Այս տարի 10,000 ֆերմեր կօգտվի 60 մլրդից ավելի գյուղատնտեսական վարկից, որի տոկոսագումարը կվճարի պետությունը. Խաչատրյան
«Այսօր քաղաքացիներին աջակցելու չորս տնտեսական միջոցառումներ են իրականացվում»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած տնտեսական խնդիրների հակազդման միջոցառումներին։
Նրա խոսքով, այդ միջոցառումներից առաջինի նպատակն արագ եղանակով ֆինանսական միջոցներ հասցնելն է այն կազմակերպություններին, որոնք առևտրային բանկերի համար հանդիսանում են հուսալի գործընկեր։ Նախարարը նշեց, որ այս գործիքի առանձնահատությունն այն է, որ առևտրային բանկերն են որոշում՝ որ կազմակերպություններն են այն հուսալի վարկառուներ, որոնք կարող են օգտվել կառավարության համաֆինանսավորման, վերաֆինանսավորման կամ սուբսիդավորման ծրագրերից։
«Երկրորդ միջոցառումը վերաբերում է գյուղատնտեսության ոլորտին կառավարության տրամադրած աջակցությանը։ Այս ուղղությունը նոր չէ կառավարության համար, նախորդ տարի էլ շատ մեծ ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերվել գյուղատնտեսությանը։ Այս տարի որոշակի լրացումներ ենք կատարել փաթեթում՝ նպատակ ունենալով հատկապես գարնանը սկսվող գյուղատնտեսական աշխատանքներից առաջ ավելի հասանելի դարձնել այն ֆինանսական միջոցները, որոնք մեր ֆերմերային տնտեսությունները կօգտագործեն»,- ասաց Խաչատրյանը։
Աջակցության երրորդ ուղղությունը փոքր և միջին բիզնեսի համար արագացված ընթացակարգով՝ առանց բանկային և ֆինանսական կազմակերպությունների միջնորդության վարկավորման հնարավորությունն է, եթե այդ կազմակերպությունները 2019-ի ընթացքում դրսևորվել են որպես օրինապահ և պարտաճանաչ հարկ վճարողներ և վարկառուներ։
Չորրորդ գործիքն, ըստ նախարարի, ուղղված է այն կազմակերպություններին, որոնք 2020 թվականի մարտ ամսվա վերջի դրությամբ չեն կրճատել աշխատակիցների քանակը և աշխատավարձի ֆոնդը, որ սովորաբար օգտագործել են իրենց աշխատակիցների աշխատավարձը տալու համար. «Մենք հայտարարեցինք, որ այդ կազմակերպությունների դեպքում յուրաքանչյուր հինգերորդ աշխատակցի մեկ ամսվա միջին աշխատավարձը վճարում է կառավարությունը»։
Խաչատրյանը տեղեկացրեց, որ վերոնշյալ չորս ուղղություններն այսօր արդեն իսկ գործում են։
Նա նշեց, որ չեն ասվելու այն կազմակերպությունների և անհատների անունները, ովքեր օգտվել են աջակցության ծրագրերից, այլ խոսվելու է միայն թվերի մասին. «Շատ վաղ է, որ մենք կարողանանք ամփոփ թվերով խոսել։ Այս երկու օրերի ընթացքում մենք արդեն իսկ երրորդ միջոցառման շրջանակներում (ՓՄՁ-ներին աջակցություն), այն ընկերություններից, որոնք 2019-ին ունեցել են 24-500 մլն դրամ իրացման շրջանառություն, ստացել ենք թվով 120-ը գերազանցող դիմումներ, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է 1.4 մլրդ դրամը գերազանցող վարկային պահանջ։ Այդ դիմումները ստանալուց հետո է, որ մենք պարզում ենք՝ արդյոք այդ կազմակերպություններն ունեցել են վարկային և հարկային կարգապահություն։ Եթե ունեցել են, ապա գումարը տրամադրվում է»։
Ինչ վերաբերում է գյուղատնտեսական ոլորտում պետական աջակցությանը, ապա ֆերմերները կարող են դիմել նաև մինչև 1 մլն դրամ վարկի համար։
«2019 թվականին մենք ունեցել ենք ավելի քանը 9000 շահառուներ, որոնք պետական սուբսիդավորմամբ ստացել են ավելի քան 53 մլրդ դրամ վարկային կամ լիզինգային միջոցներ, որոնց հիմնական տոկոսագումարները վճարվել են պետության կողմից։ 2020-ին այդ տոկոսագումարներն ամբողջությամբ են վճարվելու պետության կողմից։ Եվ այս տարվա ընթացքում պետության կողմից տրամադրվող գումարը նախորդ տարվա համեմատ 1.5 անգամ ավելի շատ կլինի։ Կարծում ենք, որ այս տարի 10 հազար ֆերմեր կօգտվի 60 մլրդից ավելի գյուղատնտեսական վարկից»,- ներկայացրեց Խաչատրյանը։
Դիտարկմանը, որ արդեն իսկ կազմակերպություններից բողոքներ կան, որ արտակարգ դրության պայմաններում ՊԵԿ-ը և ԴԱՀԿ-ը կալանք են դնում հաշիվների վրա և բռնագանձումներ անում, Խաչատրյանն արձագանքեց՝ արտակարգ դրությունը հայտարարված է այն պարզ պատճառով, որ քաղաքացիների տեղաշարժը սահմանափակելով, մենք նախ և առաջ մեր համաքաղաքացիների առողջության մասին ենք մտածում։
«Երևույթն ինքնին ուղիղ կապ չունի այն պարտավորությունների հետ, որոնք ընկերություններն ունեն պետության առջև։ Հարկային պարտականությունները պետք է իրականացվեն իրենց բնականոն եղանակով։ Համապատասխանաբար, եթե զարգացումները հասել են նրան, որ ՊԵԿ-ը կամ ԴԱՀԿ-ը ստիպված են այդ կազմակերպությունների նկատմամբ միջոցներ ձեռնարկել, որ նրանք կատարեն իրենց պարտավորությունները պետության կամ երրորդ անձանց նկատմամբ, ապա դրանք պետք է կատարվեն։ Մենք գիտենք, որ դժվար ժամանակներ են, և կարիք ունեցող խմբեր կան, որոնց պետությունն աջակցում է։ Բայց այն կազմակերպություններն ու անհատները, որոնք ունեն պարտավորություններ, պետք է դրանք սպասարկեն և իրականացնեն»,- շեշտեց Խաչատրյանը։

Министр: В этом году 10 000 фермеров воспользуются беспроцентным кредитом на сумму свыше 60 млрд драмов
14:12 03/04/2020
«Для оказания содействия гражданам сегодня осуществляется четыре экономических мероприятия», – заявил на сегодняшней пресс-конференции министр экономики Армении Тигран Хачатрян, обратившись к мероприятиям по противодействию вызванных вследствие распространения коронавируса экономических проблем.
