Գյուղատնտեսական սեզոնի մեկնարկն ու առաջացած խնդիրները Գեղարքունիքում
Մեկնարկել է գյուղատնտեսական տարին. մինչ գյուղատնտեսներից ոմանք պատրաստվում են սկսել ցանքը, մյուսները երկմտում են՝ արժի՞ տանջվել, թե ավելի լավ է այս տարի հողն անմշակ թողնել։
Գեղարքունիքի մարզի Աստղաձոր համայնքի բնակիչները պատմում են՝ ամեն տարի մեծ հույս ու սպասումով սկսում են ցանքը, սակայն ամռանը կանգնում են փաստի առաջ՝ ոռոգման ջուր չի լինում, հողը չորանում է, բերքը մասամբ վառվում, իսկ ստացված արդյունքը տարվա ընթացքում եղած աշխատանքի դիմաց չնչին է լինում։
«Ոռոգման ջուր, կարելի ա ասել՝ չունենք։ Մինչև 2016 թվականը կարողանում էինք սարերից իջնող ջուրն օգտագործել ոռոգման նպատակով, բայց հիմա այն օգտագործվում է որպես խմելաջուր երկու համայնքների՝ Աստղաձորի և Զոլաքարի համար։ Բայց էդ խմելաջրից էլ մենք չենք կարողանում օգտվել, այն ավելի շատ ուղղվում է Զոլաքար համայնքին, իսկ մենք օգտագործում ենք արտեզյան ջրերը, որոնք լավ որակ չունեն՝ հանքահորային են։ Էդ պատճառով  Աստղուն գետը, որ սնվում է Զոլաքարից եկող աղբյուրներից, ցամաքում  է, ու մենք ոչ խմելաջուր, ոչ էլ ոռագման ջուր են ստանում դրանից»,- ներկայացրեց Panorama.am-ի աստղաձորեցի զրուցակիցը։
Նա նշեց, որ համայնքում ոռոգումն իրականացվում է Սևանա լճի ջրով, բայց գյուղի բարձրադիր հատվածները մնում են անջրդի. «Գյուղի վերևի հատվածում հողերը բերրի են, բայց ջուր չլինելու պատճառով այդ տարածքները մնում  են ամայի։ Գյուղատնտեսներն էլ սկսել են քիչ ցանել, մեծ վնաս ենք ստանում»։
Աստղաձորի համայնքապետ Ռոբերտ Խաչատրյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ համայնքը շատ վաղուց ունի ջրի խնդիր, և ոռոգման խնդրից ավելի լուրջ է խմելաջրի հարցը։
«Ոռոգման ջրի խնդիրը կապված է ցանքատարածքների շատ լինելու հետ, իսկ սարից եկող ջուր չունենք։ Սևանա լճից ջուր բերելու պոմպերն էլ հին են, շատ հին, ու խնդիրը դրա հետ է կապված։ Տարբեր տեղեր դիմել ենք, բայց ապարդյուն։ Մեր մոտ պրոեկտը կա, որ պլատինա կառուցվի, մարդիկ միանգամից ջուր ստանան, ոչ թե պոմպով մղեն։ Իսկ գետի ջուրը չենք կարողանում օգտագործել, քանի որ այն սնվում է Զոլաքարի վարչական տարածքի աղբյուրներից»,- ասաց Խաչատրյանը։
Համայնքապետը, այնուամենայնիվ նշեց, որ ոռոգման ջրի խնդիրը չի ստիպում գյուղացիներին հրաժարվել կարտոֆիլ և կաղամբ մշակելուց։ Ըստ նրա, ոչ մի սանտիմետր հող ազատ չի մնում։
«Բերքն էլ վատ չենք ստանում, ուղղակի երկու ջուր տալու դեպքում ստանում ենք 2 տոննա, իսկ չորս անգամ ջրելու դեպքում՝ 3.5 տոննա բերք։ Հիմա 2  ջուր են ջրում մարդիկ, ավելի քիչ բերք են ստանում, բայց էլի մշակում են։ Գյուղում ուրիշ ինչո՞վ պիտի զբաղվեն»,-ասաց համայնքապետը։
Ինչ վերաբերում է խմելաջրի խնդրին, Խաչատրյանը նշեց, որ ցավոք, 21-րդ դարում համայնքը խմելաջուր չունի. «Արտեզյան  ջրերն ենք օգտագործում, 3 օրը մեկ անգամ մի ժամով մարդիկ դույլերով ջուր են վերցնում, որ կարողանան օգտագործել։ Եվ մարզպետարանին ենք դիմել, և այլ ատյաններ գրություն ուղարկել, բայց դա թանկ հաճույք է, 30 կմ հեռավորությունից պետք է ջուր բերվի, իսկ դա միլիոնավոր դոլարների հետ կապված խնդիր է»։
