COVID-19-ը օդային ճանապարհով փոխանցվող վարակ չէ․ ԱՀԿ
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հայտնում է, որ COVID-19 վիրուսը հիմնականում փոխանցվում է կաթիլների միջոցով, որոնք առաջանում են, երբ վարակված անձը հազում է, փռշտում կամ խոսում: Այս կաթիլները չափազանց ծանր են՝ օդում «կախված մնալու» համար: Նրանք արագորեն ընկնում են հատակների կամ մակերեսների վրա:
Նշվում է, որ մարդը կարող է վարակվել վիրուսը շնչելու միջոցով, եթե դուք գտնվում եք COVID-19 ունեցող անձից մինչև 1 մետրի սահմաններում, կամ աղտոտված մակերեսը շոշափելով և այնուհետ առանց ձեռքերը լվանալու աչքերին, քթին կամ բերանին դիպչելով։
«Ինքներդ Ձեզ պաշտպանելու համար պահպանեք առնվազն 1 մետր հեռավորություն մյուսներից և ախտահանեք այն մակերեսները, որոնք հաճախ են շոշափում: Պարբերաբար մաքրեք ձեր ձեռքերը և խուսափեք աչքերին, բերանին և քթին դիպչելուց:
Սոցիալական լրատվամիջոցներում տարածված հաղորդագրությունը, որ «COVID-19-ը օդային է», ՃԻՇՏ ՉԷ: Օգնեք դադարեցնել ապատեղեկատվությունը: Տեղեկատվություն տարածելուց առաջ՝ ստուգեք փաստերը»,- ասում է ԱՀԿ-ն։

WHO: COVID-19 is not airborne
The virus that causes COVID-19 is mainly transmitted through droplets generated when an infected person coughs, sneezes, or speaks. These droplets are too heavy to hang in the air. They quickly fall on floors or surfaces, World Health Organization (WHO) reported.
You can be infected by breathing in the virus if you are within 1 meter of a person who has COVID-19, or by touching a contaminated surface and then touching your eyes, nose or mouth before washing your hands.
To protect yourself, keep at least 1 meter distance from others and disinfect surfaces that are touched frequently. Regularly clean your hands thoroughly and avoid touching your eyes, mouth, and nose.
The message spreading on social media that “COVID-19 is airborne” is incorrect. Help stop misinformation. Verify the facts before sharing, the updated on the organization said.