Փաշինյան. Ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներից մեկը ԱՄՆ քաղաքացի է, ոչ հայ
Կառավարության նիստի մեկնարկին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գործադիրի անդամներին թարմ տվյալներ ներկայացրեց կորոնավիրուսով հիվանդների վերաբերյալ։
Այսօրվա տվյալներով հաստատված է հիվանդացության  290 դեպք, երկու հիվանդի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր։
«Նրանցից մեկը ԱՄՆ քաղաքացի է, ազգությամբ հայ չէ։ Մյուսը ՀՀ քաղաքացի է։ Նրանց երկուսի վիճակն էլ գնահատվում է ծանր, երկուսն էլ 75 տարեկանից բարձր են։ Վերակենդանացման բաժանմունքում են»,-ասաց նա։
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ 18 մարդ բուժվել է, 100-ից ավելի քաղաքացի դուրս է եկել մեկուսացումից, նրանց մոտ հիվանդությունը չի էլ ախտորոշվել։

Pashinyan: One of Armenia’s coronavirus patients in critical condition a US citizen
Armenian Prime Minster Nikol Pashinyan provided updates on the coronavirus cases in the country at the beginning of a cabinet meeting on Thursday.
A total of 290 cases of coronavirus have been confirmed in the country so far, with two COVID-19 patients in a critical condition, he said.
“One of them is a US citizen, not an ethnic Armenian. The other is an Armenian citizen. Both are in grave condition and aged above 75. They are in the intensive care unit,” Pashinyan said.
The premier recalled that 18 patients have recovered from the disease and more than 100 people have been released from quarantine after final tests produced negative results.
“Today as well, we expect to see more cases of recovery and release from quarantine,” he said.
Armenia imposed a week-long nationwide lockdown on 24 March in a bid to contain the spread of the virus.