Ամերիկայի հայկական համագումար. Շնորհավորում ենք Արցախի ժողովրդին և կառավարությանը
Ամերիկայի հայկական համագումարն (Համագումար) ողջունում է Արցախի ժողովրդին՝ Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) ժողովրդավարական գործընթացինիրենց նվիրվածության և մասնակցության համար։ Ասված է Համագումարի տարածած հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ նախնական զեկույցների համաձայն՝ ընտրությունները, որոնք բազմակուսակցական և բազմաթեկնածու էին, իրականացվեցին ազատ, արդար և թափանցիկ կերպով. շուրջ 50 ընտրատեղամասերից տրամադրվում էին առցանց ռեժիմով ուղիղ հեռարձակումներ: Ներկայիս նախագահ Բակո Սահակյանը չի առաջադրել իր թեկնածությունը վերընտրվելու համար:
«Մենք շնորհավորում ենք Արցախի ժողովրդին և կառավարությանը` ժողովրդավարությանն ու օրենքի գերակայությանն իրենց շարունակական նվիրվածության համար»,–հայտարարել են Հայկական համագումարի համանախագահներ Էնթոնի Բարսամյանն ու Վան Գրիգորյանը: «Ցավոք, բայց կանխատեսելիորեն, Արցախում ընտրություններին նախորդող գիշերը,ադրբեջանցիները թիրախավորել ենհայկական գյուղեր`վիրավորելով երկու զինծառայողի, ինչպես նաև մեկ երեխայի:Մինչ Ադրբեջանը սկզբունքորեն չփոխի հայերին թիրախավորելու իր քաղաքականությունը, խաղաղության հեռանկարները լավագույն դեպքում մնում են անհասանելի»,– հավելել են համանախագահները:
«Ի հավելումն,աշխարհի ամենաանժողովրդավար երկրներից մեկի՝ Թուրքիայի կողմից Արցախի ընտրությունների վերաբերյալ հայտարարությունները ո՛չ օգտակար են, ո՛չ էլ արժանի: Այս անարժան քննադատությունը, պարզապես, էլ ավելի հաստատում է այն վտանգները, որոնք Էրդողանի և Ալիևի պես ավտորիտար առաջնորդներ առաջ են քաշում հայք րիստոնյաների և աշխարհի մնացած բնակչության համար և ավելին, ցույց է տալիս բանակցային գործընթացում Արցախի ուղղակիորե ններգրավված լինելու անհրաժեշտությունը»,–շարունակե․ են համանախագահները:
Ըստ Համագումարի, այս ֆոնին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը ակնհայտ հետընթաց քայլ է իր՝ 2012թ.-ի արցախյան նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ հայտարարությունից:
«Սա առավել մտահոգիչ է, հաշվի առնելով վերջերս արված կառուցողական հայտարարությունը, որը կոչ է անում համաճարակի պայմաններում հրադադարի ռեժիմի առավել խիստ պահպանման: Խորապես անհանգստացնող է տեսնել, որ ԵԱՀԿ որևէ երկիր չի սատարում ժողովրդավարական կառավարությունը, երբ առկա է ավտորիտարիզմի այդպիսի աճ՝ մեծացող թվով ԵԱՀԿ անդամ երկրներում:
Ամերիկյան և ԵԱՀԿ սկզբունքները պահանջում են աջակցությու նժողովրդավարությանը և ազատ ընտրություններին՝ ոչ թե ցեղասպան ռեժիմներին:
Այս հայտարարությունը, ցավոք, նույնպես արտացոլում է հետընթաց քայլ խաղաղության գործընթացում, մինչ Մինսկի խմբի մանդատը ընդգրկեց ԼՂ ընտրված իշխանությունների լիարժեք մասնակցությունը բանակցություններին և սա մատնանշում է, որ հակամարտության կայուն, արդար և փոխհամաձայնեցված կարգավորումը մոտ չէ»,–եզրափակել են Համագումարի համանախագահներ Բարսամյանն ու Գրիգորյանը:

Armenian Assembly applauds Artsakh people as presidential, parliamentary elections are held
The Armenian Assembly of America applauds the people of Artsakh for their commitment to and participation in Artsakh’s (Nagorno-Karabakh) democratic process, reported the assembly.
Both presidential and parliamentary elections were conducted with a turnout of over 73 percent of registered voters, it recalled. Based on initial reports, the elections, which were multi-party and multi-candidate, were conducted in a free, fair and transparent manner with nearly 50 polling stations providing live streams online. Current president Bako Sahakyan was not running for re-election, the Armenian Assembly said.
“We congratulate the people and government of Artsakh for their ongoing commitment to democracy and the rule of law,” stated Armenian Assembly Co-Chairs Anthony Barsamian and Van Krikorian. “Regrettably, but predictably, on the eve of the elections in Artsakh, the Azeris targeted Armenian villages wounding two servicemen as well as a child. Until Azerbaijan fundamentally changes its policy of targeting Armenians, the prospects for peace remain elusive at best,” added the co-chairs.
“In addition, statements about Artsakh’s elections from one of the least democratic countries in the world, Turkey, are neither helpful nor warranted. This misplaced criticism is just more confirmation about the dangers authoritarian leaders such as Erdogan and Aliyev pose to Armenian Christians and to the rest of the planet and further demonstrates the need for Artsakh to be directly involved in the negotiation process,” they continued.
Against this background, the OSCE Minsk Group co-chairs’ statement is an apparent step backward from its 2012 statement on Artsakh’s presidential election.
“This is all the more troubling given the recently issued constructive statement calling for the heightened observance of the cease-fire in light of the pandemic. It is deeply troubling to see any OSCE country not endorse democratic government when there is such an increase in authoritarianism in a growing number of OSCE member countries. American and OSCE principles require support for democracy and free elections, not genocidal regimes. This statement also, unfortunately, reflects a step backward in the peace process as the Minsk Group mandate included full participation of the NK elected authorities in negotiations, and this indicates that a sustainable, fair and mutually agreed resolution of the conflict is not close,” Armenian Assembly Co-Chairs Barsamian and Krikorian concluded.