ԱՀԿ. Առողջ մարդկանց դիմակներ անհրաժեշտ չեն և պաշտպանություն չեն երաշխավորում
Առողջ մարդկանց կողմից դիմակներ կրելը պարտադիր չէ, և դիմակը ինքնին COVID-19-ից պաշտպանություն չի երաշխավորում։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, հայտարարել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցիչ Տարիկ Յազարևիչը։
«Մեր դիրքորոշումը չի փոխվել։ Առողջ մարդու կողմից դիմակ կրելը պարտադիր չէ։ Այն մարդիկ, որոնց մոտ կան ախտանիշներ, պետք է կրեն դիմակներ ուրիշներին պաշտպանելու համար։ Նաև այն մարդիկ, որոնք խնամում են հիվանդների, օրինակ, տանը, պետք է կրեն դիմակներ, քանի որ նրանք կարող են վարակվել»,- ասել է նա։
ԱՀԿ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ «այսպես թե այնպես դիմակը վիրուսից պաշտպանություն չի երաշխավորում»։
«Դա պետք է կիրառել այլ միջոցառումների հետ միաժամանակ։ Խնդիրն այն է, որ, կրելով դիմակ, մարդիկ կարող են ստանալ անվտանգության կեղծ զգացողություն և մոռանան այլ բաների մասին, օրինակ, լվանալ ձեռքերը։ Բացի այդ, եթե չգիտեք, թե ինչպես պետք է ճիշտ դիմակ կրել, ավելի հաճախ, քան սովորաբար, դուք դիպչում եք ձեր դեմքին», - ավելացրեց է Յազարևիչը:
Նա նշել է, որ ամբողջ աշխարհի բժիշկներն ու բուժաշխատողները նախևառաջ պետք է ունենան բավարար քանակությամբ բոլոր անհրաժեշտ պաշտպանիչ միջոցները՝ ներառյալ դիմակներ, անվտանգության ակնոցներ և ձեռնոցներ: Եվ դրան կարելի է հասնել, այդ թվում ՝ սահմանափակելով շարքային քաղաքացիների կողմից այդ նյութերի զանգվածային գնումները:

Представитель ВОЗ: Маски не требуются здоровым людям и не гарантируют защиту
Ношение масок здоровыми людьми не требуется, а сама по себе маска не может служить гарантией защиты от COVID-19, заявил РИА Новости официальный представитель Всемирной организации здравоохранения Тарик Язаревич, комментируя массовое распространение самодельных масок и масок от дизайнеров.
«Наша позиция не изменилась. Ношение масок не требуется для здоровых людей. Те люди, у кого есть симптомы, должны носить маски для защиты других. Также, те люди, которые ухаживают за больными, к примеру, дома, должны носить маски, так как они могут заразиться», – сказал он.
Представитель ВОЗ подчеркнул, что «сама по себе маска не может служить гарантией защиты от вируса».
«Она должна использоваться вместе с другими мерами. И проблема заключается в том, что, надевая маску, люди могут получить ложное чувство безопасности. И они забудут про другие вещи, такие как мытье рук. Также, если вы не знаете, как правильно носить маску, вы будете гораздо чаще, чем обычно, дотрагиваться до своего лица», – добавил Язаревич.
Сотрудник коммунальной службы проводит дезинфекцию у торговых рядов в городе Кировск в Ленинградской области
Он отметил, что врачи и медицинские работники по всему миру в первую очередь должны иметь в достаточном количестве все необходимые защитные средства. В том числе маски, защитные очки и перчатки. И добиться этого можно, в том числе ограничив массовые закупки данных материалов обычными гражданами.