Մոսկվայում հաստատվել է տանը COVID-19- ի բուժման ալգորիթմը
Մոսկվայի Առողջապահության դեպարտամենտը հաստատել է ալգորիթմ ՝ դրական կորոնավիրուսի թեստի արդյունքներ ունեցող մեղմ սիմպտոմներով հիվանդներին տանը բուժելու համար: TASS-ը հաղորդում է, որ համապատասխան հրամանը հրապարակվել է երեքշաբթի օրը գերատեսչության կայքում:
«Առողջապահության դեպարտամենտը հաստատեց բժշկական կազմակերպությունների աշխատանքի կանոնները ՝ նոր կորոնավիրուսի վարակով հիվանդներին բժշկական օգնություն ցուցաբերելու վերաբերյալ: Նոր կանոնները գործում են մարտի 23-ից մինչև 30-ը, և նախատեսում է ինչպես կորոնավիրուսով վարակված հիվանդների բուժման ալգորիթմ, այնպես էլ բժշկական աշխատողների գործողություններըտանը հիվանդների զննման ժամանակ», - ասվում է հրապարակման մեջ:
Ըստ փաստաթղթի, հիվանդը մնում է տանը, եթե նրա ջերմաստիճանը 38,5 աստիճանից ցածր է և ունի ազատ շնչառություն, շնչառության հաճախականությունը 30-ից ցածր է, իսկ թթվածնի հագեցման մակարդակը գերազանցում է 93% -ը: Տանը բուժման դեպքում քաղաքացուն նշանակվում են հատուկ դեղեր, պաթոգենետիկ բուժում և ախտանշանային թերապիա: Եթե ​​նշված նշաններից մեկը չի բավարարում սահմանված նորմին, ապա հիվանդը հոսպիտալացվում է:
Նրանք, ովքեր 65 տարեկանից բարձր են, տառապում են քրոնիկ հիվանդություններով, ինչպես նաև հղի կանայք, մարդիկ, ովքեր ապրում են բարձր ռիսկայնության աստիճանում գտնվող ընտանիքի անդամների հետ, նույնպես ընդունվելու են հիվանդանոց:

Moscow Health Department approves algorithm for home treatment of coronavirus
The Moscow Health Department approved an algorithm for home treatment of patients who were tested positive for coronavirus but have a light form of the disease. The department published the order to that effect on its website on Tuesday, TASS reported.
"The Health Department approved the rules for medical organizations for the provision of medical care to patients with a new coronavirus infection (COVID-19). The new rules are valid from March 23 to 30 and provide both an algorithm for treating patients with coronavirus infection and examination of patients at home," the publication says.
According to the document, a patient remains at home if his body temperature is below 38.5 degrees Celsius, if he has easy breathing, his respiratory rate is less than 30, and the oxygen saturation rate exceeds 93%. In the case of treatment at home, a person is prescribed special drugs, pathogenetic treatment and symptomatic therapy.
A patient should be taken to hospital if at least one of the abovementioned indicators does not meet the requirement.
People older than 65 years, those with chronic diseases, pregnant women, as well as those who live with family members belonging to the high-risk category will also be admitted to the hospital.