Հնդկաստանի «Արմաթ»-ում ստեղծվել է կորոնավիրուսով հիվանդներին ուտելիք մատուցող ռոբոտ
Նախորդ տարի՝ 2019 թ. հոկտեմբերի 6-9-ին Երևան ի «Էքսպո» կենտրոնում տեղի ունեցած ԴիջիԹեք 2019 տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի բացման արարողությանը «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների տաղավարում ստորագրվեց «Արմաթ» կրթական ծրագիրը Հնդկաստանի Հանրապետություն արտահանելու մասին պայմանագիր։
Համագործակցության շրջանակներում նախատեսվում էր 2020 թ.-ի մարտին «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների խմբավարների մեկնում Հնդկաստան՝ այնտեղ անցկացնելու դասընթացներ և վերապատրաստումներ՝ ապագա խմբավարների համար:
ԱՏՁՄ Հանրային կապերի պատասխանատուի տարածած հաղորդագրության համաձայն, ելնելով արտակարգ դրությունից և գործուղումներ իրականացնելու սահմանափակումից՝ որոշում կայացվեց վերապատրաստումների առաջին փուլը՝ ծրագրավորման կոմպոնենտը, անցկացնել հեռավար։
Վերապատրաստումները իրականացվում էին հեռախաղորդակցման ընդունված և հարմարավետ ծրագրերով՝ նախապես մշակված մեթոդաբանությամբ և գործիքակազմով։ Վերապատրաստումները անցկացրել են «Արմաթի» փորձառու խմբակավարներ Հայկ Կարապետյանը և Գոռ Աբրահամյանը։
Բացի բուն նյութի տրամադրումից, Հնդկաստանի գործընկերների հետ անցկացվել են հարց ու պատասխանի ֆորմատով ինտերակտիվ դասեր, տրվել են հանձնարարություններ և կատարվել է Հնդկաստանի խմբակավարների թեստավորում։ Վերապատրաստվել է 6 անձ, ովքեր կդասավանդեն Հնդկաստանում բացվող 3 Արմաթ լաբորատորիաներում։
«Մեզ թեկնածուների համար հիանալի փորձ էր մասնագետներ Հայկի ու Գոռի առցանց դասընթացներին մասնակցելը։ Բազմաթիվ հմտություններ յուրացրինք ու հենց դասընթացների ընթացքում սկսեցինք կիրառել դրանք։ Մենք փորձնական նպատակներով մեկ ռոբոտ ենք հավաքել և այժմ մոտ ենք այն վերջնական տեսքի հասցնելուն», - նշում է հնդկական կողմի ներկայացուցիչը։
Oրերս «Արմաթ» լաբորատորաների ֆեյսբուքյան խմբերում տարածվել են վերոնշյալ մատուցող-ռոբոտի աշխատանքը ցուցադրող հոլովակներ։ Վերջինս ինքնուրույն կերպով տեղի բուժհաստատություններից մեկում ուտելիք է մատուցում կորոնավիրուսով վարակված հիվանդներին։

Armath students assemble a robot in India to deliver food to coronavirus-infected patients
Students of Armath Engineering Laboratories in India have assembled an automated robot serving food to patients infected with the coronavirus. The video of the robot in action has been shared on the Facebook page of Armath Laboratories.
The Union of Advanced Technology Enterprise (UATE) reminds that during the opening ceremony of DigiTec 2019 Technology Exhibition held in Yerevan Expo Center on October 6-9, 2019, Armath Engineering Labs signed a contract to export the Armath educational program to India. The format of the partnership envisaged future teachers not to come from India to get the necessary classes, but two of Armath teachers from Armenia go to India for six months to conduct training for children and future teachers there.
However, due to the situation with the state of emergency, the first phase of the trainings with Indian beneficiaries were held online.
“Our candidates got an excellent experience in attending the online classes delivered by Hayk and Gor. We obtained numerous skills and started using them in parallel with the classes. As an example , we have created a robot and are assembling the final elements,” the representative of the Indian side has told UATE.
To note, “Armath” engineering laboratories aim to assist schoolchildren in their early interest emergence in modern high technology, to promote the development of engineering mindset from early ages and to prepare competent students in all schools of the Armenian and Artsakh communities.