ԱՀԿ․ Պանդեմիան «արագանում է», պետք է ոչ միայն «պաշտպանվել», այլ նաև «հարձակվել»
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) հայտարարում է, որ կորոնավիրուսային պանդեմիան արագանում է, քանի որ վերջին թվերը ցույց են տվել, որ ավելի քան 350,000 մարդ վարակվել է վիրուսով աշխարհի գրեթե բոլոր երկրներում: Այս մասին հայտնում է Euronews-ը։
ԱՀԿ-ի գլխավոր տնօրեն դոկտոր Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրիյեսուսը շեշտեց, որ երկրներին անհրաժեշտ է օգտագործել ավելի խիստ միջոցներ՝ համաճարակի դեմ պայքարի համար, ներառյալ թեստավորումներն և շփման հետքերը գտնելը:
Գեբրիյեսուսի խոսքերով, երկրները չեն կարող հաղթել միայն «պաշտպանելով», նրանք  պետք է նաև «հարձակվեն»:
Ըստ ԱՀԿ-ի, թեստավորումն առանցքային է,  և որ բոլոր կասկածելի դեպքերը պետք է թեստավորվեն։
ԱՀԿ առողջապահական արտակարգ իրավիճակների ղեկավար, դոկտոր Մայք Ռայան նշում է, որ կոնտակտային հետքերի հայտնաբերումն ու դեպքերի մեկուսացումը կարևոր են վիրուսի տարածումը զսպելու համար:
Կազմակերպությունը նաև նախազգուշացրեց դեղամիջոցների օգտագործման հարցով,  որոնք ապացուցված չեն:
«Ներկայումս չկա որևէ բուժում, որն ապացուցված է, որ արդյունավետ է COVID-19- ի դեմ։ Չստուգված դեղամիջոցների օգտագործումը, առանց համապատասխան ապացույցների, կարող է առաջացնել կեղծ հույս՝ միևնույն ժամանակ հանգեցնելով այլ հիվանդությունների համար անհրաժեշտ դեղորայքի սղություն», - ասաց դոկտոր Թեդրոսը՝  գոհունակություն հայտնելով, որ կլինիկական բուժումներում ներդրվում է մեծ էներգիա:
Նշենք, որ օրերս Ֆրանսիայում գիտնականների խումբը հայտարարել է, որ իրենց կատարած հետազոտության արդյունքներով հիդրօքսիքլորոքին (Hydroxychloroquine) դեղամիջոցն արդյունավետորեն պայքարում է կորոնավիրուսի դեմ։ Այս դեղամիոջոցը 70 տարի շարունակ կիրառվել է մալարիայի, ռևմատիկ հիվանդությունների բուժման համար։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ևս համացանցում գրառում էր արել, որ ԱՄՆ-ի Պարենի և դեղերի վարչությունը հաստատել է հիդրօքսիքլորոքինի և ազիտրոմիցինի համադրումը՝ կորոնավիրուսի բուժման համար։

Coronavirus: WHO head says countries need to attack as pandemic is accelerating
The coronavirus pandemic was accelerating as the latest figures showed more than 350,000 were infected by the virus with cases in almost every country in the world, the World Health Organization (WHO) said.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, director-general of WHO, said countries needed to take the offensive in combating the pandemic, including testing and contact tracing, according to Euronews
He said countries can not win just by defending against the virus, they needed to “attack” as well.
WHO said that testing was key, and while commending countries for being able to test so quickly, they insisted that all suspect cases need to be tested.
Some countries, WHO said, did not have to issue confinement and population restrictions because they had effectively tested and traced cases.
Confinement policies "buy time", WHO's head of health emergencies, Mike Ryan, said, but contact tracing and isolating cases is key to containing the spread of the virus.
“There is currently no treatment that has been proven to be effective against COVID-19,” Tedros said, while commending the energy put forth into clinical treatments.
“Using untested medicines without the right evidence could raise false hope,” he continued, stating that it could lead to a shortage in medicine needed for other diseases.