Փոխնախարար. Հեռավար կրթության գործընթացում ունենք ավելի քան 80 տոկոսի մասնակցություն
ԿԳՄՍ նախարարությունը համագործակցում է մարզային հեռուստաընկերությունների հետ, ինչի արդյունքում տեսադասերը հասանելի է նաև մարզային հեռուստաընկերությունների եթերում՝ ապահովելով ավելի լայն լսարան։ Ասուլիսում հայտարարեց կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը։ Նրա խոսքով, սա հատկապես կարևոր է, քանի որ մարզերից ու Երևանից ստացած ամփոփ տվյալների համաձայն, աշակերտների ու ուսուցիչների որոշակի խմբեր չունեն հասանելիության սարքեր, չեն կարողանում միանալ հեռավար ուսուցմանը։
«Առնվազն 24 հազար սարքի մասին ենք խոսում, լրացուցիչ հստակացման ու ճշգրտման կարիք կարող է ունենանք, հավաքագրվել են առաջին ձեռքից։ Կարծում եմ, որ տեսադասերն ու բովանդակությունը, որ մենք մշակում ենք ու հասանելի ենք դարձնում այս պայմաններում, ապահում է մարդկանց ներգրավածությունը, եթե չկան այդ սարքերը»,- ասաց փոխնաարարը։
Ժ. Անդրեասյանը նշեց, որ արդեն հավաքագրել են 600 սարքավորումներ՝ համակարգիչներ, պլանշետներ, հեռախոսներ, մի զգալի մասը նոր է, տրամադրել են մարզերին, նաև քարտեր են տրամադրել։ Նա նշեց, որ ունեցել են նվիրաբերություններ կազմակերպությունների, նաև ֆիզիկական անձանց կողմից։
Փոխնախարարը տեղեկացրեց, որ մարտի 26-ից գործարկել են էլեկտրոնային մատյանը, արձանագրում են, թե ինչպես է իրականացվում հեռավար դասերն առանձին դպրոցներում, ինչպիսի աշխատանք են կատարում ուսուցիչները։ Նրա փոխանցմամբ, ուսուցիչների արդեն 80 տոկոսն այնտեղ գրանցված է։
«Մարզերից ստացած տեղեկությունների համաձայն՝ ունենք հեռավար կթրության գործընթացում ավելի քան 80 տոկոսի մասնակցություն։ Խոսքն աշակերտական համակազմի մասին է»,- ասաց Ժ. Անդրեասյանը։
Նա նշեց, որ համագործակցում են հեռահաղորդակցության ոլորտի ընկերությունների հետ, ձեռք են բերել համաձայնություն՝ ունենալ մատչելի սակագին կրթական ծառայություններից օգտվելու համար։
«Արդեն այդ ծառայությունները հասնալեի են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից, առաջիկայում հասանելի կլինեն Բիլյանի ու Յուքոմի բաժանորդների համար»,- ասաց ԿԳՄՍ փոխնախարարը։
Հարցին՝ երաժշտական, պարի դպրոցների համար ի՞նչ ծրագրեր են մշակված, փոխնախարարն ասաց. «Իհարկե, ունենք օբյեկտիվ խնդիրներ հեռավար ուսուցում կազմակերպելու այնպիսի դեպքերում, երբ պահանջվում է գործնական մասնակցություն։ Այս պարագայում, կարծում եմ, պետք է կարողանանք լրացնել այդ անհրաժեշտ ծավալն այն ժամանակահատվածում, երբ դրա հնարավորությունը կլինի»։
Ժ. Անդրեասյանի խոսքով, հստակ պետք է հասկանալ, որ հեռավար ուսուցումը որևէ դեպքում չի դիտվում առկա ուսուցմանն ամբողջությամբ փոխարինող։

Deputy minister: Over 80% of schoolchildren have access to distance learning in Armenia
Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sport cooperates with regional TV companies, as a result of which video classes are also available on regional TV stations, ensuring greater participation amid the nationwide coronavirus lockdown, a deputy minister told a news conference on Tuesday.
According to Zhanna Andreasyan, this is a key achievement because, according to the data received from the Armenian regions and Yerevan, certain groups of school students and teachers have no devices to join distance learning.
"We are short of at least 24,000 devices; the data may need additional clarification, but it has been collected at first hand. I think that the video classes and the content we create and make accessible under such conditions ensures the involvement of people, if they lack devices,” the deputy minister said.
Zhanna Andreasyan says that they have already collected 600 devices, including computers, tablets and smartphones, mostly new ones, and have provided them to the provinces together with SIM cards. Some organizations, as well as individuals have donated devices to the ministry, she said.
According to the official, an electronic class register has been launched since March 26, with the education authorities monitoring the distance learning process in separate schools and the work of teachers. According to him, 80% of teachers are already registered there.
According to the information provided by the regions, more than 80% of schoolchildren have access to distance learning, Andreasyan said.
He noted that the ministry cooperates with telecommunications operators and has reached an agreement on an affordable tariff for educational services.
"These services have already been provided by VivaCell-MTS. They will be available for Beeline and Ucom subscribers in the near future," she said.