Գիտնական. Արտակարգ դրության ռեժիմից պետք է դուրս գանք յուրաքանչյուր ոլորտի խնդիրների լուծման պատրաստի փաթեթներով
«Կորոնավիրուսի պանդեմիան հանգեցնելու է սննդի մատակարարման շղթայի կառուցվածքի փոփոխության, դա էլ իր հերթին բերելու է արժեշղթաների փոփոխության»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում իր կանխատեսումներն ու ագրոպարենային ոլորտի հնարավոր զարգացումները ներկայացրեց Սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման տեղեկատվավերլուծական կենտրոնի ղեկավար, սննդագիտության դոկտոր, պարենային իրավունքի մասնագետ Դավիթ Պիպոյանը։
Ըստ նրա, դա նշանակում է, որ պետությունը պետք է վերանայի իր ագրարային քաղաքականությունը՝ ելնելով այդ փոփոխություններից։
Գիտնականն ընդգծում է, այն երկրները, որոնք իրականացրել են հետազոտություններ, եկել են համոզման, երբ մարդիկ տանն են, էականորեն փոխվում են նրանց սննդային սովորույթները։ Օրինակ, այսօր հայաստանյան խանութներում դժվար է գտնել իմբիր, կամ եթե կա էլ այն թանկ է, մինչդեռ սովորական օրերին քչերն էին հետաքրքրված կոճապղպեղով։
«Ստեղծված իրավիճակը բացասական ազդեցություն է ունենում կենդանական ծագման մթերքների՝ մասնավորապես մսի ու մսամթերքի սպառման վրա»,- ասում է նա։
Համավարակն իր առաջին ազդեցությունն է թողել տուրիզմի ոլորտի վրա, դատարկ են հյուրանոցները, ռեստորանները, հանրային սննդի կետերը, որոնք խոզի մսի հիմնական գնորդներն էին։
«Քանի որ մեր կենտրոնն ուսումնասիրում է մարդկանց սննդային սովորույթներն ու սննդի սպառման առանձնահատկությունները Հայաստանում, շատ լավ գիտենք, թե ինչ են մարդիկ ուտում տանը, և ինչ են ուտում հանրային սննդի կետերում։ Ռեստորաններում, սննդի կետերում մարդիկ ավելի հաճախ ուտում են խորոված, իքիբիր, բրդուճներ, շաուրմա և այլն։ Մեր հետազոտությունները ցույց են տվել, որ խոզի միսն ավելի շատ սպառում ունի հենց այդ օբյեկտներում»,- խոզաբուծության ոլորտում առաջացած խնդրի ու վարակի կապը բացատրում է Պիպոյանը։
Միաժամանակ, խոզի մսով ուտեստները տանը պատրաստվող ուտելիքների կատեգորիային չեն պատկանում, ազգային ճաշատեսակների, սոուսների ու ապուրների ճնշող մեծամասնությունը տավարի կամ հավի մսով է։ Հետևաբար, սննդի շղթայի մեջ խոզի մսի հիմնական սպառում ապահովող կետը՝ հանրային սննդի կետերը, դուրս են եկել։
«Հիմա պետք է մտածել, թե ո՞րն է ալտերնատիվը խոզաբուծության ոլորտը Հայաստանում փրկելու համար։ Ի դեպ, այդ ոլորտը միայն Հայաստանի դեպքում չէ, որ խնդիր է։ Պետք է հիշեցնեմ, որ խոզի միսն օգտագործվում է մսամթերքի՝ պանչետաների, պրոշուտոների արտադրության համար։ Ահա այստեղ մենք պետք է արագ հասկանանք, թե որ արտադրության մեջ պետք է օգտագործենք խոզի միսն ու որ շուկան ունի զարգացնելու պոտենցիալ»,-նշեց նա։
Հենց այս պահից սկսած միս արտադրողները պետք է սկսեն հանդիպումներ, քննարկումներ վերամշակողների հետ, քանի որ խոզապահները չեն կարող երկար այդ գլխաքանակը պահել, ինչքան ուշ սպանդ իրականացնեն, այնքան մեծ վնասներ են կրելու։
