Արցախի Միրիկ գյուղի ողջ բնակչությունն ինքնամեկուսացված է.ԱՀ պետնախարար
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք Արցախում կորոնավիրուսով վարակման դեպք է գրանցվել: Այս առիթով Արցախի պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը և Արցախի առողջապահության նախարար Արայիկ Բաղրյանը հրատապ ասուլիսով հանդես եկան:
Արցախի պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը տեղեկացրեց, որ կորոնավիրուսով վարակված անձը գտնվել է Քաշաթաղի շրջանի Միրիկ գյուղում:
«Շտապօգնության մեքենայով տվյալ անձը տեղափոխվել է Հայաստան։ Նա բուժում կստանա Երևանում։ Անձը 60 տարեկանից բարձր է և որոշակի ռիսկային խմբում է գտնվում: Վարակված անձը մեկուսացման մեջ է եղել, քանի որ համապատասխան ախտանշաններ կային: Ապրիլի 6-ին փորձանմուշներն ուղարկվել էին ՀՀ համապատասխան լաբորատորիա թեստավորման և այսօր աստացվել է փորձանմուշի դրական պատասխանը: Տվյալ անձի հետ շփում ունեցող անձիք զգուշացվել են ինքնամեկուսացման համար: Մոտ 17 հոգի են : Գյուղում ապրում է մոտ 40 ընտանիք և հնարավոր է ,որ շփումներ եղած լինեն միմյանց հետ: Հետևաբար որոշում է կայացվել ինքնամեկուսացնել ողջ գյուղը: Արդեն իսկ գյուղապետի միջոցով հանձնարավել է ,որ հնարավորինս քիչ շփվեն միմյան հետ»,-ասաց Մարտիրոսյանը, հավելելով. « Առողջապահության համակարգը գործել է արագ և այն պահից ,երբ հաստատվել է դեպքը, ապա նախարարի հանձնարարությամբ համապատասխան մեքենայով ուղարկվել է ՀՀ բուժում ստանալու համար»:
Արցախի պետնախարարը նաև տեղեկացրեց, որ ինքնամեկուսացված քաղաքացիներին կաջակցեն նաև սոցիալական խնդիրների լուծման հարցում: Բացի այդ, վաղվա ընթացքում ախտահամնան աշխատանքներ կկատարվեն ողջ գյուղում:
ԱՀ առողջապահության նախարար Արայիկ Բաղրյանն էլ ավելացրեց, որ գործողություններ իրականացրել են նաև կոնտակտավորների ընտանիքներում:
«Մեկուսացման օրը կոնտակտավորների շրջանակը պարզելուց հետո , բոլորի բկարաններում իրականցվել են ախտահանման միջոցառումներ: Բացի այդ, հորդորել ենք բնակիչներին խուճապի չմատնվել և հետևել կանոններին : Այս պահին համաճարակային մասնագետները, ոստիկանության աշխատակիցների հետ համատեղ, գտնվում են Միրիկ համայնքում և իրականացնում են տարբեր աշխատանքներ »,- ասաց նախարարը:

Госминистр: Для всех жителей села Мирик в Арцахе установлен режим самоизоляции
В связи с первым подтвержденным случаем коронавируса в Арцахе (Нагорно-Карабахской Республике, НКР» государственный министр Арцаха Григорий Мартиросян и министр здравоохранения Арцаха Араик Багрян выступили на пресс-конференции.
Г. Мартиросян сообщил, что инфицированный коронавирусом гражданин находился в селе Мирик Кашатагского района.
«На карете скорой помощи пациент был доставлен в Армению. Он будет получать лечение в Ереване. Он старше 60 лет и находится в определенной группе риска. Инфицированное лицо находилось в изоляции, поскольку у него имелись соответствующие симптомы. 6 апреля образцы были отправлены в соответствующую лабораторию Армении для проведения тестирования, и сегодня получен положительный результат. Контактировавшие с этим лицом граждане предупреждены о самоизоляции. Их около 17 человек. В селе проживает около 40 человек и возможно, что они контактировали друг с другом. Следовательно, принято решение установить для всех жителей села режим самоизоляции», – сообщил он, добавив, что система здравоохранения отреагировала оперативно.
Государственный министр Арцаха сообщил также, что будет оказано содействие самоизолированным жителям села в вопросе решения социальных проблем. Кроме этого, в течение завтрашнего дня в селе будут проведены работы по дезинфекции.
В свою очередь министр здравоохранения Арцаха Араик Багрян сообщил, что были проведены работы по дезинфекции в квартирах семей контактировавших лиц.
«После выяснения круга контактировавших, в квартирах у всех были проведены работы по дезинфекции. Кроме этого, мы призвали жителей не поддаваться панике и следовать правилам. В данный момент эпидемиологи и сотрудники полиции находятся в общине Мирик и осуществляют различные работы», – отметил министр.