Նախարար. Ուսումնասիրվում են թոքերի օդափոխման սարքերի՝ ՀՀ-ում արտադրելու հնարավորությունները
Նոր Կորոնավիրուսի (COVID-19) տարածման կանխարգելման նպատակով առողջապահական համակարգին աջակցություն ցուցաբերելու համար ՀՀ բարձր տենոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը հայտարարում է թոքերի օդափոխման սարքերի նախագծման, իրականացման, ամբողջական կամ մասնակի արտադրության գաղափարների և առաջարկների հավաքագրման մասին: Այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց բարձր տենոլոգիական արդյունաբերության նախարար Արշակ Հակոբյանը։ Առաջարկներն անհրաժեշտ է ուղարկել [email protected] էլեկտրոնային հասցեին մինչև ս.թ. ապրիլի 5-ը։
Նա նշեց, որ մի քանի օր է մի խումբ ինժեներների կողմից ուսումնասիրվում է թոքերի արհեստական օդափոխման սարքերի՝ Հայաստանում արտադրելու հնարավորությունները։
«Արդեն իսկ ինձ հայտնել են, որ մի քանի անսարք սարքերի ուսումնասիրության արդյունքում մեկը հնարավոր է եղել վերականգնել դրանցից մեկը նույնպես կվերականգնվի»,-ասաց նախարարը։

Министр: Исследуются возможности производства в Армении аппаратов искусственной вентиляции легких
С целью оказания помощи системе здравоохранения в вопросе предотвращения распространения коронавируса нового типа (COVID-19) Министерство высокотехнологической промышленности Армении объявляет о сборе идей и предложений по проектированию, а также частичному или полному производству аппаратов искусственной вентиляции легких (ИВЛ). Об этом в прямом эфире через соцсеть Facebook сообщил министр Аршак Акопян.
Предложения следует отправить на адрес электронной почты [email protected] до 5 апреля с.г.
Он отметил, уже несколько дней группа инженеров исследует возможности производства в Армении аппаратов искусственной вентиляции легких.
«Мне уже сообщили, что по результатам исследования нескольких неисправных аппаратов один из них удалось восстановить, а второй также будет восстановлен через некоторое время», – сообщил министр.