Բրուքների «Ռեքվիեմ»-ը՝ Ապրիլյանի հերոսների հիշատակին
Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնն ապրիլի 4-ին իր էջով ժամը 20:30-ին կներկայացնի Ա. Բրուքների «Ռեքվիեմ»-ը:
Համերգի տեսագրության ցուցադրությունը Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի հարգանքի տուրքն է քառօրյա պատերազմի հերոսների հիշատակին։  Ստեղծագործությունը Հայաստանում կատարվել է առաջին անգամ՝ կենտրոնի նախաձեռնությամբ:
Կենտրոնից տեղեկացնում են, որ համերգին ելույթ են ունեցել Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը և «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը՝ ՀՊԿՆ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյանի ղեկավարությամբ:

Anton Bruckner's 'Requiem' to pay tribute to fallen heroes of April War
The National Centre of Chamber Music will present the performance of Anton Bruckner's “Requiem” to pay tribute to the hero soldiers fallen during the 2016 April War.
The video of the performance will be shown on the center’s official Facebook page on April 4, at 8:30pm.
Bruckner's “Requiem” has been performed in Armenia for the first time at the initiative of the National Centre of Chamber Music, it said in a Facebook post.
The concert has been performed by the National Chamber Orchestra of Armenia and Hover State Chamber Choir under the baton of Vahan Martirosyan, the artistic director and chief conductor of the orchestra.