Փաշինյան. Ոչ այնքան կորոնավիրուսի տարածումը կանխել, որքան ապահովել չունենալ մահեր կամ ունենալ նվազագույն մահեր
Այս պահի դրությամբ կա կորոնավիրուսի հաստատված 194 դեպք։ Ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա նշեց, որ հաստատված դեպքերի ավելի քան 70-75 տոկոսը ճյուղավորված են Էջմիածնի և արտադրամասի դեպքերից, այս պահի դրությամբ կարող են ասել, որ Էջմիածնի ճյուղի զարգացումը կարողացել են կանգնեցել, հիմա աշխատում են կանգնեցել արտադրամասի ճյուղի հետագա զարգացումը։
Ն. Փաշինյանն ասաց, որ հաստատված դեպքերի 78 տոկոսն ընդհանրապես ջերմություն չունի, ընդամենը մեկ տոկոսն ունի 39 աստիճանից բարձր ջերմություն։ Վարչապետի ներկայացմամբ, 60–ից բարձր տարիքային խմբից ունեն՝ 65–ից բարձր 9 հոգի հիվանդ, 70-ից բարձր՝ 3 հոգի հիվանդ, 80-ից բարձր ոչ մի հիվանդ չունեն, այսինքն, ամենասուր ռիսկային գոտուց հիվանդ չունեն։
«Ի՞նչ ռազմավարություն ենք պատկերացնում կորոնավիրուսի դեմ հետագա պայքարի առումով։ Ըստ էության, մեր մեծագույն խնդիրը ոչ միայն և ոչ այնքան կորոնավիրուսի տարածումը կանխելն է, որքան ապահովելը, որ դրա արդյունքում մենք չունենանք մահեր կամ ունենանք նվազագույն մահեր։ Այստեղ թերևս կա մի որոշակիություն, այն է, որ կորոնավիրուսն այս առումով ազդում է 75-ից բարձր տարիքային խմբի անձանց վրա։ Մենք պետք է մաքսիմալն անենք, որ մեր ծնողները տատիկներն ու պապիկները հնարավորինս պաշտպանված լինեն կորոնավիրուսի վարակից»,- ասաց նա։

Никол Пашинян назвал главнейшую задачу властей Армении в борьбе с коронавирусом
«По состоянию на данный момент в Армении подтверждено 194 случая заражения коронавирусом», – заявил накануне в ходе прямой трансляции через соцсеть Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он отметил, что 70-75% случаев – это ответвления от случаев в Эчмиадзине и на производственном предприятии в Ереване.
По состоянию на данный момент, можно сказать, что, по словам премьер-министра, им удалось локализовать развитие, распространение ответвления от случаев в Эчмиадзине. Теперь ведется работа над приостановлением дальнейшего распространения от очага на предприятии.
Н. Пашинян сообщил, что у 78% зараженных пациентов не наблюдается температура, всего у 1% наблюдается температура выше 39 градусов. По его словам, 9 пациентов входят в группу лиц старше 65 лет, 3 пациента – старше 70 лет, и нет ни одного больного старше 80 лет.
«Какую стратегию мы представляем по части дальнейшей борьбы с коронавирусом? Наша главнейшая задача, по сути, заключается не только и не столько в предотвращении распространения коронавируса, сколько в обеспечении того, чтобы в результате этого у нас не было бы зафиксировано смертей или их количество было бы минимальным», – сказал он.