ՄԱԿ-ը կստեղծի համաշխարհային կորոնավիրուսային հիմնադրամ
Նորվեգիան մտադիր է ՄԱԿ-ի հովանու ներքո ստեղծել կորոնավիրուսի դեմ պայքարի գլոբալ հիմնադրամ, հայտնում է ria.ru-ն՝ հղում տալով պետության արտգործնախարարությանը։
«ՄԱԿ-ի հովանու ներքո գործող միջազգային հիմնադրամը կկարողանա ապահովել կայունություն մեր գործընկերների համար և կօգնի ավելի արդյունավետ դարձնել բոլոր երկրների ջանքերը»,- ասված է երկրի արտաքին գործերի նախարար Ինի Էրիկսեն Սորեյդեի հայտարարության մեջ:
Հիմնադրամը կարող է ստեղծվել 2014 թվականին Էբոլայի դեմ պայքարի համար ստեղծված հիմնադրամի օրինակով, որի գործունեությունը շատ հաջող էր:
«Համաշխարհային ճգնաժամի ժամանակ միջազգային համագործակցությունն ունի մեծ նշանակություն: Մտահոգված ենք այն հարցով, թե ինչպես կարող է վիրուսը ազդել թույլ զարգացող թույլ առողջապահական համակարգ ունեցող երկրների վրա»,- հավելել է Նորվեգիայի արտգործնախարարը:

The United Nations will create a fund to prevent the spread of coronavirus and support the treatment of patients worldwide, Norway said on Monday, according to Reuters report.
The purpose of the fund is to assist developing countries with weak health systems in addressing the crisis as well as to tackle the long-term consequences. The United Nations could make a formal announcement this week, the ministry said.
Norway, which suggested the fund, has not committed how much money it would put into the initiative, similar to a 2014 United Nations Ebola Response Fund.
“We want to make sure that the efforts are as unified as possible and as early as possible so that we can answer up to the demands that countries will have, especially the poorest countries,” Foreign Minister Ine Eriksen Soereide told Reuters.