Իրանը և ևս 7 երկիր ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարից խնդրում են պատժամիջոցների վերացման կոչ անել
ՄԱԿ-ում Իրանի, Չինաստանի, Ռուսաստանի, Սիրիայի, Հյուսիսային Կորեայի, Կուբայի, Նիկարագուայի և Վենեսուելայի մշտական առաքելությունները նամակ են ուղարկել կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնի Գուտերեշին՝  խնդրելով պահանջել միակողմանի պատժամիջոցների լիակատար և անհապաղ վերացում, ինչը թույլ չի տալիս երկրներին` պայքարել կորոնավիրուսի դեմ: Այս մասին գրում է Irna գործակալությունը։
«Այսօր մենք ունենք ընդհանուր թշնամի. COVID-19: Եվ, ինչպես դուք եք նշում,  ժամանակն է «պատրաստվելու, արագացնելու ու ակտիվանալու»: Մեր կառավարություններն ունեն քաղաքական ու բարոյական կամք՝ առաջ շարժվել այս ուղղությամբ»,-ասվում է նամակում։
Նամակի հեղինակները «ստիպված են ընդունել, որ սա դժվար, եթե ոչ անհնարին գործ է այն երկրների համար, որոնք այժմ բախվում են միակողմանի հարկադրանքի միջոցների, որոնք անօրինական են և ակնհայտորեն խախտում են միջազգային օրենսդրությունը և ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը»:
«Ելնելով վերը նշվածից ՝ մենք հարգալից կերպով հորդորում ենք Ձեզ պահանջել տնտեսական ճնշման այդպիսի ապօրինի հարկադրանքի և անխոհեմ միջոցների լիարժեք և անհապաղ հանում… որպեսզի ապահովվի միջազգային հանրության բոլոր անդամների համակողմանի և արդյունավետ արձագանքը կորոնավիրուսին», - ասվում է փաստաթղթում:

Iran and other seven countries urge UN to call for lifting sanctions amid COVID-19 pandemic
The diplomatic missions of Iran, Russia, China, Syria, North Korea, Cuba, Nicaragua and Venezuela sent a letter to UN Secretary-General Antonio Guterres, asking him to call for lifting unilateral sanctions that are hindering the fight against COVID-19.
The letter described the coronavirus pandemic as the common enemy of mankind, Sputnik reported.
According to the eight nations' diplomatic missions, unilateral sanctions imposed by some countries are complicating the fight against the coronavirus for the restrictions-hit states.
"In light of the above, we respectfully urge you to request the complete and immediate lifting of such illegal, coercive and arbitrary measures of economic pressure – in line with the longstanding and principled position of the United Nations to reject unilateral coercive measures – in order to ensure the full, effective and efficient response of all members of the international community to the coronavirus, and to also reject the politicization of such a pandemic," the letter, which was posted by the Russian Mission to the United Nations in Twitter late Wednesday, said.
The World Health Organization declared the COVID-19 outbreak a pandemic on March 11. More than 471,000 people have been infected with the coronavirus worldwide, with over 21,000 fatalities, according to Johns Hopkins University.