Ապրիլյանի մասնակիցներ. Մենք շարունակելու ենք վառ պահել Ձեր անմահությունը...
Մենք շարունակելու ենք վառ պահել Ձեր անմահությունը...»,- գրառումն արված է Ապրիլյան մարտական գործողությունների մասնակիցների միության ֆեյսբուքյան էջում։
Նաև լուսանկար է հրապարակված՝ Ապրիլյանի տղաները Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում։
Ապրիլյան պատերազմից չորս տարի է անցել: 2016 թ. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը 25-ամյա զինադադարից հետո Ադրբեջանը ռազմական ագրեսիա էր սկսել Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով`  կիրառելով իր զինանոցում եղած ռազմական տեխնիկայի գրեթե բոլոր հնարավոր տեսակները։ Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի և Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի միջև սկսվել էր լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ, որը հետագայում կոչվել է Քառօրյա պատերազմ կամ  Ապրիլյան պատերազմ։ Առճակատումը տևել է ապրիլի 2-5-ը։

Участники Апрельской войны: «Мы продолжим хранить ярко в памяти ваше бессмертие»
Мы продолжим хранить ярко в памяти Ваше бессмертие …», – такая запись сделана на странице в социальной сети Facebook «Союза участников апрельских боевых действий».
Опубликовано также фото – участники Апрельской войны 2016 года в воинском пантеоне «Ераблур».
Четыре года назад в этот день – в ночь с 1 на 2 апреля – после 25 лет поддержания в целом  режима прекращения огня – Азербайджан, грубо нарушив соглашения от 12 мая 1994 года и 6 февраля 1995 года, предпринял крупномасштабное наступление вдоль всей линии соприкосновения вооруженных сил Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) и Азербайджана с использованием тяжелой техники, артиллерии и боевой авиации. Широкомасштабные военные действия между Армией обороны Республики Арцах и ВС Азербайджана 2-5 апреля в дальнейшем получили название Четерыхдневная война или Апрельская война.