадаян (2,06%). Антирейтинги других кандидатов составляют менее 1%.
Согласно данным исследования, 5% барьер пока преодолевают 5 партий, 3 из которых возглавляются лидерами президентской гонки, а еще 2 – это «Единая Родина» Самвела Бабаяна и АРФД. Данные по рейтингу приведены в отдельной таблице (партии расположены в порядке жеребьевки).