«Արցախում նախօրեին բողոքի ակցիա է կազմակերպվել, որին մասնակցել են ընտրություններում պարտված որոշ թեկնածուների և քաղաքական ուժերի կողմնակիցները՝ թվով 200 մարդ: Ճիշտ է՝ երկրորդ փուլ դուրս եկած Մասիս Մայիլյանը կոչ է արել իր ընտրողներին՝ վարակի հնարավոր տարածումը կանխելու նպատակով ընտրատեղամասեր չգնալ ու, ըստ էության, ընդունել ընտրությունների առաջին փուլի արդյունքները, սակայն նրան միացած որոշ խմբեր մասնակցել են ակցիային:
Արցախի հեղափոխական կուսակցության անդամներից բացի, ակցիային որոշակի մասնակցություն են ունեցել «Սասնա ծռերի» «արցախյան թևը», նվազագույն ձայներ հավաքած նախագահի թեկնածու Ռուսլան Իսրայելյանի թիմի որոշ անդամներ և անհատ քաղաքացիներ, որոնք զուտ ականատեսի կարգավիճակում են եղել, որովհետև հավաքը Ստեփանակերտի բանուկ հատվածում է կազմակերպված եղել:
Ակցիայի մասնակիցները խոսել են ընտրական պրոցեսների՝ ոչ պատշաճ ձևով կազմակերպման, երկրում կորոնավիրուսի վարակի դեմ կատարվող ոչ բավարար աշխատանքների մասին:
Հետաքրքրական է, որ «կարանտինի» անհրաժեշտության մասին խոսող ակցիայի կազմակերպիչները հենց իրենք վարակի տարածման կանխման կանոնները չեն պահպանել և 200-ին մոտ մարդկանց հավաք են կազմակերպել: Ի դեպ, պետք է նշել, որ սա փաստացի հետընտրական փուլի միակ ակցիան է եղել»:

«Паст»: Кто участвовал в организованной в Арцахе акции
Газета «Паст» пишет, что накануне в Арцахе была организована акция протеста, в которой участвовали сторонники некоторых потерпевших поражение на выборах кандидатов и политических сил – порядка 200 человек. Конечно, прошедший во второй тур выборов Масис Маилян призвал своих избирателей для предотвращения возможного распространения инфекции не идти на избирательные участки и, по сути, признал результаты первого тура выборов, однако в акции участвовали также присоединившиеся к нему некоторые группы.
Кроме членов революционной партии Арцаха в акции участвовали также «арцахское крыло» «Сасна црер», некоторые члены команды кандидата в президенты Руслана Исраеляна, получившего минимальное количество голосов, а также отдельные граждане, которые присутствовали там просто как зрители, поскольку акция проходила в оживленной части Степанакерта.
Участники акции говорили о ненадлежащей организации избирательного процесса, проводимых в стране недостаточных мероприятиях по профилактике распространения коронавируса.
Примечательно, что говорящие о «необходимости» введения карантина организаторы акции сами не соблюдали правила предотвращения распространения инфекции и организовали собрание с участием порядка 200 человек. Следует отметить также, что это – единственная акция в поствыборный период.