«Նովոմոսկովսկի» բազմապրոֆիլ բժշկական կենտրոնում երեկ երեկոյան մահացել է պրոֆեսոր Արփիկ Հասրաթյանը: Այս մասին հայտնում է mk.ru կայքը։
69-ամյա կինը հոսպիտալացվել է իր տնից մարտի 23-ին։ Նա ունեցել է բարձր ջերմություն և դժվարաշնչություն։ Նրա վիճակը չի լավացել, և ուրբաթ ցերեկը կնոջը տեղափոխել են այլ հիվանդանոց, որտեղ նախնական հաստատվել է COVID-19: Մի քանի ժամ անց Արփիկ Հասրաթյանը մահացել է։ Բժիշկները ճշտում են, թե արդյոք կորոնավիրուսն է եղել մահվան պատճառը: Ըստ նախնական տեղեկատվության, վերջին շրջանում կինը չի մեկնել արտասահման և շփումներ չի ունեցել կորոնավիրուսով վարակվածների հետ:
Արփիկ Հասրաթյանը ծնվել է 1950 թվականին Երևանում: 1973 թվականին ավարտել է Երևանի բժշկական ինստիտուտը: 1973 թվականից աշխատում է ՌԴ ԲԳԱ Մոսկվայի համաճարակաբանության և միկրոկենսաբանության ԳՀԻ-ում, 1997 թվականից՝ առաջատար գիտաշխատող, միաժամանակ՝ 1997 թվականից դասախոսում է Մոսկվայի բժշկական ակադեմիայում: Աշխատանքները վերաբերում են համաճարակաբանության, վիրուսային և սեռական ճանապարհով փոխանցվող վարակների հարցերին:
Արփիկ Հասրաթյանը եղել է համաճարակաբան, իմունաբան, բժշկական գիտությունների դոկտոր (1997), պրոֆեսոր (1998), ՌԴ բժշկատեխնիկայի ակադեմիայի անդամ (2003), Մոսկվայի Ի. Մ. Սեչենովի անվան առաջին բժշկական համալսարանի պրոֆեսոր, գիտական քարտուղար, վիրուսային հեպատիտների բուժման հայտնի մասնագետ:

В больнице в Коммунарке скончалась профессор-эпидемиолог Арпик Асратян
В многопрофильном медицинском центре «Новомосковский» в пятницу вечером скончалась профессор Арпик Асратян. Женщина ранее работала профессором на кафедре эпидемиологии института профессионального образования Сеченовского университета, сообщает «Московский Комсомолец».
69-летняя женщина была госпитализирована из своей квартиры в Западном округе 23 марта. Сначала ее доставили в 68-ю горбольницу с повышенной температурой и затрудненным дыханием.
Согласно информации, однако лучше ей не становилось, в пятницу днем пациентку доставили в больницу в Коммунарке, где предварительно был подтвержден диагноз COVID-19. Несколько часов назад Асратян скончалась.
Врачи уточняют, был ли коронавирус причиной ее смерти. По предварительной информации, в последнее время женщина не выезжала за рубеж и не имела контактов с больным коронавирусом.
Арпик Асратян была доктором медицинских наук, крупным специалистом в области лечения вирусных гепатитов.