«Համեմատության համար հիշենք, որ անցած տարի ռեստորաններում տեղ ամրագրել գրեթե հնարավոր չէր, զբոսաշրջիկներ շատ կային, սպառումը ,եծ էր։ Հիմա նրանք չկան, այդ սպառման ենթակա մթերքը մնում է։ Ագրարային քաղաքականությունը շատ բարդ պատճառահետևանքային կապերով միմյանց հետ փոխկապակցված ոլորտ է»,-ասում է նա։
Բացի այդ, ստեղծված իրավիճակում շատ մարդկանց եկամուտները նվազում են, անորոշ իրավիճակներում էլ մարդիկ գնում են խնայողությունների։ Սա էլ իր հերթին բերում է մսամթերքի սպառման նվազման, քանի որ մարդիկ սկսում են նախընտրել հատիկեղենը՝ որպես սնունդ։
Գյուղատնտեսության ոլորտում ամենամեծ տուժողներից են ծաղիկի ջերմոցների, ջերմատների տերերը։ Գրեթե բոլոր միջոցառումները հետաձգված են, մեծ շրջանակով չեն նշվում ծննդյան ու այլ արարողություններ, ինչի հետևանքով գրեթե ոչ ոք ծաղիկ չի գնում։ Շուտով եկամուտ ստանալու ակնկալիքով վարկեր վերցրած տնտեսվարողները դժվար կացության մեջ են հայտնվելու։
«Հիմա կառավարությունը ոլորտ առ ոլորտ պետք է հասկանա, թե ինչ թիրախներ են առաջացել, ինչ խոցելի հանգամանքներ են ի հայտ եկել։ Տեղյակ չեմ, որ կառավարությունը հիմա նման գնահատում իրականացնում է, գուցե անում են, չեն ուզում հրապարակել։ Կարծում եմ՝ ճիշտ կլինի ագրարային քաղաքականության համար պատասխանատու էկոնոմիկայի նախարարությունը հանդես գա ողջ պոտենցիալը, այդ թվում գիտական, մոբիլիզացնելու հայտարարությամբ։ Պետք է գնահատումներ արվեն, ստեղծվեն աշխատանքային խմբեր, որոնց կազմում կլինեն արժեշղթայի, գյուղատնտեսության, սննդի սպառման առանձնահատկություններին տեղյակ մասնագետները, պետք է խելք խելքի տան, որ լուծումներ գտնեն»,- լուծման ուղղված քայլերն է թվարկում նա։
Պարենային իրավունքի մասնագետը շատ կարևոր է համարում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի երեկվա հայտարարությունը, ըստ որի, Ռուսաստանը ԵԱՏՄ անդամ երկրների համար կմշակի իրավական ակտեր, որպեսզի նրանք չունենան վերաարտահանման թույլտվություն, միայն անդամ երկրները կարողանան օգտվել ՌԴ-ում արտադրվող պարենային մթերքներից։
«Քանի որ որոշ ապրանքների մասով մենք ունենք պարենային ինքնաբավության խնդիր, այս հայտարարությունը մեզ համար փրկություն էր, իսկապես ճակատագրական։ Մարդիկ դոշ էին ծեծում, պնդում, որ ԵԱՏՄ մտնել պետք չէր, հիմա պատկերացնո՞ւմ եք, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ չլիներ։ Մենք հացակեր ժողովուրդ ենք, բայց ցորեն չունենք, բացի այդ կարանտինային իրավիճակում մարդիկ անցնում են հատիկեղենի, ալրային հենքով մթերքի մեծ սպառման»,- ասաց սննդագետը։
Պիպոյանն ընդգծում է, որ կորոնավիրուսի դասերը շատ են ու մեծ, կոնկերտ այս ոլորտը շատ զգայուն է ու խոցելի, որի հիմքում պետք է լինեն գիտահեն հետազոտություններն ու ուսումնասիրությունները։ Դասերից մեկն էլ այն է, որ օր առաջ Հայաստանում պետք է սկսել սերմնաբուծության զարգացման ծրագիր։
«Մենք ի վերջո երկիր ենք, չի կարելի հույսը դնել Աստծո, ԵԱՏՄ-ի վրա։ Պարենային ապահովության խնդիրը պետք է լուծվի, մարդիկ պետք է հասկանան, որ ներմուծումները կարող են նման վտանգի առաջ մեզ կանգնեցնել։ Ագրարային քաղաքականության մարմինները շատ արագ ռեժիմով պետք է ձևավորեն աշխատանքային խմբեր տարբեր ոլորտների համար, նրանց մշակած փաթեթները պետք է լինեն առարկայական ու գնահատումների հիման վրա, որպեսզի ավելի մեծ արդյունավետություն ունենան։ Ապրիլի 14-ին այդ փաթեթը պետք է պատրաստ լինի, այսինքն՝ մենք արտակարգ դրության ռեժիմից պետք է դուրս գանք պատրաստի փաթեթով, այլ պարագայում հետագա քայլերն անկանխատեսելի կլինեն»,- զգուշացնում նա՝ ընդգծելով, որ պետությունն այսօր պետք է երաշխավոր կանգնի գյուղացուն ու հանկարծ սխալ չուղղորդի, այլապես դա կարող է ճակատագրական լինել։

