«Հայաստան» հիմնադրամ. Շուտով Հայաստան կհասնեն 7 արհեստական շնչառական համակարգեր
Կորոնավիրուսի տարածման իրավիճակը վերահսկելի դարձնելու նպատակով Հայաստան շարունակաբար ներմուծվում են մեծ քանակով բժշկական պարագաներ, ինչպես նաև սարքավորումներ։
«Հայաստան» հիմնադրամից տեղեկացնում են, շուտով Հայաստան կհասնեն 7 արհեստական շնչառական համակարգեր, որոնցից 2-ը ձեռք են բերվել Մեծ Բրիտանիայի, իսկ 1-ը Նիդերլանդների տեղական մարմինների օժանդակությամբ: Ֆրանսիայի տեղական մարմնից գալիք շաբաթվա ընթացքում սպասում ենք 20-ական հեռահար ջերմաչափ և թթվածնի խտացուցիչ սարք, որոնց կեսը կուղարկվի Արցախ։
Մարտի 25-ին թվով 800 3M տիպի բարձրորակ դիմակներ փոխանցվեցին Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցին, իսկ 70 հատ բժշկական հանդերձանք՝ ՀՀ ԱՆ Մարդասիրական օգնության հանրապետական կենտրոնին։ Եվս 1000 նույնատիպ դիմակ և 100 հատ բժշկական հատուկ հանդերձանք կփոխանցվի մոտ օրերս։
Ավելի վաղ, շուրջ 800 կգ ընդհանուր քաշով մեծաքանակ կանխարգելիչ, պաշտպանիչ, ինչպես նաև ախտահանիչ բժշկական պարագաներ, ներառյալ՝ բժշկական պաշտպանիչ հանդերձանք, դեմքի ռեսպիրատորային դիմակներ, ախտահարիչ հեղուկների համար հատուկ շշեր, ախտահանիչներ, պաշտպանիչ ակնոցներ, թվային ջերմաչափեր և այլ միջոցներ էին տրամադրվել առողջապահության նախարարությանը հիմնադրամի ԱՄՆ–ի արևմտյան շրջանի գրասենյակի, «Chevy Chase Surgery Center»-ի և «Հայ օգնություն միություն» աջակցությամբ:
Հիմնադրամի կայքում COVID-2019 համաճարակի դեմ հատուկ առցանց դրամահավաք–արշավ է կազմակերպված։ Ներկայում հավաքագրվել է ավելի քան 50.000 ԱՄՆ դոլար։ Հավաքագրված գումարը կծառայի ՀՀ առողջապահության նախարարության ամենից առաջնային կարիքներին։

The Hayastan All Armenian Fund continues to support the Armenian Ministry of Health to contain the novel coronavirus (COVID-19) pandemic in Armenia with continuous delivery of medical supplies and equipment.
Thanks to the generous support of the fund’s affiliates around the world, both financial as well as equipment and supplies, 7 artificial mobile ventilators will arrive in Armenia within a week, two financed by the Hayastan All Armenian Charitable Trust GB and one by the fund’s affiliate in the Netherlands. Also, 20 remote thermometers and 20 oxygen concentrators, half of which will be delivered to Artsakh are expected soon, thanks to the fund’s French affiliate.
On March 25, 800 3M high quality face masks were delivered to the Nork Infectious Clinical Hospital and an additional 70 medical hazmat suits to the Armenian Humanitarian Aid Center. A further 1,000 face masks and 100 protective hazmat suits are expected soon, the fund reports.
On March 13, approximately 800 kg of preventive, protective medical supplies and devices, including medical hazmat suits, face respirator masks, hand sanitizers, bottles for disinfectants, eye shields, digital thermometers and other items were delivered to the Ministry of Health thanks to Armenia Fund Inc (the US Western Region affiliate of the Hayastan All-Armenian Fund), Chevy Chase Surgery Center and the Armenian Relief Society charity organization.
The fund has launched a dedicated online fundraising campaign to fight the COVID-19 pandemic with over $50,000 donated so far. These funds will be used for the most urgent needs of the Ministry of Health.