ԱՆ. Կորոնավիրուսի հետևանքով  թոքաբորբի 11 հաստատված դեպք կա
«Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցն այլևս միակ տեղը չէ, որտեղ բուժում են ստանում կորոնավիրուսով վարակված հայաստանցիները։ Գիշերը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Մենք ունենք ևս հինգ բուժհաստատություն, ևս երկուսը մարզերում, որտեղ կան քիչ պացիենտներ։ Սա շարունակական պրոցես է լինելու, այս հիվանդանոցների թիվն ընթացքում միգուցե աճի»,- ասաց նա՝ ավելացնելով, որ այլ հիվանդանոցներ ուղարկվում են գրեթե առանց ախտանշանների դեպքերը։
Թեթև ախտանիշներ ունեցող հիվանդները շարունակում են մնալ «Նորք»-ում, հիվանդանոցը կորոնավիրուսի բուժման մասով կենտրոնական դեր է կատարում։
«Այս պահին ռենտգեն հետազոտությամբ հաստատված թոքաբորբի 11 դեպք ունենք, որոնցից երեքին է անհրաժեշտ եղել ինտենսիվ թերապիա։ Այժմ նրանք գտնվում են այդ բաժանմունքում, որևէ մեկի կյանքին, բարեբախտաբար, վտանգ չի սպառնում»,- մանրամասնեց նա։
Թորոսյանը համարում է, որ կորոնավիրուսի լայն տարածումը կարողացել են կանխել վարակակիրների ու նրանց հետ շփում ունեցած մարդկանց մեկուսացմամբ։
«Սակայն գիտեք, դա անվերջ շարունակել հնարավոր չէ։ Այս պահին ունենք 600-ից ավելի մեկուսացվածներ Հայաստանի տարբեր մարզերում, բայց համարում ենք, որ այդ ռեզերվը մոտենում է ավարտին։ Մենք պլանավորում ենք, որ կանխարգելիչ գործողությունները պետք է կատարենք ինքնամեկուսացումով։ Փորձը ցույց է տվել, որ մեր հարգելի քաղաքացիները միշտ չէ, որ հետամուտ են եղել այդ ռեժիմի պահպանմանը, ինչը անհրաժեշտ է հենց իրենց ու իրենց հարազատներին ու մնացած բոլոր քաղաքացիների համար»,-նշեց նա՝ ավելացնելով, որ հենց դրանով էր պայմանավորված ԱԺ արտահեր նիստի անցկացումը։

Арсен Торосян: В Армении пневмония подтверждена у 11 пациентов с коронавирусом
Инфекционная больница «Норк» более не является единственным медучреждением в Армении, где лечение получают заразившиеся коронавирусом. Об этом ночью заявил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян в видеообращении в Facebook.
«У нас уже есть еще пять медицинских учреждений, в еще двух, областных, находится меньшее число пациентов. Это будет продолжительным процессом, число этих больниц, возможно, увеличится» – отметил министр. Он добавил, что в другие больницы направляются пациенты, у которых практически нет симптомов, а граждане с легкими симптомами продолжают оставаться в «Норке».
«Инфекционная больница "Норк" продолжает играть центральную роль в борьбе с коронавирусом по лечебной части», – указал Арсен Торосян.
«На данный момент у нас есть 11 рентгенологически подтвержденных случаев пневмонии, но лишь трем пациентам потребовалась интенсивная терапия. В настоящее время они находятся в отделении интенсивной терапии, к счастью, их жизни ничто не угрожает», – пояснил он.
Торосян считает, что широкое распространение коронавируса удалось предотвратить благодаря изоляции инфицированных и контактировавших с ними лиц.
«Однако, как вы знаете, это невозможно продолжать бесконечно. Сейчас в Армении из-за коронавируса изолированы 600 человек. Но считаем, что этот резерв исчерпывается, и мы должны постепенно наши профилактические мероприятия обуславливать самоизоляцией. Как показывает опыт, наши уважаемые граждане не всегда проявляли последовательность в соблюдении этого режима, что необходимо для них же самих, а также их родных и других граждан», – сказал министр, добавив, что именно этим было обусловлено проведение внеочередного заседания НС Армении 20 марта.