Д. Пипоян: Из чрезвычайного положения Армении необходимо выйти с уже готовыми пакетами решения проблем в каждой сфере
«Пандемия коронавируса приведет к изменению структуры цепочки поставок продуктов питания, это же, в свою очередь, приведет к изменению цепочки ценности», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am руководитель департамента оценки риска пищевых цепей Центра эколого-ноосферных исследований Национальной академии наук (НАН) Армении Давид Пипоян, представляя свои прогнозы и возможные развития в агропродовольственном секторе.
По его словам, это означает, что государство должно пересмотреть аграрную политику, исходя из этих изменений.
Ученый подчеркивает, те страны, которые провели исследования, пришли к выводу, когда люди находятся дома, существенным образом меняются их пищевые привычки. К примеру, сегодня в армянских магазинах трудно найти имбирь, или, если он есть в продаже, то стоит дорого, между тем в обычные дни мало кто был заинтересован в имбире.
«Сложившаяся ситуация отрицательно повлияла на уровень потребления продукции животного происхождения, в частности, мясо и мясную продукцию», – отметил он.
Эпидемия оказала своё воздействие на сферу туризма, гостиницы – пустуют, рестораны, точки общественного питания – тоже, они являлись основными покупателями свинины.
«Поскольку наш Центр изучает пищевые привычки людей и особенности потребления продуктов питания в Армении, мы прекрасно знаем, что люди едят дома, и что они едят в точка общественного питания. В ресторанах, точках питания люди больше предпочитают шашлык, икибир, гамбургеры, шаурму и пр. Наши исследования показали, что свинину больше потребляют именно в таких местах», – сказал Пипоян, пояснив связь возникших в сфере свиноводства проблем и распространения вируса.
В то же время, блюда из свинины не входят в категорию домашних блюд, поскольку подавляющее большинство национальных блюд, соусов и супов изготавливаются из говядины. Следовательно, обеспечивающие основное потребление свинины в пищевой цепочке – точки общественного питания – вышли из этой цепочки.
«Сейчас следует подумать, какова альтернатива по спасению сферы свиноводства в Армении? Кстати, эта сфера является проблемной не только в случае с Арменией. Должен напомнить, что свинина используется в производство мясной продукции – панчетты, прошутто. Здесь следует быстро понять, в производстве чего нужно использовать свинину и какой рынок обладает потенциалом развития», – отметил он.
