«Ժողովուրդ». Ինչու է Հայկ Հարությունյանի մահից 6 ամիս անց նշանակվել նոր փորձաքննություն
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ ««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ ՀՀ նախկին ոստիկանապետ, «Մարտի 1»-ի գործով մեղադրյալ Հայկ Հարությունյանի ինքնասպանությունից վեց ամիս անց Քննչական կոմիտեն որոշել է քրեական գործով նոր փորձաքննություններ նշանակել։ Եվ, մեր տեղեկություններով, նշանակվել են դատահոգեբանական և դատահոգեբուժական փորձաքննություններ:
Իսկ ի՞նչն է այս փորձաքննությունների նշանակման պատճառը եղել: Ըստ ամենայնի, մարմինն այս օրերին Հայկ Հարությունյանի ինքնասպանության գործով տարբեր անձանց է հրավիրել հարցաքննությունների, որոնք պատմել են, որ նա ընկճված է եղել, նեղսրտել է իր շուրջ կատարվող իրադարձություններից:
Այս և այլ վկաների ցուցմունքները ձեռքի տակ ունենալով՝ նախաքննական մարմինը ողջ նյութերը ամբողջացնում է և, ինչպես կարգն է, ներկայացնում է փորձագետներին: Քննիչը հարց է ուղղել փորձագետին՝ արդյոք այս խնդիրները կարող էին Հայկ Հարությունյանին դրդել գնալ ինքնասպանության: Եվ չի բացառվում, որ փորձագետները, ուսումնասիրելով քննիչների կողմից ներկայացված ցուցմունքները, բացասական պատասխան են տվել: Եվ այժմ, նշանակելով այդ փորձաքննությունները, նախաքննական մարմինը փորձում է դուրս գալ փակուղուց։
«Ժողովուրդ» օրաթերթը դիմեց ՀՀ քննչական կոմիտե` ունեցած տեղեկությունները ճշտելու համար, որտեղից ի պատասխան՝ ՔԿ լրատվական բաժնի պետ Ռիմա Եգանյանը հայտնեց. «Քրեական գործով նախաքննության բազմակողմանիությունը, լրիվությունը ապահովելու նպատակով նշանակվել է հետմահու դատահոգեբանական փորձաքննություն, եզրակացությունը դեռևս չի ստացվել, նախաքննությունը շարունակվում է»»:

«Жоховурд»: Почему через шесть месяцев после смерти Айка Арутюняна назначена новая экспертиза
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что Следственный комитет Армении решил назначить экспертизу по уголовному делу через шесть месяцев после самоубийства бывшего начальника полиции, обвиняемого по делу 1 марта Айка Арутюняна.
По сведениям издания, назначены судебно-психологическая и судебно-психиатрическая экспертизы. А в чем причина назначения этих экспертиз? По всей видимости, следственный орган за эти дни вызвал на допрос по делу о самоубийстве Айка Арутюняна различных людей, которые рассказали, что он был подавлен, расстроен происходящими вокруг него событиями.
Имея под рукой такие показания свидетелей, следственный орган обобщает все материалы и, как принято, представляет экспертам. Следователь задал вопрос эксперту, могли ли эти проблемы толкнуть Айка Арутюняна на самоубийство. И не исключается, что эксперты, изучив представленные следователем показания, дали негативный ответ. Сейчас, назначая эти экспертизы, следственный орган просто пытается выйти из тупика.
Газета обратилась для уточнения этих сведений в Следственный комитет. Пресс-секретарь Следственного комитета Рима Еганян сообщила в ответ: «Для обеспечения всестороннего, полного расследования уголовного дела, назначена посмертная судебно-психологическая экспертиза, заключение пока не получено, следствие продолжается».