ՊԵԿ. Աշխատանքներ են տարվում ՀՀ-ի, Վրաստանի տարածքում մեքենաների առկա կուտակումները նվազեցնելու ուղղությամբ
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ մարտ ամսվա ընթացքում եղանակային պայմաններով պայմանավորված՝ Վերին Լարսի անցակետը հիմնականում եղել է փակ: Արդյունքում առաջացել են Հայաստանից դեպի ԵԱՏՄ անդամ երկրներ կամ երրորդ երկրներ փոխադրվող ապրանքներ տեղափոխող տրանսպորտային միջոցների զգալի կուտակումներ:
Դրանք առաջացել են ինչպես Հայաստան-Վրաստան սահմանի Բագրատաշենի անցումային կետում առկա մոտ 800 բեռնատարներից, այնպես էլ Վրաստանի տարածք արդեն իսկ հասած ավտոմեքենաներից: Տվյալ տրանսպորտային միջոցները ինչպես ՀՀ-ում, այնպես էլ այլ երկրներում հաշվառված ավտոմեքենաներ են:
ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, Վրաստան-ՌԴ Վերին Լարսի անցակետի բացվելուց հետո այն ինտենսիվ աշխատում է: Վրաստանի համապատասխան մարմինները կազմում են 30-ական ավտոմեքենաներից կազմված շարասյուներ և մի քանի ժամ պարբերականությամբ կազմակերպում դրանց փոխադրումը Վրաստանի տարածքով համապատասխան ուղեկցմամբ՝ մինչև Վերին Լարսի անցումային կետ:
ՀՀ մաքսային մարմինները 24/7 ռեժիմով օպերատիվ կապի մեջ են գտնվում Վրաստանի և Ռուսաստանի Դաշնության համապատասխան մարմինների գործընկերների հետ և աշխատանքներ են տարվում ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Վրաստանի տարածքում առկա կուտակումները նվազեցնելու և ծագող խնդիրներն օպերատիվ կարգավորելու ուղղությամբ։
Ներկա պահին դեպի Վերին Լարսի անցակետ տանող Վրաստանի տարածքով անցնող ճանապարհը փակվել է եղանակային անբերանպաստ պայմանների պատճառով։

КГД: Ведутся работы по сокращению скоплений автомобилей на территориях Армении и Грузии
В марте в связи с погодными условиями КПП Верхний Ларс в основном был закрыт, напоминает Комитет государственных доходов (КГД) Армении.
По информации пресс-службы КГД Армении,в результате образовалось значительное скопление транспортных средств, перевозимых из Армении в страны-члены ЕАЭС или в третьи страны.
На баграташенском пропускном пункте границы Армения-Грузия скопилось 800 грузовых автомобилей и также автомобили, уже прибывшие на территорию Грузии. Данные транспортные средства зарегистрированы как в Армении, так и в других странах. После открытия КПП “Верхний Ларс” на границе Грузия-РФ он начал интенсивно работать.
Соответствующие органы Грузии составляют колонны по 30 автомобилей и с периодичностью в несколько часов организуют их переезд через территорию Грузии в соответствующем сопровождении до переходного пункта Верхнего Ларса.
Таможенные органы Армении в режиме 24/7 находятся в оперативной связи с коллегами из соответствующих органов Грузии и Российской Федерации. Ведутся работы по сокращению скоплений как на территории Армении, так и на территории Грузии и по оперативному урегулированию возникающих проблем.
Отмечается, что в настоящее время дорога через Грузию, ведущая к КПП Верхний Ларс, закрыта по причине неблагоприятных погодных условий