Ֆեյսբուքյան գրառումները կեղծ պնդում են, որ ԱՄՆ-ն ձերբակալել է գիտնականի, որը «ստեղծել» է կորոնավիրուսը. Ֆրանս-Պրեսս
12:26 06/04/2020
Վերջին օրերին ֆեյսբուքում տարածվում են հազարավոր գրառումներ ու տեսանյութեր, որոնցում ԱՄՆ պաշտոնյաները խոսում են լրագրողների առաջ։ Տարածվող տեսանյութն ուղեկցվում է գրառմամբ, թե ԱՄՆ պաշտոնյաները հայտարարում են Հարվարդի համալսարանի գիտնականի ձերբակալության մասին, որը «ստեղծել» է նոր կորոնավիրուսը:
Այս տեսանյութերին է անդրադարձել Ֆրանս-Պրեսս գործակալության «factcheck»-ը, նշելով, որ կադրերը ոչ մի առնչություն չունեն COVID-19-ի հետ, և գիտնականները հերքել են այն պնդումները, թե վիրուսը միտումնավոր է ստեղծվել:
«ԱՄՆ-ը ձերբակալել է չինացի գիտնականին, որը ստեղծել է կորոնավիրուսը (sic)», - ասվում է MOB հեռուստաընկերության ավելի քան 3500 անգամ տարածած տեսանյութի վերնագրում, ֆեյսբուքյան էջ, որը ներկայացնում է Նիգերիայի նորությունները:
Տեսահոլովակում ներկայացված են ԱՄՆ արդարադատության նախարարության երկու պաշտոնյաներ, որոնք խոսում են մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Մենք այսօր այստեղ ենք հայտարարելու երեք առանձին դեպքեր, որ ցույց է տալիս Չինաստանի տնտեսական լրտեսության և հետազոտությունների գողության շարունակվող սպառնալիքը», - ասում է պաշտոնյաներից մեկը։
«Չինաստանի կոմունիստական կառավարության նպատակը, պարզ ասած, Միացյալ Նահանգներին փոխարինելն է՝ որպես աշխարհի առաջատար գերտերություն, և նրանք խախտում են օրենքները՝ դրան հասնելու համար», - ասում է նրա կոլեգան, ավելի ուշ կադրերում:
«Այնուամենայնիվ, դրանք ոչ մի ձևով չեն վերաբերում կորոնավիրուսային համաճարակին, որը խլել է ավելի քան 50,000 կյանք ամբողջ աշխարհում, ապրիլի 3-ի դրությամբ»,-այս մասին գրում է Ֆրանս-Պրեսս գործակալությունը (AFP)։
AFP-ն, օգտագործելով «InVID We Verify» գործիքը, ցույց է տալիս, որ մամուլի ասուլիսը տեղի է ունեցել հունվարի 28-ին՝ Բոստոնում։
Գիտնականին մեղադրանք  առաջադրվել է
Ասուլիսում Մասաչուսեթս նահանգի դատախազ Էնդրյու Լելինգը և Բոստոնի հետախուզական դաշնային բյուրոյի (ՀԴԲ) ղեկավար Ժոզեֆ Բոնավոլոնտան հայտարարել են Հարվարդի գիտնականի և Չինաստանի երկու քաղաքացիների ձերբակալության մասին՝ Չինաստանի հետ ենթադրյալ կապերը թաքցնելու համար:
AFP- ն հայտնում է, որ ԱՄՆ դատախազները մեղադրում են Հարվարդի համալսարանի քիմիայի և քիմիական կենսաբանության ամբիոնի վարիչ Չարլզ Լիբերին այն բանի համար, որ նա թաքցրել է իր դերը Չինաստանի կառավարության՝ առևտրային գաղտնիքների գողանալու ծրագրում։
Երկու այլ գիտնականներ, երկուսն էլ Չինաստանի քաղաքացի, նույնպես մեղադրվել են ԱՄՆ-ում՝ չինացի գիտնականների կողմից ենթադրաբար հարյուրավոր գողության դեպքերի հետաքննության շրջանակներում:
Ձերբակալությունները լայնորեն լուսաբանվել են տեղական ԶԼՄ-ների կողմից։
Այս պնդումները պաշտոնապես ներկայացված են նաև ԱՄՆ արդարադատության նախարարության հաղորդագրության մեջ, որը թվագրվում է հունվարի 28-ին։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Հարվարդի համալսարանի քիմիայի և քիմիական կենսաբանության ամբիոնի վարիչն ու Չինաստանի երկու քաղաքացի մեղադրվում են Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությանը օժանդակելու մեջ։
«Այսօր առավոտյան ձերբակալվել է Հարվարդի համալսարանի քիմիայի և քիմիական կենսաբանության ամբիոնի վարիչ, 60-ամյա դոկտոր Չարլզ Լիբերին, որին քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել՝ նյութապես կեղծ, մտացածին և կեղծ հայտարարություն անելու կետով»,-ասվում է հունվարի 28-ի հաղորդագրության մեջ։
Մեղադրվող Չինաստանի մյուս քաղաքացին, 29-ամյա Յանքինգ Յեին մեղադրանք է առաջադրվել վիզայի կեղծիքների, կեղծ հայտարարություններ անելու, որպես օտարերկրյա կառավարության գործակալ հանդես գալու համար։ Նա այդ ժամանակ եղել է Չինաստանում:
Չինաստանի  քաղաքացի 30-ամյա Զաոսոնգ Ժենգը ձերբակալվել է 2019-ի դեկտեմբերի 10-ին՝ Բոստոնի Լոգանի միջազգային օդանավակայանում և քրեական գործով մեղադրվում է Չինաստան կենսաբանական հետազոտությունների 21 սրվակ մաքսանենգ ճանապարհով տանելու փորձ կատարելու մեջ: Նա կալանավորված է 2019 թվականի դեկտեմբերի 30-ից:
Վիրուսը մարդու կողմից ստեղծված չէ
AFP-ն գրում է, որ փորձագետները հերքել են այն տեսությունը, որ նոր կորոնավիրուսը միտումնավոր է ստեղծվել: Lancet հայտնի բժշկական ամսագրում տպագրված նամակում, առողջապահության ոլորտի տարբեր գիտնականներ ասում են, որ վիրուսը «ծագել է վայրի բնության մեջ»:
«Մենք միասին ենք՝ խստորեն դատապարտելու դավադրության տեսությունները, որոնք նշում են, թե COVID-19-ը բնական ծագում չունի: Բազմաթիվ երկրների գիտնականներ ... եզրակացրել են, որ այս կորոնավիրուսը ծագել է վայրի բնության մեջ, ինչպես և շատ այլ առաջացող պաթոգեններ»:
