ՊԵԿ. Աշխատանքներ են տարվում ՀՀ-ի, Վրաստանի տարածքում մեքենաների առկա կուտակումները նվազեցնելու ուղղությամբ
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ մարտ ամսվա ընթացքում եղանակային պայմաններով պայմանավորված՝ Վերին Լարսի անցակետը հիմնականում եղել է փակ: Արդյունքում առաջացել են Հայաստանից դեպի ԵԱՏՄ անդամ երկրներ կամ երրորդ երկրներ փոխադրվող ապրանքներ տեղափոխող տրանսպորտային միջոցների զգալի կուտակումներ:
Դրանք առաջացել են ինչպես Հայաստան-Վրաստան սահմանի Բագրատաշենի անցումային կետում առկա մոտ 800 բեռնատարներից, այնպես էլ Վրաստանի տարածք արդեն իսկ հասած ավտոմեքենաներից: Տվյալ տրանսպորտային միջոցները ինչպես ՀՀ-ում, այնպես էլ այլ երկրներում հաշվառված ավտոմեքենաներ են:
ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, Վրաստան-ՌԴ Վերին Լարսի անցակետի բացվելուց հետո այն ինտենսիվ աշխատում է: Վրաստանի համապատասխան մարմինները կազմում են 30-ական ավտոմեքենաներից կազմված շարասյուներ և մի քանի ժամ պարբերականությամբ կազմակերպում դրանց փոխադրումը Վրաստանի տարածքով համապատասխան ուղեկցմամբ՝ մինչև Վերին Լարսի անցումային կետ:
ՀՀ մաքսային մարմինները 24/7 ռեժիմով օպերատիվ կապի մեջ են գտնվում Վրաստանի և Ռուսաստանի Դաշնության համապատասխան մարմինների գործընկերների հետ և աշխատանքներ են տարվում ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Վրաստանի տարածքում առկա կուտակումները նվազեցնելու և ծագող խնդիրներն օպերատիվ կարգավորելու ուղղությամբ։
Ներկա պահին դեպի Վերին Լարսի անցակետ տանող Վրաստանի տարածքով անցնող ճանապարհը փակվել է եղանակային անբերանպաստ պայմանների պատճառով։

Works underway to reduce pile-ups at Bagratashen checkpoint on Armenian-Georgian border – SRC
Due to weather conditions in March, the checkpoint of Upper Lars has mainly been closed, Armenia’s State Revenue Committee reported. As the source said, this has resulted in substantial pile-ups of vehicles transporting goods from Armenia to EAEU member states or third countries. The pile-ups were caused by about 800 trucks at Bagratashen checkpoint of Armenian-Georgian border and cars that had already reached the territory of Georgia. The given vehicles involve cars registered both in Armenia and other countries.
The Georgian-Russian checkpoint of Upper Lars has been active since it was opened. Georgia’s authorities in charge compile convoys from 30 cars and arrange their transportation across the territory of Georgia with a periodicity of several hours with a relevant patrol till the checkpoint of Upper Lars.
The customs authorities of Armenia maintain 24/7 communication with the partners from relevant authorities of Georgia and Russia, and works are in progress to reduce pile-ups on the territories of both Armenia and Georgia and to regulate any arising issues.
Currently the road passing through Georgia and leading to Upper Lars is closed due to adverse weather conditions, the source added.