Մարտի 31-ին Արցախի Հանրապետությունում 6-րդ անգամ կանցկացվեն նախագահական ընտրություններ: Այն նախորդներից տարբերվում է մասնակիցների աննախադեպ թվով, Արցախի ԿԸՀ-ն գրանցել է 14 թեկնածու: 1996, 1997 և 2012 թվականների ընտրություններին առաջադրվել էին 3-ական թեկնածուներ, 2002-ին առաջադրվել էր 4 թեկնածու: Թեկնածուների թվի աճ է գրանցվել 2007-ին, որի ժամանակ կար 5 առաջադրում:
Այս նախագահական ընտրություններին մասնակցելու համար «Անկախության սերունդ» կուսակցությունն առաջադրել է Ռուսլան Իսրայելյանի թեկնածությունը, «Արդարություն» կուսակցությունը` Վիտալի Բալասանյանինը, «Արցախի Պահպանողական» կուսակցությունը` Դավիթ Բաբայանի թեկնածությունը, «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցությունը` Դավիթ Իշխանյանինը, Արցախի Ժողովրդավարական կուսակցությունը` Աշոտ Ղուլյանինը, «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինքը` Արայիկ Հարությունյանինը, «Ազգային վերածնունդ» կուսակցությունը` Հայկ Խանումյանին, «Միացյալ Հայաստան» կուսակցությունը` Վահան Բադասյանինը: Այս տարի գրանցվել են նաև աննախադեպ՝ 5 ինքնաառաջադրված թեկնածու՝ Մասիս Մայիլյանը, Սերգեյ Ամիրյանը, Քրիստին Բալայանը, Բելա Լալայանը, Մելսիկ Պողոսյանը և Աշոտ Դադայանը։
Արցախի ընտրությունների պատմության մեջ սա երկրորդ դեպքն է, երբ թեկնածուների մեծ թիվ է արձանագրվում: Փաստը բացատրվում է նրանով, որ այդ երկու դեպքում էլ Արցախի գործող նախագահներն արդեն իրավունք չունեն առաջադրվելու և քաղաքական գործիչների և կուսակցությունների համար ընտրությունները քաղաքական պայքարի ու դաշտում ինքնահաստատվելու հարմար առիթի են վերածվում:
Մյուս կողմից էլ, ի տարբերություն նախորդ նախագահական ընտրությունների, այս դեպքում չկա հաղթանակի միանշանակ հավակնորդ:
Ըստ փորձագետների, թեկնածուների նման թիվը խոսում է նաև ընտրությունների հանդեպ տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական երկու հիմնական ուժերի՝ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հետաքրքրվածության աստիճանի բարձրացմամբ: Փորձագետներն իրենց վերլուծություններում առաջին անգամ նկատեցին, որ ԱՄՆ-ը այս ընտրություններում ունի ֆավորիտ՝ ի դեմս ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի: Նման կարծիքներ սկսեցին ավելի բարձր հնչել այն բանից հետո, երբ ՌԴ-ն արգելեց վերջինիս մուտքը իր տարածք, բայց մինչ այդ էլ նրա շանսերը ցածր էին գնահատվում:
Այս ընտրություններում կարծես թե էական ակտիվություն չի ցուցաբերում նաև Արցախում երբեմնի ազդեցություն ունեցող Սամվել Բաբայանը՝ չնայած ունի հովանավորյալ՝ «Ազգային վերածնունդ» կուսակցությունից առաջադրված Հայկ Խանումյան: Նախորդ ընտրությունները ցույց են տալիս, որ տեղի ՀՅԴ-ն մշտապես ունեցել է կայուն ընտրազանգված, որը սակայն երբեք չի բավարարել ընտրություններում որոշիչ հաղթանակներ ապահովելու համար:
Մարտի 31-ի ընտրություններում հիմնական մրցակցությունը կընթանա Արայիկ Հարությունյանի և Վիտալի Բալասանյանի միջև: Վերջինս լուրջ հայտ ներկայացրեց նախորդ՝ 2012 թվականի ընտրությունների ժամանակ, երբ ստացավ ընտրողների 32.50 % տոկոսի /22 966 քվե/ ձայները: Գործող նախագահ Բակո Սահակյանը ստացել էր քվեների 66.70%-ը:
