Խորհրդարանն ընդունեց մեսկուսացման ռեժիմը խախտելու համար պատիժ կիրառելու մասին օրենքը
Խորհրդարանն երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» և «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը։
Օրենքի նախագծին կողմ քվեարկեց 117 պատգամավոր, դեմ կամ ձեռնպահ պատգամավոր չկար։
Նշենք, որ ըստ նախագծի ինքնամեկուսացման ռեժիմը խախտելու և անձին վարակելու դեպքում, որի արդյունքում վերջինս ձեռք է բերում ծանր առողջական խնդիր (որևէ օրգանի գործունեության դադարում), նախատեսվում է տույժ՝ նվազագույն աշխատավարձի 500-700- ապատիկի չափով, կամ կալանք՝ 1-3 ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկում՝ առավելագույնը 2 տարի ժամկետով։
Իսկ եթե մեկուսացած կամ ինքնամեկուսացած անձը կխախտի կանոնները, և դրա արդյունքում անգզուշությամբ մահ կպատճառի մեկ այլ անձի, այս դեպքում ազատազրկումը կլինի 2-4 տարի ժամկետով, և անձը որոշակի պաշտոնից կզրկվի ։
Ինչ վերաբերում է լրատվական գործունեություն իրականացնողներին, ապա տեղեկությունների հրապարակման սահմանափակումները խախտելու դեպքում քաղաքացին կտուգանվի նվազագույն աշխատավարձի 50-ապատիկից մինչև 300-ապատիկի չափով։ Իսկ  եթե նախատեսված տույժին ենթարկված տեղեկատվությունը մեկօրյա ժամկետում չհեռացվի, ապա ևս մեկ անգամ տուգանք կնշանակվի՝ նվազագույն աշխատավարձի 500-ապատիկից 1000-ապատիկի չափով։

Парламент Армении во втором чтении принял закон о введении ответственности за нарушение режима самоизоляции
13:19 23/03/2020
Депутаты Национального Собрания Армении во втором чтении приняли пакет проектов «О внесении дополнений в Уголовный кодекс РА» и «О внесении дополнений в Кодекс РА об административных правонарушениях».
За принятие проголосовали 117 депутатов, проголосовавших «против» или воздержавшихся – нет.
Отметим, что по проекту в случае нарушения режима самоизоляции или заражения лица, в результате чего последний приобретает серьезные проблемы со здоровьем (прекращение деятельности какого-либо органа), устанавливается штраф – в размере от 500 до 700-кратного оклада минимальной зарплаты, или арест – сроком от 1 до 3 месяцев, или лишение свободе сроком максимум на 2 года.
В случае, если изолированное или самоизолированное лицо нарушит правила, и эти действия приведут к гибели по неосторожности другого лица, в таком случае будет установлено лишение свободы сроком 2-4 года, и лицо будет лишено права занимать определенные должности.
Что касается осуществляющих информационную деятельность, то в случае нарушения ограничений на публикацию информации гражданин будет оштрафован в размере от 50 до 300-кратного размера оклада минимальной заработной платы. Если информация, за которую СМИ привлечено к административной ответственности, не будет удалена в течение одного дня, то штраф будет применен повторно – от 500 до 1000-кратного оклада минимальной заработной платы.