«Առաջարկում ենք արգելել մեկանգամյա պլաստիկի օգտագործումը»,- այսօր խորհրդարանում ասաց ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը։
Նախարարը նշեց, որ առաջարկվում է 2022 թվականի հունվարի 1-ից առևտրի օբյեկտներում և առևտրի իրականացման վայրերում արգելել մինչև 50 միկրոն հաստությամբ պորլիէթիլենային պարկերի և տոպրակների՝ բացառույթամբ կշռափաթեթավորման համար նախատեսված և երկրորդային հումքից արտադրված տոպրակների վաճառքն ու իրացումը։
«Նախագիծը քննարկվել է 44 պոլիէթիլենային տոպրակ արտադրող ընկերությունների հետ և իրացման ցանցերի հետ։ Այսօր արդեն բավականին տարածված են բազմակի օգտագործման պարկերը, և մենք առաջարկում ենք արգելել պոիլէթիլային տոպրակների օգտագործումը, իսկ մինչև 2022 թվականը հնարավորություն է տրվում այս արտադրությամբ զբաղվող ընկերություններին վերապրոֆիլավորվելու և շուկայում նոր դիրքավորում ձեռք բերելու»,- ասաց Գրիգորյանը։
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պապոյանը հարցրեց՝ 50 միկրոն հաստությունը ո՞րն է, արդյո՞ք բոլոր տեսակի պոլիէթիլենային տորպակների օգտագործումն է արգելվում։
Պատասխանելով հարցին՝ Գրիգորյանը նշեց, որ առևտրի ցանցերում և սուպերմարկետներում վաճառվող բոլոր տոպրակները 50 միկրոնից ցածր են, և նախագծով հիմնականում արգելվելու է մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկը։
«Ընդ որում նշեմ, որ 120 երկրներ այս կամ այն կերպով արգելու են մեկանգամյա պլաստիկի օգտագործումը, քանի որ պարզվել է, որ պլաստիկի քայքայման հետևանքով շատ կենդանիներ, թռչուններ և ձկներ վնասվում են։ Հաջորդ փուլում մենք անդրադառնալու ենք շշերին, և ԱԺ նախագահին ես գրություն եմ ուղարկել, որպեսզի հնարավորության դեպքում խորհրդարանում ջրի պլաստիկե շշերը փոխարինվեն ապակիով»,- ասաց Գրիգորյանը։
Խորհրդարանը քննարկում է «Առևտրի և ծառայությունների մասին ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։

Эрик Григорян: Предлагаем запретить использование одноразового пластика в Армении
«Мы предлагаем запретить использование одноразового пластика», – заявил сегодня в парламенте министр окружающей среды Армении Эрик Григорян.
Министр отметил, что предлагается с 1 января 2022 года в торговых объектах и местах осуществления торговли запретить продажу и реализацию полиэтиленовых мешков и пакетов толщиной до 50 микрон – за исключением пакетов, предусмотренных для упаковки и изготовленных из вторичного сырья.
«Проект обсуждался с 44 компаниями по производству полиэтиленовых пакетов и сетями реализации. Сегодня уже довольно распространены мешки для многоразового использования, и мы предлагаем запретить использование полиэтиленовых пакетов, до 2022 года компаниям, занимающимся этим производством, будет предоставлена возможность сменить профиль и занять новую позицию на рынке», – сказал Григорян.
Депутат Национального Собрания Армении от фракции «Мой шаг» Геворк Папоян спросил, что представляет собой толщин 50 микрон, запрещается ли использовать все виды полиэтиленовых пакетов.
Отвечая на вопрос, Григорян отметил, что все пакеты, продаваемые в розничных сетях и супермаркетах, имеют толщину менее 50 микрон, проектом будет в основном запрещен одноразовый пластик.
«Кроме того, в 120 странах так или иначе будет запрещено использование одноразового пластика, поскольку было установлено, что многие животные, птицы и рыбы страдают в результате разложения пластика. На следующем этапе мы обратимся к бутылкам, и я отправил письмо спикеру НС с просьбой при возможности заменить в парламенте пластиковые бутылки с водой на стеклянные», – сказал Григорян.