«Նորավանք» հիմնադրամի պահակը մահացավ՝ մի քանի ամսվա աշխատավարձը չստացած
Հայաստանում այս պահին էլ մարդիկ կան, ովքեր, ամիսներ շարունակ աշխատելով պետական հաստատությունում, աշխատավարձ չեն ստացել։ Ու սա չնայած բազմաթիվ այն հայտարարություններին, որ բյուջեում փող շատ կա, ու սա չնայած այն բանին, որ այդ աշխատակիցներից յուրաքանչյուրն օրեր շարունակ ահազանգել է կառավարություն իրենց խնդրի մասին։ Մարդիկ մնացել են անօգնական, քանի որ ոչ կառավարությունից, ոչ էլ այլ պետական մարմնից արձագանք չի եղել։
Պետական մարմինների անտարբերության, պատասխանատվության բացակայության հետևանքով պահակներից մեկը չի էլ կարողանա վայելել իր աշխատած գումարը, նա մահացավ ավելի շուտ, քան կտային աշխատավարձը։
Խոսքը կառավարության որոշմամբ անցած տարվա ամռանը լուծարված «Նորավանք» գիտակարթական հիմնադրամի աշխատակիցների մասին է՝ հինգ պահակ, հաշվապահ, տնօրեն, խորհրդական, գույքի համար պատասխանատու պարետ, հրատարակչական-տեղեկատվական կենտրոնի ղեկավար։
Հիմնադրամի լուծարումից հետո նրանք շարունակում էին աշխատանքի գալ մինչև այս տարվա փերվարի 26-ը, քանի որ պետք էր շենքի, ինչպես նաև դրա ներսում եղած գույքի պահպանություն իրականացնել, հաշվառում ու տարատեսակ հաշվարկներ իրականացնել։
Փետրվարի 26-ին նրանք ազատվել են աշխատանքից, լուծարման հանձնաժողովից նոր պայմանգիր են առաջարկել՝ այս անգամ պահակներին առաջարկելով 100 հազար դրամ աշխատավարձ։ Մեծ մասը հրաժարվել են ստորագրելուց։
Պահակներից մեկը՝ Տ. Խաչատրյանը բազմազավակ հայր է։ Panorama.am-ի հետ զրույցում պատմում է՝ զանգել է բոլոր հնարավոր ու անհնար թեժ գծերով, բոլորը միաբերան ասում են՝ գումար չկա, չգիտենք՝ երբ կլինի։
«Ստացած գումարն էլ մեծ չէ, 80 հազար դրամ փոխանցումով, մաքուրը՝ 65 հազար դրամ։ Ես օգնություն չեմ խնդրում, պահանջում եմ վճարել իմ կատարած աշխատանքի դիմաց»,-ասաց նա։
Սովորական օրերին նա պահակի աշխատանքը համատեղել է օրավարձով տարբեր աշխատանքների հետ, հիմա ոչ շինարարություն կա, ոչ էլ այլ աշխատանք։ Բազմանդամ ընտանիքի միակ աշխատողն ինքն է, կինը խնամում է հինգ անչափահաս երեխաներին։ Ամիսներ շարունակ աշխատավարձը չստացած, այսօր էլ արտակագ դրության հետևանքով այլ աշխատանքից զրկված տղամարդը ծանր կացության մեջ է, մեկ ամիս դեռ պետք է դիմանալ։
«Ես օրինապահ քաղաքացի եմ, ես աշխատել եմ, պահանջում եմ՝ ինձ վճարեն։ Ի՞նչ է, պիտի հասնեմ այնպիսի ծանր, անելանելի վիճակի, որ գողություն անե՞մ երեխաներիս պահելու համար, չնայած հաստատ նման բան չեմ անի։ Հիմա էլ ասում են նոր պայմանգիր կնքենք, ինձ համար ի՞նչ տարբերություն՝ 80 հազար է գրած թղթի վրա, թե՞ 100 հազար, եթե չեն վճարում»,-նշեց Տ. Խաչատրյանը։
Այս ընթացքում աշխատավարձ չի ստացել նաև հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը։ Ավելին, ձմռան ամիսներին նա իր գրպանից է վճարել էլեկտրաէներգիայի գումարը։ Շենքի մի սենյակ են տաքացրել, բոլոր աշխատակիցներով այդտեղ հավաքվել։
«Ես դիմել եմ բազմաթիվ անգամներ թե կառավարությանը, թե հանձնաժողովին։ Ոչ մի արձագանք չենք ստանում։ Փոքրաթիվ անձնակազմ է, բոլորի խնդիրները լավ գիտեմ, սոցիալապես ծանր վիճակում ապրող մարդիկ էլ կան»,-Panorama.am-ին ասաց հիմնադրամի՝ արդեն աշխատանքից ազատված տնօրենը։
Հիմնադրամի գլխավոր հաշվապահ Հերմինե Բարսեղյանն էլ Panorama.am-ի հետ զրույցում մանրամասնեց՝ աշխատակիցները տասն են եղել, սակայն պահակներից մեկը դեկտեմբերի 31-ին մահացել է։
«Ինքը մեր պահակներից էր։ Մինչև առ այսօր իր աշխատավարձը չեն փոխանցել։ Պահակները գիշերն էլ էին կանգնում աշխատանքի, նույնիսկ ջեռուցում չի եղել, գազն անջատած էր, Հարությունյանն է 230 հազար դրամ իր գրպանից վճարել այդ ամիսներին»,-ասաց նա։
Լուծարման հանձնաժողովը, ըստ հաշվապահի, ղեկավարում է գույքի կառավարման կոմիտեի ներկայացուցիչը՝ Արամ Հարությունանը։ Ընդհանուր պարտքը կազմում է մոտ 16 մլն դրամ։ Պարտքի մեջ մտնում է նաև այն յոթ աշխատակիցների գումարը, որոնք անցած տարվա հուլիսին ազատվեցին աշխատանքից՝ չստանալով իրենց լուծարման նպաստը։
«Այդ դա շատ տխուր հարց եք տալիս»,-այսպես արձագանքեց հաշվապահը հարցին, թե հանձնաժողովից իրենց նամակներին ինչ պատասխան են տվել, ե՞րբ կլինեն գումարները։
Բազմաթիվ անգամ դիմել են վարչապետին, կառավարություն, ոչ մի արձագանք չի եղել, իրենք մեր դիմումները մակագրում են «Նորավանք»-ին։
«Դիմումը հետ են ուղարկում մեզ»,-իրավիճակը նկարագրեց Հ. Բարսեղյանը։
Panorama.am-ը դիմել է ֆինանսների նախարարություն՝ պարզելու արդո՞ք լուծարային հանձնաժողովը դիմել է նախարարություն աշխատավարձերի տրամադրման, կոմունալ ծախսերի ու գույքի պահպանման նպատակով գումար հատկացնելու համար։ Խոստացել են՝ արագ կպատասխանեն։

Сторож Фонда «Нораванк» умер, так и не получив зарплату за несколько месяцев работы