Մարտունու տարածաշրջանի Գեղհովիտ գյուղում ոռոգման ջրի խնդիրը, համայնքապետ Վարդան Պողոսյանի խոսքով, լուծվել է։
Համայնքի բնակիչները մեզ հետ զրույցում ասացին, որ նախորդ տարի Գեղհովիտի «Քռեր» կոչվող թաղամասում ոռոգման հետ կապված խնդիր դեռ կար, բայց տարվա ընթացքում աշխատանքներ են տարվել, և իրենք էլ լիահույս են, որ այս տարի ջրի խնդիր չի լինի, և կկարողանան նորմալ բերք ստանալ։ «Խողովակները փոխել են, հույս ունենք, որ «Մխեյի ձորից» ջուրն արդեն նորմալ կգա»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Սերմի խնդիր ևս համայնքի բնակիչները չունեն. «Հենց բերքը ստանալուց ենք սերմնացուն պահում, լավերն ընտրում ենք, որ գարնանը ցանենք։ Դրա համար սերմի խնդիր չի լինում»։
Այս պահին գեղհովիտցիները պարարտանյութի խնդիր ունեն. «Ասում են, որ մի քանի օրից Հայաստան կհասնի պարարտանյութը։ Էս վիճակի հետ կապված ներմուծումը ուշացել է։ Հիմա էդ հույսով սպասում ենք։ Կան մարդիկ, որ ունեն նախորդ տարվանից մնացած պարարտանյութ, բայց ովքեր չունեն, չեն կարողանա ցանքը սկսել, հիմնականում կարտոֆիլի սերմի հետ են պարարտանյութը լցնում ու ցանում»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Գեղարքունիքի մարզի Ներքին Գետաշեն համայնքը ևս ոռոգման ջրի խնդիր ունի, բայց եթե տարին չորային չլինի, ապա գյուղացին կկարողանա լավ բերք ստանալ։
Համայնքի բնակիչները մեզ հետ զրույցում ասացին, որ ոռոգման ջրի հետ կապված խնդիրն առաջացել է Արգիճի գետի վրա ՀԷԿ-ի կառուցումից հետո, քանի որ այս դեպքում գետի ջրով ոռոգում չի իրականացվում։
«ՓՀԷԿ-ի ջուրը թափվում է Իշխանատակ, իսկ մեր խողովակը 1 կմ վերև է։ Առաջ հանգիստ ջուր են արել մարդիկ, հիմա ամբողջ ամառ ջրի կռիվ է։ Ջրի համար գյուղացիներով շուն ու գել ենք դառնում»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Ներքին Գետաշենի համայնքապետարանի աշխատակից Յուրիկ Ալեքսանյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ նախորդ տարի ոռոգման ջրի խնդիրը մասամբ լուծվել է, քանի որ ամռան ընթացքում Արգիճի գետից ՀԷԿ-ը ջուր չի վերցրել։
«Այս պահին համայնքի հիմնական խնդիրն այն է, որ պարարտանյութ չկա։  Բացի այդ խոսք կար, որ մարզպետարանից գյուղացիները կարող են ցածր գնով գարնանացան գարու սերմ ձեռք բերել, հիմա իրենք էդ ծրագրին են սպասում, բայց  դեռ ձայն չկա։  Մեր մոտ ցանքը ապրիլի կեսերից է սկսվում, եթե էդ սերմը լինի, ապա գյուղացիները կհասցնեն սկսել ցանքը»,- ասաց Ալեքսանյանը։

Начало сельскохозяйственного сезона и возникшие в этой связи проблемы в Гегаркунике
Начался сельскохозяйственный год. В то время как некоторые фермеры планируют начать посевы, другие сомневаются: стоит ли мучиться, или лучше в этом году оставить землю не обработанной.
Жители общины Астхадзор Гегаркуникской области рассказывают: каждый год с большой надеждой и ожиданием они начинают посевные работы, однако летом сталкиваются фактом – воды для орошения не бывает, земля высыхает, урожай частично сгорает, а урожай оказывается незначительным на фоне проделанной в течение года работы.
