«Ժողովուրդ».2019 թ-ի ապրիլի 2-ին «Եռաբլուր»-ում թալանված մեքենաների վերաբերյալ քրգործը կասեցվել է
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «Չորս տարի է անցել 2016 թվականի ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերվանից, երբ ադրբեջանական կողմը Արցախի Հանրապետության նկատմամբ սկսեց լայնածավալ հարձակողական գործողություններ: Ապրիլի լույս 5-ի գիշերը առաջնային գծի հարավային ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերը կիրառեցին «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգ: Իսկ արդեն Ժամը 12:00-ի դրությամբ հաստատվեց հրադադար, դադարեցվեցին ռազմական գործողությունները: Այդ գործողությունների հետևանքով մենք` հայկական կողմը, կորցրեց 800 հա հողատարածք, որը վերադարձնելու համար անգամ փորձ չարվեց 4 տարի առաջ և հետո:
Բայց միայն դա չէր ապրիլյան օրերի ցավալի լուրը. Հիշո՞ւմ եք Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից 3 տարի անց՝ 2019-ի ապրիլի 2-ին` քառօրյա պատերազմի տարելիցի օրը, Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում մեքենաներ էին թալանվել, այդ թվում՝ Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ զոհված Արմենակ Ուրֆանյանի մորաքրոջ տղայի մեքենան:
Իհարկե, նախկին ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը հայտնել էր, թե ավտոմեքենաներից գողություն կատարելու մեղադրանքով կան կասկածյալներ, սակայն մինչ օրս այդ գործը չի բացահայտվել:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ այս քրգործը կասեցվել է, քանի որ իրավապահները չեն կարողանում բացահայտել գողության հեղինակներին: Համաձայնեք` սա իրավապահների ամոթն է»:

«Жоховурд»: Уголовное дело по факту ограбления машин в военном пантеоне «Ераблур» 2 апреля 2019 года прекращено
12:40 02/04/2020
Газета «Жоховурд» пишет, четыре года назад – в ночь с 1 на 2 апреля – Азербайджан, нарушив режим прекращении огня, предпринял крупномасштабное наступление против Республики Арцах.
В ночь на 5 апреля в южном направлении передовой линии ВС Азербайджана применили реактивную систему залпового огня «Смерч». А уже по состоянию на 12:00, огонь на передовой был прекращен, установилось перемирие. В результате действий противника армянская сторона потеряла 800 гектаров, для возвращения которых не было предпринято попытки ни 4 года назад, ни после.
«Однако печальные вести не ограничились только этим. Спустя 3 года после четырехдневной Апрельской войны – 2 апреля 2019 года – в военном пантеоне «Ераблур» были ограблены машины, в том числе автомобиль двоюродного брата погибшего героя Апрельской войны Арменака Уруфяна.
Конечно, бывший начальник полиции Валерий Осипян заявил, что есть подозреваемые в ограблении машин, однако это дело по сей день не раскрыто. Издание узнало о том, что уголовное дело закрыто, поскольку правоохранители не смогли выявить авторов этих краж. Согласитесь, что для правоохранителей это позор», - пишет газета.