Չինաստանը ցանկանում է COVID-19-ի պատվաստանյութը փորձարկել նաև այլ երկրներում. ՌԻԱ Նովոստի
Չինացի գիտնականները քննարկում են նոր տեսակի կորոնավիրուսի համար պատվաստանյութերի թեստերի մի մասն արտասահմանում փորձարկելու հնարավորությունը՝ դեղերի արդյունավետության վերաբերյալ առավել ճշգրիտ արդյունքներ ստանալու համար, գրում է «Ռիա Նովոստի»-ն՝ հղում տալով «South China Morning Post»-ին։
Նոր տեսակի կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի կլինիկական փորձարկումները Չինաստանը սկսել է մարտի 16-ին։ Փորձարկմանը մասնակցում են 108 կամավորներ, որոնք բաժանվել են 36 հոգուց բաղկացած 3 խմբի:
Փորձարկման ընթացքում կամավորների առաջին խմբին տրվելու է պատվաստանյութի ցածր, երկրորդին միջին և երրորդին՝ բարձր չափաբաժին։ Կլինիկական փորձարկումները տեղի կունենան մինչև տարեվերջ: Թեստավորման առաջին փուլն արդեն սկսվել է, սակայն դեռևս չի նշվում, թե կոնկրետ քանի կամավոր է մասնակցել դրան:
Շնչառական հիվանդությունների պետական լաբորատորիայի վիրուսաբան Չեն Լինի խոսքով, թեստերի ստուգման երկրորդ և երրորդ փուլերի համար կպահանջվեն հազարավոր մարդիկ, իսկ վիրուսից առավել տուժած երկրներում այդ թեստերի անցկացումը կօգնի ավելի ճշգրիտ արդյունքների հասնել:

Military scientists have been working on a vaccine and the results of the first-stage clinical trials will be announced later this month.
Chen Ling, a virologist at the State Key Laboratory of Respiratory Disease, said the second and third-stage trials would need thousands of subjects and carrying out these tests in the worst-hit countries would help to produce faster and more accurate results.
The disease, which is caused by a previously unknown coronavirus, was first identified in the Chinese city of Wuhan and has since spread globally.
At least 900,000 cases have been confirmed and more than 45,000 people have died.
The number of cases recorded in Italy, Spain and the United States have now surpassed China’s total.
The first stage of the clinical trial for the vaccine started in Wuhan on March 16, with 108 volunteers receiving injections.