По его словам, цель первого из этих мероприятий – быстрая доставка финансовых средств тем организациям, которые являются надежными партнерами для торговых банков. Министр отметил, что особенность данного инструмента заключается в том, что торговые банки принимают решения касательно того, какие организации являются надежными заемщиками, которые могут воспользоваться программами правительства по софинансированию, перефинансированию или субсидированию.
«Второе мероприятие касается предоставляемой в сфере сельского хозяйства помощи правительства. Данное направление не является новым для правительства, в прошлом году также была предоставлена большая финансовая помощь сельскому хозяйству. В этом году внесены определенные дополнения в пакете с целью сделать более доступными финансовые средства, которые используют наши фермерские хозяйства, особенно до начала весенних сельскохозяйственных работ.
Третье направление предоставляемого содействия – возможность кредитования без вмешательства банковских и финансовых организаций по ускоренной процедуре для малого и среднего бизнеса, если данные организации в 2019 году продемонстрировали себя в качестве добросовестных налогоплательщиков и заемщиков», – отметил министр.
Четвертый инструмент, по словам министра, касается тех организаций, которые по положению на конец марта 2020 года не сократили число сотрудников и фонд зарплаты, которые обычно использовались для выдачи зарплат сотрудникам.
«Мы заявили, что в случае с этими организациями правительство оплатит среднюю ежемесячную зарплату каждого пятого сотрудника», – пояснил он.
Т. Хачатрян сообщил, что все вышеуказанные направления действуют на сегодняшний день.
Он отметил, что не будут озвучены наименования тех организаций и частных лиц, которые воспользовались программами содействия, будут представлены лишь цифры.
«Пока очень рано для представления обобщающих цифр. За эти два дня мы уже в рамках третьего мероприятия (оказание содействия малому и среднему бизнесу) от компаний, чей размер оборота по реализации в 2019 году составил 24-500 млн драмов, получили свыше 120 заявок, общая сумма кредитного требованиях которых составляет 1.4 млрд драмов. После получения этих заявок мы выясняем, действительно ли данные организации соблюдали кредитную и налоговую дисциплину», – отметил министр.
Что касается государственной поддерки в сфере сельского хозяйства, то, по словам Т. Хачатряна, фермеры могут обратиться также за кредитом в размере до 1 млн драмов.
«В 2019 году у нас было свыше 9000 бенефициаров, которые при государственном субсидировании получили свыше 53 млрд кредитных или лизинговых средств, основная часть процентных ставок которых была выплачена государством. В 2020 году процентные ставки будут полностью выплачены государством. И предоставляемых в течение этого года государством средств по сравнению с прошлым годом будет в 1.5 больше. Полагаем, что 10 тысяч фермеров в этом году воспользуются сельскохозяйственным кредитом на сумму свыше 60 млрд драмов», – пояснил Тигран Хачатрян.
На замечание, что от организаций уже поступают жалобы о том, что в условиях чрезвычайного положения Комитет государственных доходов и Служба принудительного исполнения судебных актов накладывают арест на счета и осуществляют конфискации, Т. Хачатрян сказал, что чрезвычайное положение объявлено по той причине, что, ограничив передвижение граждан, в первую очередь государство беспокоится за здоровье граждан.
«Явление само по себе напрямую не связано с теми обязательствами, которые имеются у компаний перед государством. Налоговые обязательства должны осуществляться в обычном режиме. Соответственно, если развития достигли того, что КГД или СПИСА вынуждены предпринять меры в отношении этих организаций, чтобы они, в свою очередь, выполнили свои обязательства перед государством или третьими лицами. Мы знаем, что сейчас тяжелые условия, и есть нуждающиеся слои населения, которым государство оказывает поддержку. Но те организации и частные лица, у которых имеются обязательства, должны осуществлять их», – подчеркнул министр.