ԱՄՆ Օհայոյի նահանգի համալսարանի գիտնականները նաև տպագրել են մի հոդված, որում ասվում է, որ «չկա հավաստի ապացույց», որ նոր կորոնավիրուսը ստեղծվել է լաբորատորիայում:

Facebook posts shared thousands of times feature a video of US officials talking to reporters, with captions claiming they are announcing the arrest of a Chinese scientist who “created” the new coronavirus.
However, the footage has nothing to do with COVID-19 and scientists have refuted allegations the virus was deliberately created, AFP Fact Check reports.
“USA Arrested A Chinese Scientist That Created Coronavirus (sic),” reads the caption on a video shared more than 3,500 times by MOB TV, a Facebook page covering Nigerian news.
The clip features two officials from the US Department of Justice holding a press conference.
“We're here today to announce three separate cases highlighting the ongoing threat posed by Chinese economic espionage and research theft,” one of the men says, standing in front of a US Department of Justice sign.
“China’s communist government's goal, simply put, is to replace the United States as the world’s leading superpower and they’re breaking the law to get there,” his colleague says later on in the footage.
However, at no point do they refer to the coronavirus pandemic that has claimed more than 50,000 lives around the world as of April 3, 2020.
AFP ran a reverse image search on the video using the InVID We Verify tool, which traced the footage to local news reports on a press conference on January 28, 2020, in Boston, Massachusetts.
Scientists charged
At the conference, US Attorney for Massachusetts Andrew Lelling and the head of Boston’s Federal Bureau of Intelligence (FBI), Joseph Bonavolonta, announced the arrest of a Harvard scientist and two Chinese nationals for hiding alleged ties to China.
AFP reported that US prosecutors charged the chairman of Harvard University’s chemistry and chemical biology department Charles Lieber with hiding his alleged role in a Chinese government programme that security officials say steals trade secrets.
Two other scientists, both Chinese nationals, were also charged as part of an investigation into hundreds of cases of alleged theft by Chinese scientists in the US.
The arrests were widely covered by local media, who broadcast footage from the original press conference.
These allegations were officially presented in a statement of the United States Department of Justice on January 28 as well.
"The Department of Justice announced today that the Chair of Harvard University’s Chemistry and Chemical Biology Department and two Chinese nationals have been charged in connection with aiding the People’s Republic of China.
Dr. Charles Lieber, 60, Chair of the Department of Chemistry and Chemical Biology at Harvard University, was arrested this morning and charged by criminal complaint with one count of making a materially false, fictitious and fraudulent statement. Lieber will appear this afternoon before Magistrate Judge Marianne B. Bowler in federal court in Boston, Massachusetts.
Yanqing Ye, 29, a Chinese national, was charged in an indictment today with one count each of visa fraud, making false statements, acting as an agent of a foreign government and conspiracy. Ye is currently in China.
Zaosong Zheng, 30, a Chinese national, was arrested on Dec. 10, 2019, at Boston’s Logan International Airport and charged by criminal complaint with attempting to smuggle 21 vials of biological research to China.  On Jan. 21, 2020, Zheng was indicted on one count of smuggling goods from the United States and one count of making false, fictitious or fraudulent statements. He has been detained since Dec. 30, 2019," the statement read.
Virus not man-made
AFP reports that experts have refuted the theory that the new coronavirus was deliberately created. In a letter published in The Lancet medical journal, various public health scientists said that the virus “originated in wildlife”.
“We stand together to strongly condemn conspiracy theories suggesting that COVID-19 does not have a natural origin. Scientists from multiple countries ... overwhelmingly conclude that this coronavirus originated in wildlife, as have so many other emerging pathogens,” it reads.
Scientists at the Ohio State University in the US also published a paper concluding there was “no credible evidence” that the new coronavirus was engineered in a laboratory.