«Ժողովուրդ». Ապրիլի 14-ից հետո նոր կերևա՝ Մայիլյանը կգնա՞ գործարքի
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «Արցախի նախագահական ու խորհրդարանական ընտրություններից միայն հինգ օր անց պարզ դարձավ, որ երկրորդ փուլ անցած Մասիս Մայիլյանը որոշել է դուրս գալ պայքարից։
Սակայն հետաքրքիր է, որ նա իր հայտարարությունից մեկ օր առաջ եղել է Երևանում. թե ում հետ է հանդիպել նախագահի թեկնածուն, պարզ չէ, բայց ակնհայտ է, որ ինչ-ինչ ճշտումներ կատարելուց հետո նոր դիրքորոշում հայտնեց: Դա, սակայն, արեց ուշացումով, և հիմա քվեաթերթիկում, միևնույնն է, երկու անուն է լինելու՝ Մասիս Մայիլյան, Արայիկ Հարությունյան։
Բանն այն է, որ, Արցախի ընտրական օրենսգրքի համաձայն, ԿԸՀ-ը ուժը կորցրած է ճանաչում թեկնածուի գրանցումը, եթե նա քվեարկության օրվանից ոչ ուշ, քան 10 օր առաջ` մինչև ժամը 18:00-ն, դիմում է ներկայացրել իր թեկնածությունը հանելու վերաբերյալ:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը Արցախի ԿԸՀ-ից տեղեկացավ, որ նրա կողմից որևէ դիմում ներկայացված չէ։ Ստացվում է՝ նա, լինելով նախագահի թեկնածու, փաստորեն տեղյակ չի եղել ու բաց է թողել թեկնածություն հանելու ժամկետը:
Ու հիմա տպավորություն է, որ իր դեմքով իրականում ընդամենը 3505 ձայն ստացած նախագահի թեկնածուն մինչև հիմա չի կողմնորոշվում՝ ինչ անել: Մի կողմից՝ նա ասում է, որ ընտրությունները նոր Արցախին համապատասխան չէին, և մի քանի կողմնակիցների «գործուղում է» բողոքի ակցիաների, մյուս կողմից էլ՝ նրա գլխավորած ԱԳՆ-ն ընտրությունները ողջունեց հենց հաջորդ օրը։
Այսքանից հետո մեզ մնում է սպասել մինչև ապրիլի 14-ը, որից հետո նոր կերևա՝ Մայիլյանը կգնա գործարքի՝ ինչ-որ պաշտոն վերցնելով Արայիկ Հարությունյանից և հնազանդվելով, թե արցախցու թասիբը ի հայտ կգա, ու նա արտախորհրդարանական ընդդիմադիրի կարգավիճակում կմնա, ինչպես հիմա է»։

«Жоховурд»: После 14 апреля будет ясно, согласится ли Маилян пойти на сделку
Газета «Жоховурд» пишет, что лишь спустя пять дней после президентских и парламентских выборов в Арцахе стало ясно, что прошедший во второй тур Масис Маилян решил выйти из борьбы. Однако примечательно, что за день до его заявления он побывал в Ереване: неизвестно, с кем встречался кандидат в президенты, но очевидно, что он сообщил о новой позиции после каких-то уточнений.
Однако он сделал это с опозданием и сейчас в избирательный бюллетень внесено два имени: Масис Маилян, Араик Арутюнян. Дело в том, что, согласно Избирательному кодексу Арцаха, ЦИК признает недействительной регистрацию кандидата, если он подает заявку о снятии своей кандидатуры не позднее, чем за 10 дней до дня голосования, до 18:00.
Изданию сообщили в ЦИК Арцаха, что какого-либо заявления Масис Маилян не подавал. Получается, что он, будучи кандидатом в президенты, фактически не знал об этом и пропустил срок снятия своей кандидатуры.
Сейчас создается впечатление, что кандидат в президенты, который фактически получил всего 3505 голосов, все еще не определился с тем, как поступить. С одной стороны, он заявляет, что выборы не соответствовали новому Арцаху, и «командирует» нескольких своих сторонников на акции протеста, а с другой стороны, возглавляемое им министерство иностранных дел на следующий день приветствует выборы. После всего этого остается лишь ждать 14 апреля, после чего будет ясно: пойдет ли на сделку Маилян, получив от Араика Арутюняна какой-то пост и смирившись, или достоинство арцахца одержит верх и он предпочтет остаться в статусе внепарламентской оппозиции, как сейчас.