ՄԱԿ-ի հանձնակատարը կոչ է արել ազատել ռիսկի խմբում գտնվող կալանավորներին համավարակի ֆոնին․ France24
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Միշել Բաչելեթը կոչ է արել երկրների իշխանություններին դիտարկել կորոնավիրուսով վարակվելու բարձր ռիսկի տակ գտնվողներին կալանքից ազատելու հնարավորությունը։ Այս մասին գրում է News.am-ը՝ վկայակոչելով France 24-ին։
Նրա խոսքով՝ իշխանությունները պետք է ուսումնասիրեն ազատ արձակելու միջոցները COVID-19-ի նկատմամբ խոցելի անձանց համար, այդ թվում՝ տարեց և հիվանդություններ ունեցող կալանավորների, ինչպես նաև ռիսկի ցածր մակարդակն ունեցող իրավախախտների համար։
Բաչելեթը նշել է, որ բազմաթիվ երկրներում կալանքի վայրերը լցված են կալանավորներով, և այնտեղ հաճախ բացակայում են համապատասխան հիգիենան և առողջության պահպանման պայմանները։
Նրա խոսքով՝ ֆիզիկական հեռավորությունն ու ինքնամեկուսացումն այդ պայմաններում գրեթե անհնարին են։
Բաչելեթը կոչ է արել կառավարություններին չմոռանալ ոչ միայն կալանավայրերում գտնվողներին, այլ նաև փակ հոգեբուժական հաստատություններում, ծերանոցներում և մանկատներում ապրող մարդկանց։

UN urges prisoner releases to stem spread of coronavirus
Countries must protect people in detention from the COVID-19 pandemic by releasing vulnerable prisoners, UN High Commissioner for Human Rights Michelle Bachelet said Wednesday, France24 reported.
"Covid-19 has begun to strike prisons, jails and immigration detention centres, as well as residential care homes and psychiatric hospitals, and risks rampaging through such institutions' extremely vulnerable populations," the source cited Bachelet as saying.
"Authorities should examine ways to release those particularly vulnerable to COVID-19, among them older detainees and those who are sick, as well as low-risk offenders."
Bachelet pointed out that detention facilities in many countries are severely overcrowded, making detainees and staff particularly vulnerable to catching the deadly new coronavirus.
"People are often held in unhygienic conditions and health services are inadequate or even non-existent. Physical distancing and self-isolation in such conditions are practically impossible," she noted.