Մասնագետները նշել են նոր կորոնավիրուսի ինկուբացիոն ժամանակահատվածը
«Նոր կորոնավիրուսի ինկուբացիոն միջին ժամանակահատվածը կազմում է 5.1 օր»,- կիրակի հայտնել են «Ռոսպետնադզոր» -ից՝ վկայակոչելով Բլումբերգի Ջոնս Հոփկինսի հանրային առողջության դպրոցի մասնագետների ուսումնասիրության արդյունքները: Այս մասին հաղորդում է Ինտերֆաքս գործակալությունը:
«Վարակի պահից մինչև ախտանիշների առաջացման այս միջին ժամանակահատվածը հուշում է, որ 14-օրյա կարանտինային ժամանակահատվածը, որն օգտագործվում է այն անձանց համար, ովքեր կասկածվում են կորոնավիրուսով վարակվելու մեջ, ողջամիտ է»,- ասվում է դաշնային ծառայության կայքում:
Ըստ «Ռոսպետնադզոր» -ի, ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ կորոնավիրուսային ախտանիշներով հիվանդների մոտավորապես 97,5% -ի դեպքում այն ի հայտ է գալիս վարակվելուց հետո 11,5 օրվա ընթացքում:
Փորձագետների գնահատմամբ՝ կարանտինում գտնվող ամեն տաս հազար մարդու հաշվով, ընդամենը 101 մարդու մոտ մեկուսացումից դուրս գալուց հետո վարակիչ հիվանդության ախտանիշներ կարող են ի հայտ գալ:
«Որպես կանոն, կարանտինն ի վերջո կարող է դադարեցնել վարակի տարածումը, չնայած կան մեկուսացված դեպքեր, երբ հիվանդության ինկուբացիոն ժամանակահատվածը գերազանցում է կարանտինի գործողությունների ժամանակահատվածը», - ընդգծում է «Ռոսպետնադզորը»:
Ծառայությունից հայտնում են, որ այս ուսումնասիրություններով նոր տեսակի կորոնավիրուսի միջին ինկուբացիոն ժամանակահատվածը նման է նախկին ամենավաղ ուսումնասիրությունների արդյունքներին: Ցուցանիշը գտնվում է նույն սահմաններում, ինչպես SARS-CoV- ն էր, որը 2002-2004 թվականներին բռնկվեց Հոնկոնգում (PRC) և հարավային Չինաստանում: MERS-CoV coronavirus- ի համար ինկուբացիոն միջին ժամանակահատվածը 5-7 օր է:

Ученые уточнили средний инкубационный период коронавируса нового типа
Средний инкубационный период нового коронавируса составляет 5,1 дня, сообщает в воскресенье Роспотребнадзор со ссылкой на данные исследования специалистов из Школы общественного здравоохранения имени Джонса Хопкинса в Блумберге. Информацию передает «Интерфакс».
«Данный медианный период времени, протекающий с момента заражения до проявления симптомов, наталкивает на мысль, что 14-дневный карантинный период, используемый в отношении лиц, предположительно зараженных коронавирусом, является разумной мерой предосторожности», – говорится в сообщении на сайте федеральной службы.
Как отмечает Роспотребнадзор, исследование позволяет предположить, что примерно у 97,5% пациентов с коронавирусом симптомы проявляются в течение 11,5 дней после заражения.
Специалисты подсчитали, что на каждые десять тысяч человек, находящихся на карантине, приходятся всего около 101 человека, у которых после выхода из изоляции будут проявляться симптомы инфекционного заболевания.
«Как правило, карантин может в конечном счете остановить распространение инфекции, даже несмотря на то, что имеются отдельные случаи, когда инкубационный период заболевания превышает период действия карантина», – подчеркивают в Роспотребнадзоре.
В службе сообщают, что новая оценка медианного инкубационного периода нового типа коронавируса аналогична результатам самых ранних исследований. Показатель находится в том же диапазоне, что и SARS-CoV, вызвавший вспышку в Гонконге (КНР) и южной части Китая в 2002-2004 годах. Для коронавируса MERS-CoV предполагаемый средний инкубационный период составляет 5-7 дней.