ԱԺ արտահերթ նիստում քննարկվում է ինքնամեկուսացման ռեժիմը խախտելու համար պատիժ սահմանելու մասին օրենքը
Մեկնարկել է ԱԺ արտահերթ նիստը, որի ընթացքում քննարկվում է «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» և «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունելու հարցը։
Նիստին գրանցվել է 107 պատգամավոր։
Հիշեցնենք, որ առաջարկվում է ինքնամեկուսացման ռեժիմը խախտող անձանց համար սահմանել վարչական տույժ՝ նվազագույն աշխատավարձի 300-ից 500-ապատիկի չափով։ Ինչպես նաև արտակարգ դրության ժամանակ մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման պահանջները խախտելու համար, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդկանց զանգվածային հիվանդացում, սահմանել կալանք՝ առավելագույնը 3 ամսով, կամ ազատազրկում՝ առավելագույնը 5 տարի ժամկետով։
Իսկ տեղեկությունների հրապարակման սահմանափակումները խախտելու դեպքում քաղաքացին կտուգանվի նվազագույն աշխատավարձի 50-ից 300-ապատիկի չափով։

Внеочередное заседание НС Армении: обсуждается вопрос о введении уголовной ответственности за нарушение ограничений во время ЧП
11:37 23/03/2020
Стартовало внеочередное заседание Национального Собрания Армении, в повестке – «Пакет проектов законов о внесении дополнений в Уголовный кодекс РА и Кодекс РА об административных правонарушениях» и их принятие во втором чтении.
Отметим, что зарегистрировалось 107 депутатов.
Напомним, проектом предлагается установить административный штраф в отношении лиц, нарушивших правила изоляции или самоизоляции во время режима чрезвычайного положения в размере от 300 до 500-кратного оклада минимальной зарплаты. Нарушение требований изоляции или самоизоляции, которое непреднамеренно привело к массовому заболеванию среди населения, наказывается арестом сроком до трех месяцев или же лишением свободы сроком до 5 лет.
А в случае нарушения ограничений на публикацию информации граждане будут оштрафованы в размере от 50 до 300-кратного оклада минимальной заработной платы.