Վիտալի Բալասանյանը մշտապես հանդես է եկել պետության շահերից ելնող ընդդիմադիր դիրքերից: Հատկանշական է, որ նա պարբերաբար կոշտ գնահատականներ է հայտնում ՀՀ Վարչապետի հայտարարությունների և գնահատականների վերաբերյալ։ Նրա թիմում ըստ տեղեկությունների աշխատում են ռուսաստանից ժամանած նրա ընկերները, սակայն մամուլը գրեց որ նրանք իրականում մերձկրեմլյան քաղտեխնոլոգներ են, ինչը վերլուծաբանների համար հիմքեր է ստեղծել ենթադրելու, որ նա վայելում է Ռուսաստանի աջակցությունը: Բալասանյանը հաճախ հանդես է գալիս սոցիալական արդարության և ԼՂՀ անվտանգության ուժեղացման կոչերով: Մարտի 20-ին էլ նա կոչով դիմել է Արցախի իշխանություններին և ժողովրդին՝ խոսելով կորոնավիրուսին դիմակայելու համար երկրում արտակարգ դրություն մտցնելու և ընտրությունները հետաձգելու մասին՝ շեշտելով ժողովրդի անվտանգության գերակայությունը քաղաքական պրոցեսների հանդեպ:
Արայիկ Հարությունյանը, չնայած տևական ժամանակ է լքել է Արցախի վարչապետի պաշտոնը, սակայն դիտարկվում է տեղի իշխանությունների ներկայացուցիչ, որն հանրապետությունում ունի նաև լուրջ տնտեսական ազդեցություն: Վերջինս կարողացել է իր պաշտոնավարման ընթացքում հանդես գալ չեզոք գիրքերից և հեռու մնալ աշխարհաքաղաքական վեկտորներից:
Մյուս առաջադրվածները երկու խնդիր են լուծում: Առաջին՝ նոր գաղափարախոսությամբ և սկզբունքներով առաջնորդվող նորաստեղծ ուժերը փորձում են ինքնահաստատվել քաղաքական դաշտում և երկրորդ՝ ընտրազանգվածը չեզոքացնում են ֆավորիտներ համար: Վերջիններից են «Արցախի Պահպանողական» կուսակցության առաջնորդ Դավիթ Բաբայանը և «Անկախության Սերունդ» կուսակցության թեկնածու Ռուսլան Իսրայելյանը: Նոր գաղափարախոսությամբ քաղաքական ուժերի ձևավորումը և հաստատումը դրական է ազդելու Արցախի հանրապետության քաղաքական դաշտի կայացման գործընթացի վրա:
Քաղաքական ուժերի ձևավորված համամասնությունների պայմաններում քաղաքական վերլուծաբանների դիտարկումներով Մարտի 31-ին կանխատեսվում է նախագահական ընտրությունների երկու փուլ: Եթե Արցախում արտակարգ դրության ռեժիմ չմտցվի, ամենայն հավանականությամբ Բալասանյանը և Հարությունյանը մյուս թեկնածուների քվեների համար պայքարի մեջ կմտնեն արդեն ընտրությունների երկրորդ փուլում: Այս ժամանակ է, որ որոշիչ են լինելու մյուս 12 թեկնածուներին տված ձայները:
Անկախ նրանից, թե քաղաքական ինչ գործընթացներ են ծավալվում Արցախում, արցախցին միշտ էլ ընտրություն կատարելիս առաջնայնությունը տվել է անվտանգությանը և կայունությանը:
Սակայն այս պահի դրությամբ առավել սպասելի է նախագահ Սահակյանի կողմից արտակար ռեժիմի սահմանելը, որի պարագայում ընտրություններ անցկացնելը անհնար է, իսկ թեկնածուները ստիպված կլինեն սպասել մինչ վիրուսի հետ կապված բոլոր վտանգները չեզոքանան, այնուհետ նորից մտնեն պայքարի մեջ։

За кого или за что будет голосовать житель Арцаха?
В Республике Арцах (НКР) 31 марта в шестой раз будут проведены президентские выборы. Они отличаются от предыдущих беспрецедентным числом участников: ЦИК Арцаха зарегистрировала 14 кандидатов. На выборах 1996, 1997 и 2012 годов были выдвинуты три кандидата, а в 2002 году – четыре. Рост числа кандидатов был зарегистрирован в 2007 году, тогда было 5 выдвижений.