«Воды для орошения, можно сказать, у нас нет. До 2016 года мы могли использовать воду, спускающуюся с гор, в целях орошения, но теперь она используется в качестве питьевой воды для двух общин – Астгхадзор и Золакар. Но мы также не можем использовать и эту воду, она больше направлена на общину Золакар, мы же используем артезианские воды, которые не хорошего качества. Вот почему река Астхун, которая питается из родников из Золакара, высыхает, и мы не получаем из нее ни питьевой воды, ни воды для орошения», – рассказал в беседе с корреспондентом Panorama.am житель Астхадзора.
Он отметил, что орошение в общине осуществляется водами озера Севан, но расположенные в вышине участки села остаются безводными: «Почва в верхней части села плодородна, но из-за нехватки воды эти участки остаются пустынными. И фермеры стали меньше сеять, мы несем большой урон».
Глава общины Астхадзор Роберт Хачатрян рассказал, что в общине уже давно есть проблемы с водой, при этом проблема питьевой воды является более серьезной, чем проблема ирригации.
«Проблема оросительной воды связана с количеством посевных площадей, и у нас нет воды с гор. Водяные насосы для воды из озера Севан также старые, очень старые, и проблема связана с этим. Мы обращались в разные места, но безрезультатно. У нас есть проект по строительству платины, чтобы люди получали воду сразу, а не приходилось ее выкачивать. И мы не можем использовать речную воду, так как она поступает из источников на административной территории Золакара», – сказал Хачатрян.
Глава общины, тем не менее, отметил, что проблема с водой для орошения не заставляет жителей села отказываться от выращивания картофеля и капусты. По его словам, ни один сантиметр земли не остается свободным.
«Урожай тоже собирают у нас не плохой, мы просто получаем 2 тонны, если поливаем дважды, и 3,5 тонны урожая, если поливаем четыре раза. Сейчас люди поливают дважды, они получают меньше урожая, но все равно выращивают. Чем они еще должны заниматься в селе?» – сказал он.
Что касается проблем с питьевой водой, Р. Хачатрян отметил, к сожалению, в общине в XXI веке нет питьевой воды. «Мы используем артезианскую воду, раз в три дня люди ведрами набирают воду, чтобы использовать. Мы обращались с данной проблемой и в областную администрацию, и писали заявления в другие инстанции, но это дорогое удовольствие, водопровод должны проложить длиной около 30 км, а это проблема на миллионы долларов», – отметил он.
Проблема с оросительной водой в селе Геховит в Мартунинском районе, по словам главы общины Вардана Погосяна, уже решена.
Жители общины в беседе с корреспондентом Panorama.am сказали, что в прошлом году на участке «Крер» в Геховите ещё наблюдалась проблема с оросительной водой, однако, в течение года проводились работы, и они полны надежд, что в этом году проблем с водой не будет, и им удастся собрать нормальный урожай. Собеседник Panorama.am отметил, что трубы уже заменили.
Что касается вопроса семян, то, по словам жителей, подобной проблемы нет. «Мы храним семена сразу после сбора урожая, выбираем лучшие, чтобы посеять их весной. Посему проблем с этим нет», – отметил наш собеседник.
В данный момент жители Геховита столкнулись с проблемой удобрений. «Говорят, что удобрения будут импортированы в Армению через несколько дней. В связи с введенным чрезвычайным положением процесс импорта затягивается. Есть люди, у которых ещё с прошлого года остались запасы удобрений, но у кого нет, те не смогут начать посев», – рассказал наш собеседник.
Отметим, что в общине Неркин Геташен Гегаркуникской области также существует проблема с оросительной водой, но, если год не будет засушливым, то фермеры смогут собрать хороший урожай.
Один из жителей общины в беседе с нами рассказал, что проблема с оросительной водой возникла после строительства ГЭС на реке Аргич, поскольку в данном случае орошение не осуществляется водами этой реки.
«До строительства ГЭС люди спокойно орошали земли, сейчас же всё лето ведутся споры за воду. Мы рассорились с фермерами из-за проблемы с оросительной водой», – рассказал наш собеседник.
В свою очередь сотрудник администрации общины Неркин Геташен Юрий Алексанян в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказал, что в прошлом году проблема с оросительной водой была частично решена, поскольку летом ГЭС не использовала воду из реки Аргич.
«Основная проблема общины на данный момент заключается в том, что нет удобрений. Кроме этого, велись разговоры о том, что фермеры могут закупить по низким ценам семена ячменя для посева весной, сейчас они ждут эту программу, но пока никаких новостей нет. У нас посевные работы начинаются с середины апреля, если семена ячменя поступят в продажу, то фермеры успеют начать посевы», – отметил Ю. Алексанян.