«Ավտոմոբիլային տրանսպորտի ոլորտում պարետի կողմից սահմանափակումներ են մտցվել որոշ ներմարզային և ներհամայնքային ուղևորափոխադրումներում»,- ասաց Տարածքային կառավարման զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ։
Նա նշեց, որ ներկայում գործում է ներմարզային ուղևորափոխադրում Շիրակում, Սույունիքում, Կոտայքում և Լոռիում, ներահամայնքային՝ Շիրակի, Տավուշի, Լոռու, Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի մարզերում, մնացած մարզերում ներմարզային և ներհամայնքային երթուղիները չեն գործում։
«Այսօր պարետի որոշմամբ նախատեսվում է արգելել նաև ներմարզային ուղևորափոխադրումները, որոնք իրականացվում էին 5 մարզերում»,- ասաց նա։
Փոխնախարարը նշեց, որ ավիացիայի ոլորտում կայուն գործում են 4 ռուսական և մեկ բելառուսական ավիաընկերություններ և «Բելավիան» առաջիկայում կիրականացնի մեկ չվերթ Մինսկ-Երևան ուղղությամբ:
«Եթե մարտի 8-ի դրությամբ ունեինք օրական 6 հազար ուղևոր, ապա այսօր այն կազմում է 800 ուղևոր»,- նշեց փոխնախարարը։
Լրագրողների դիտարկմանը, թե մարզերում բնակվողների համար միջմարզային տրանսպորտը չի գործում և մարդիկ տաքսիներով են հասնում սննդի ոլորտում աշխատանքի, Արմեն Սիմոնյանը պատասխանեց. «Սահմանափակումները վիրուսի տարածման կանխարգելման համար են: Դրա համար էլ դադարեցվել են միջմարզային երթևեկությունը: Իսկ բողոք չենք ստացել, որ սննդի արտադրամասերի աշխատակիցները խնդիր ունենան տեղաշարժի հետ կապված, եթե լինի՝ կքննարկվեն և լուծումներ կտրվեն»։
Փոխնախարարը, պատասխանելով լրագրողի հարցին, հայտնեց, որ չունի տեղեկություն բեռնափոխադրումների տոտալ սահմանափակումների մասին:

В Армении полностью прекращены внутриобластные пассажироперевозки
«Решением коменданта в сфере автомобильного транспорта введены ограничения на некоторые внутриобластные и внутриобщинные пассажироперевозки», – заявил на сегодняшней пресс-конференции заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армении Армен Симонян.
Он отметил, что сейчас действуют внутриобластные перевозки только в Ширакской, Лорийской, Сюникской и Котайкской областях, и внутриобщинные – в Гегаркуникской, Тавушской, Ширакской, Лорийской, Сюникской и Котайкской областях.
«Сегодня решением коменданта планируется запретить также внутриобластные пассажироперевозки, которые осуществлялись в 5 областях», – сообщил замминистра.
На замечание журналистов, что по причине отсутствия межобластного транспорта жители областей вынуждены на такси добираться на работу в сфере общественного питания, А. Симонян ответил: «Данные ограничения введены для предотвращения распространения вируса. Посему и прекращено межобластное движение. А жалоб касательно того, что у сотрудников возникают проблемы с передвижением из-за ограничений, не получали, если жалобы будут получены, то обсудим и решим их».
Армен Симонян, отвечая на вопрос журналиста, сообщил, что не владеет сведениями касательно тотальных ограничений по части грузоперевозок.
Обратившись к авиаперевозкам, в сфере авиации стабильно действуют 4 российских и одна белорусская авиакомпании. Белорусская авиакомпания «Белавиа» в ближайшие дни осуществит рейс «Минск-Ереван».
«Если по положению на 8 марта в Армению прибывали по 6000 пассажиров в день, то сегодня этот показатель составляет всего 800», – отметил замминистра.