Լռեցնել զենքերը, դադարեցնել հրետանին․ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը գլոբալ հրադադարի կոչ է անում
Երկուշաբթի օրը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտիերեշը կոչ արեց  պատերազմող կողմերին ամբողջ աշխարհով մեկ՝ վայր դնել զենքերը՝ ի աջակցություն առավել մեծ պայքարի ընդդեմ COVID-19- ի։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՄԱԿ-ի կայքից։
«Ընդհանուր թշնամին այժմ սպառնում է ամբողջ մարդկությանը: Վիրուսի կատաղությունը ցույց է տալիս պատերազմի հիմարությունը։ Այդ պատճառով այսօր ես կոչ եմ անում անհապաղ գլոբալ հրադադար հաստատել աշխարհի բոլոր անկյուններում: Ժամանակն է զինված բախումը դնել փակման տակ և միասին կենտրոնանալ մեր կյանքի իրական պայքարի վրա»,-ասաց Անտոնիո Գուտիերեշը։
Հրադադարը թույլ կտա մարդասիրական օգնությանը հասնել այն բնակչությանը, որոնք առավել խոցելի են COVID-19- ի դեմ, որն առաջին անգամ ի հայտ եկավ Չինաստանի Ուհան քաղաքում անցյալ տարվա դեկտեմբերին, և այժմ արդեն գրանցվել է ավելի քան 180 երկրներում:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) հայտնում է, որ այսօր աշխարհում կա շուրջ 300,000 վարակի դեպք, և ավելի քան 12.700 մահ:
Ինչպես նշել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը, COVID-19- ը չի մտածում ազգային պատկանելիության և էթնիկական պատկանելիության մասին, կամ մարդկանց միջև եղած այլ տարբերությունների մասին, և «հարձակվում է բոլորի վրա՝ անողոք»՝ ներառյալ պատերազմի ժամանակ:
Ավելին, պատերազմի հետևանքով տառապող երկրներում առողջապահական համակարգերը հաճախ գտնվում են փլուզման ընդհանուր կետում։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը պատերազմող կողմերին կոչ է արել հետ կանգնել ռազմական գործողություններից, մի կողմ դնել անվստահությունն ու թշնամանքը և «լռեցնել զենքերը, դադարեցնել հրետանին, վերջ տալ ավիահարվածներին»:
«Դա շատ կարևոր է, օգնելու՝ ստեղծել միջանցքներ կյանքեր փրկելու, դիվանագիտության համար թանկ պատուհաններ բացելու համար: Հույս բերելու՝ COVID-19- ից առավել խոցելի տեղերում։ Վերջ տալ պատերազմի հիվանդությանը և պայքարել այն հիվանդության դեմ, որը քայքայում է մեր աշխարհը։ Այժմ հենց դա է պետք մեր մարդկային ընտանիքին ավելին, քան երբևէ»,-ասել է Գուտիերեշը:

COVID-19: UN chief calls for global ceasefire to focus on ‘the true fight of our lives’
In an appeal issued on Monday, UN Secretary-General António Guterres urged warring parties across the world to lay down their weapons in support of the bigger battle against COVID-19: the common enemy that is now threatening all of humankind, the UN website reported.
“The fury of the virus illustrates the folly of war”, he said. “That is why today, I am calling for an immediate global ceasefire in all corners of the world. It is time to put armed conflict on lockdown and focus together on the true fight of our lives.”
The ceasefire would allow humanitarians to reach populations that are most vulnerable to the spread of COVID-19, which first emerged in Wuhan, China, last December, and has now been reported in more than 180 countries.
So far, there are nearly 300,000 cases worldwide, and more than 12,700 deaths, according to the World Health Organization (WHO).
As the UN chief pointed out, COVID-19 does not care about nationality or ethnicity, or other differences between people, and “attacks all, relentlessly”, including during wartime.
Furthermore, health systems in war-ravaged countries have often reached the point of total collapse, while the few health workers who remain are also seen as targets.
The UN chief called on warring parties to pull back from hostilities, put aside mistrust and animosity, and “silence the guns; stop the artillery; end the airstrikes”.
This is crucial, he said, “to help create corridors for life-saving aid. To open precious windows for diplomacy. To bring hope to places among the most vulnerable to COVID-19.”
While inspired by new rapprochement and dialogue between combatants to enable joint approaches to push back the disease, the Secretary-General said more still needs to be done.
“End the sickness of war and fight the disease that is ravaging our world”, he appealed. “It starts by stopping the fighting everywhere. Now. That is what our human family needs, now more than ever.”