Для участия в этих президентских выборах партия «Поколение Независимости» выдвинула кандидатуру Руслана Исраеляна, партия «Справедливость» – Виталия Баласаняна, «Консервативная партия Арцаха» – Давида Бабаяна, Армянская революционная федерация Дашнакцутюн – Давида Ишханяна, Демократическая партия Арцаха – Ашота Гуляна, блок партий «Свободная Родина – ГОА» – Араика Арутюняна, партия «Национальное возрождение» – Айка Ханумяна, партия «Объединенная Армения» – Ваана Бадасяна. В этом году также были зарегистрированы беспрецедентные 5 кандидатов-самовыдвиженцев – Масис Маилян, Сергей Амирян, Кристин Балаян, Бела Лалаян, Мелсик Погосян и Ашот Дадаян.
Это второй случай в истории выборов в Арцахе, когда зарегистрировано большое число кандидатов. Этот факт объясняется тем, что в обоих случаях действующие президенты Арцаха больше не имеют права баллотироваться, и выборы для политических деятелей и партий превращаются в удобную возможность для политической борьбы и самоутверждения на политическом поле.
С другой стороны, в отличие от предыдущих президентских выборов, в данном случае нет однозначного претендента на победу.
По мнению экспертов, такое число кандидатов также говорит о повышении степени заинтересованности к выборам двух основных геополитических сил в регионе – России и США. Эксперты впервые в своей аналитике отметили, что у США на этих выборах есть фаворит – в лице министра иностранных дел НКР Масиса Маиляна. Подобные мнения начали звучать громче после того, когда Россия запретила въезд последнему на свою территорию, но и до этого его шансы оценивались как низкие.
На этих выборах, похоже, не проявляет существенной активности некогда имевший влияние в Арцахе Самвел Бабаян, хотя у него есть подопечный – Айк Ханумян, выдвинутый от партии «Национальное возрождение». Предыдущие выборы показывают, что у местной АРФД всегда был стабильный электорат, но его никогда не было достаточно, чтобы обеспечить решающие победы на выборах.
На выборах 31 марта основная конкуренция развернется между Араиком Арутюняном и Виталием Баласаняном. Последний представил серьезную заявку во время предыдущих выборов в 2012 году, когда он заручился поддержкой 32,50% избирателей (22 966 голосов). Действующий президент Бако Саакян получил 66,70% голосов.
Виталий Баласанян всегда выступал с вытекающих из интересов государства оппозиционных позиций. Примечательно, что он регулярно дает жесткие оценки заявлениям и оценкам премьер-министра Республики Армения. По имеющимся сведениям, в его команде работают прибывшие из РФ его друзья, но пресса написала, что они на самом деле являются околокремлевскими политтехнологами, что дало аналитикам повод полагать, что он пользуется поддержкой России. Баласанян часто выступает с призывами о социальной справедливости и усилении безопасности НКР. 20 марта он обратился с призывом к властям и народу Арцаха, говоря о введении в стране режима ЧП для противостояния распространению коронавируса и переносе выборов, подчеркнув верховенство безопасности народа над политическими процессами.
Араик Арутюнян, хотя и давно покинул пост премьер-министра Арцаха, однако рассматривается как представитель местных властей, который обладает серьезным экономическим влиянием в республике. За время своего пребывания в должности последний смог выступать с нейтральных позиций и держаться подальше от геополитических векторов.
Остальные кандидаты решают две задачи. Во-первых, новосозданные силы, которые руководствуются новой идеологией и принципами, пытаются самоутвердиться на политической арене, а во-вторых – нейтрализуют электорат для фаворитов.  Среди последних – Давид Бабаян, лидер Консервативной партии Арцаха, и Руслан Исраелян, кандидат от партии «Поколение Независимости». Формирование и утверждение политических сил с новой идеологией окажет положительное влияние на процесс становления политического поля Республики Арцах.
По наблюдениям политических аналитиков, в условиях сформировавшихся пропорций политических сил, 31 марта прогнозируются два тура президентских выборов. Если в Арцахе не будет введено режима чрезвычайного положения, Баласанян и Арутюнян, скорее всего, будут бороться за голоса других кандидатов во втором туре выборов. Именно тогда решающими станут отданные в пользу остальных 12 кандидатов голоса.
Независимо от того, какие политические процессы происходят в Арцахе, арцахцы, делая выбор, всегда отдавали предпочтение безопасности и стабильности.
Однако, на данный момент, более ожидаемо введение режима ЧП президентом Саакяном, в случае чего проведение выборов будет невозможно, а кандидатам придется подождать, пока все опасности, связанные с вирусом, не будут нейтрализованы, а затем вновь вступить в борьбу.