В Армении и по сей день есть люди, которые, работая на протяжении нескольких месяцев в государственных учреждениях не получают зарплату. И это, несмотря на множество заявлений о том, что в бюджете много средств, и это, несмотря на то, что каждый из этих работников постоянно с жалобами обращается в правительство, сообщает о подобной проблеме. Люди остались без помощи, поскольку ни правительство, ни другие государственные органы так и не отреагировали.
Вследствие безразличия со стороны государственных органов, отсутствия чувства ответственности один из сторожей не сможет воспользоваться заработанными им деньгами, он умер, так и не получив зарплату.
Речь идет о сотрудниках упраздненного решением правительства летом прошлого года Научно-образовательного фонда «Нораванк»: пять сторожей, бухгалтер, директор, советник, комендант – ответственный за имущество, руководитель издательско-информационного центра.
После упразднения Фонда они продолжали приходить на работу до 26 февраля с.г., поскольку следовало осуществить работы по охране имущества, учету и произвести различные расчеты.
26 февраля они были уволены, в комиссии по роспуску предложили новое соглашение, на этот раз сторожам предлагалась зарплата в размере 100 тысяч драмов. Большая часть отказалась подписывать данный договор.
Один из сторожей – Т. Хачатрян – многодетный отец. В беседе с корреспондентом Panorama.am рассказал, что звонил по всем существующим телефонам «горячей линии», все в один голос заявляют, что средств нет, не знают, когда они появятся.
«Получаемая зарплата была не столь высокой, 80 тысяч драмов – переводили на счет, но после всех выплат чистыми получал 65 тысяч драмов. Я не прошу помощи, требую лишь заплатить за мой труд», – отметил он.
В обычные дни он совмещал работу сторожа с работой с ежедневной оплатой труда, а сейчас строительство приостановлено, работы нет. Он является единственным работником в многодетной семье, супруга занимается воспитанием 5 несовершеннолетних детей. Месяцами не получающий зарплату и лишившийся заработка вследствие введенного режима чрезвычайного положения мужчина оказался в тяжелом положении, ещё нужно выдержать месяц.
«Я законопослушный гражданин, я работал, сейчас – требую оплатить мой труд. Неужели, я должен оказаться в безвыходной ситуации, начать заниматься воровством, чтобы прокормить своих детей, хотя на такой шаг я точно не пойду. Сейчас они хотят заключить новый договор, какая мне разница, будет ли написано на бумаге 80 или 100 тысяч драмов, всё равно ведь не платят», – отметил Т. Хачатрян.
За этот период зарплату не получал также исполнительный директор Фонда Гагик Арутюнян. Более того, он из собственного кармана оплатил за электроэнергию. Они обогревали одну комнату, где собирались все сотрудники.
«Многократно обращался и в правительство, и в комиссию. Никакой реакции. Это небольшой коллектив, они знакомы с проблемами всех, есть люди, оказавшиеся в тяжелом социальном положении», – отметил в беседе с корреспондентом Panorama.am – уже освобожденный от должности исполнительный директор Фонда.
Главный бухгалтер Фонда Эрмине Барсегян в беседе с корреспондентом Panorama.am пояснила, было всего 10 сотрудников, однако один из сторожей скончался 31 декабря.
«Он был одним из наших сторожей. По сей день не перечислили его зарплату. Сторожи работали и ночью, не было даже отопления, газ был выключен, Арутюнян заплатил из собственного кармана 230 тысяч драмов за эти месяцы», – рассказала она.
Комиссию по роспуску, по словам бухгалтера, возглавляет представитель комитета по управлению государственным имуществом – Арам Арутюнян. Размер общего долга составляет 16 млн драмов. В сумму долга входит также зарплата 7 сотрудников, освобожденных от должности в июле прошлого года, которые не получили пособие по роспуску фонда.
«Вы задали очень печальный вопрос», – так ответила бухгалтер на вопрос, какой ответ был получен из комиссии на их письма, когда будут перечислены средства.
Они многократно обращались к премьер-министру, в правительство, не поступило ни одного ответа.
«Наше заявление обратно отправили нам», – отметила Э. Барсегян.
Сайт Panorama.am обратился в Министерство финансов, чтобы выяснить, действительно ли комиссия по роспуску обратилась в министерство с целью предоставления зарплат, средств на погашение коммунальных расходов и охраны имущества. В министерстве пообещали дать оперативный ответ.