Հայաստանի պատմության թանգարանը՝  ԱՊՀ լավագույն 10 թանգարանների ցանկում
«ТурСтат» տուրիստական պորտալը կազմել է Ռուսաստանում և ԱՊՀ երկրներում այցելությունների և վիրտուալ շրջայցերի, առցանց շրջայցերի և ցուցահանդեսների համար պատմության և մշակույթի լավագույն թանգարանների վարկանշային աղյուսակը։
ԱՊՀ-ում պատմության և մշակույթի թանգարանների առաջին տասնյակում է ընդգրկված նաև Հայաստանի պատմության թանգարանը Երևանում, ինչպես նաև՝ Մոսկվայում պետական պատմական թանգարանը, Մինսկում Բելառուսի ազգային պատմական թանգարանը և «Նեսվիժ» ազգային  պատմամշակութային թանգարան-արգելոցը, Նուր-Սուլթանում Ղազախստանի ազգային թանգարանը, Բաքվում Ադրբեջանի  պատմության ազգային թանգարանը, Ուզբեկաստանի, Մոլդովայի, Տաջիկստանի պատմության ազգային թանգարանները։
Վարկանիշը կազմվել է թանգարանների ժողովրդականության վերլուծության և թանգարանների վիրտուալ շրջայցերի առաջարկների հիման վրա:

The TourStat agency has ranked the History Museum of Armenia in Yerevan among top 10 CIS history and culture museums for visits, virtual tours and exhibitions
The top ten also features the State History Museum in Moscow, Belarus National History Museum and Nesvizh National Historical and Cultural Museum-Reserve in Belarus, the National Museum of Kazakhstan in Nur-Sultan, National History Museum of Azerbaijan in Baku, as well as National History Museums of Uzbekistan, Moldova and Tajikistan.
The ranking is based on an analysis of the popularity of museums and the virtual tour offers to museums.