Начиная с этого момента производители мяса должны начать проводить встречи, обсуждения с перерабатывающими компаниями, поскольку фермеры не могут долгое время держать поголовье, чем позже они произведут убой скота, тем больше потерь понесут.
«Для сравнения вспомним, что в прошлом году в ресторанах почти невозможно было забронировать места, в страну прибыло множество туристов, уровень потребления был высокий. Сейчас их нет, а подлежащая потреблению продукция остается. Аграрная политика является сферой с очень сложными взаимосвязанными друг с другом причинно-следственными связями», – отметил он.
Кроме этого, в сложившейся ситуации доходы многих людей также сократились, в неопределенных ситуациях люди начинают экономить. Это же, в свою очередь, приводит к снижению уровня потребления мясной продукции, поскольку люди начинают предпочитать крупы в качестве пищи.
Больше всего в сельскохозяйственной сфере ущерб понесли владельцы цветочных теплиц, оранжерей. Почти все мероприятия откладываются, праздничные церемонии отмечаются в узком кругу, вследствие чего почти никто не покупает цветы. Вскоре взявшие кредиты в ожидании получения прибыли хозяйствующие субъекты окажутся в тяжелом положении.
«Сейчас правительство сфера за сферой должно изучить, понять, какие уязвимые обстоятельства появились. Не в курсе, осуществляет ли правительство в данный момент подобные оценки, возможно, и проводит, но не желает публиковать. Полагаю, было бы правильным, если бы ответственное за аграрную политику министерства экономики выступило с заявлением, мобилизующим весь потенциал, в том числе – научный. Должны быть проведены оценки, созданы рабочие группы, в составе которых будут эксперты, знакомые с особенностями цепочки ценности, сельского хозяйства, потребления продукции, которые должны обсудить и найти решения», – перечисляет он шаги, нацеленные на решение проблемы.
Д. Пипоян считает крайне важным вчерашнее заявление вице-премьера РА Мгера Григоряна о том, что Россия разработает для государств-членов ЕАЭС правовые акты, согласно которым РФ предлагает странам-членам ЕАЭС в рамках своих границ установить запреты с целью избежать возможного экспорта зерновых в третьи страны.
Напомним, что Россельхознадзор приостановил экспорт из России всех видов круп. Соответствующее ограничение было введено с 20 марта; срок действия запрета составляет 10 дней.
«Поскольку по части некоторых товаров у нас налицо проблема с продовольственной самообеспеченностью, данное заявление стало для нас спасением, по-настоящему – судьбоносным. Люди утверждали, что не нужно вступать в ЕАЭС, сейчас представляете, если бы Армения не была бы в составе ЕАЭС? Наш народ – любит хлеб, однако у нас нет пшеницы, кроме этого в условиях карантина люди переходят на потребление круп, продукции на мучной основе», – отметил ученый.
Д. Пипоян подчеркнул, что можно извлечь множество уроков из ситуации с распространением коронавируса, конкретно данная сфера очень чувствительная и уязвимая, в основе этого должны быть научные исследования и анализы. Одним из уроков является то, что как можно раньше в Армении следует начать программу развития семеноводства.
«Мы, в конце концов, государство, и не стоит полагаться на Бога или ЕАЭС. Следует решить проблему продовольственного обеспечения, люди должны понять, что поставки могут поставить нас перед такой угрозой. Органы аграрной политики оперативно должны сформировать рабочие группы для различных сфер, разработанные ими пакеты должны быть предметными и основанными на оценках, чтобы быть более эффективными. 14 апреля этот пакет должен быть уже разработан, иными словами, мы должны выйти из режима чрезвычайного положения с уже готовым пакетом, в противном случае дальнейшие шаги будут непредсказуемыми», – отметил он.