Արցախում մեկ քաղաքացու մոտ հաստատվել է կորոնավիրուս
Արցախի առողջապահության նախարարությունից փոխանցում են, որ նախորդ օրը ՀՀ ուղարկված երկու փորձանմուշների հետազոտության արդյունքներն այսօր ստացվել են, մեկը՝ դրական, մյուսը՝ բացասական: Այս մասին հայտնում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից։
«Հաստատված դեպքի մասին հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ վերջինս ապրիլի 2-ին առավոտյան շտապ օգնության մեքենայով տեղափոխվել էր Քաշաթաղի բուժմիավորումում և մեկուսացվել, որովհետև Արցախ էր վերադարձել ՀՀ-ից՝ «վարակի օջախ» համարվող բնակավայրից: Երկրորդ քաղաքացին, որը թեստավորվել է, եղել է ՀՀ-ից վերադարձող քաղաքացու հարևանուհին, ով ապրիլի 4-ին, այլ խնդրով տեղափոխված է եղել նույնի բուժմիավորում՝ բռոնխիտի ախտանիշներով:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ քաղաքացին ՀՀ-ից Արցախ վերադառնալուց հետո գտնվել է Քաշաթաղի շրջանի Միրիկ գյուղում, ապա նախորդ օրերին, նրա հետ առնչված բոլոր քաղաքացիները, ապահովության նկատառումներով, նախօրոք ինքնամեկուսացել են՝ թվով 17 քաղաքացի: Այդ քաղաքացիներն այս պահին որևէ ախտանիշներ չունեն:
Արցախի Համաճարակաբանության և հիգենիայի կենտրոնը նրա հետ հնարավոր շփումների շրջանակը ճշտելուց հետո, օրեր առաջ, ինքնամեկուսացված քաղաքացիների առանձնատներում անհրաժեշտ ախտահանիչ աշխատանքներ է իրականացրել:
Նշենք, որ բնակավայրը շրջկենտրոնից գտնվում 39 կմ հեռավորության վրա, մայրաքաղաքից՝ 89 կմ-ի վրա:
Վերոնշյալ բնակավայրը քաղաքացուն մեկուսացնելուց հետո գտնվել է վերահսկողության տակ»,- հայտնում են շտաբից:

Из министерства здравоохранения Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) сообщают, что сегодня получены результаты исследования двух отправленных накануне в Армению образцов, один из двух тестов на коронавирус – положительный.
«Что касается подтвержденного случая, считаем нужным напомнить, что утром 2 апреля пациент на машине «Скорой помощи» был доставлен в медобъединение Кашатага и изолирован, поскольку в Арцах вернулся из Армении – из считающегося "очагом вируса" населенного пункта.
Была протестирована и соседка вернувшегося из Армении гражданина, которая 4 апреля с другой проблемой – с симптомами бронхита – была доставлена в то же медучреждение.
Принимая во внимание то обстоятельство, что гражданин после возвращения в Арцах из Армении находился в селе Мирик Кашатагского района, в предыдущие дни все контактировавшие с ним граждане – 17 человек из соображений безопасности самоизолировались. У этих граждан в данный момент нет никаких симптомов.
Центр эпидемиологии и гигиены Арцаха после уточнения круга возможных контактов с ним несколько дней назад провел необходимые дезинфекционные работы в частных домах самоизолировавшихся граждан.
Следует отметить, что населенный пункт расположен в 39 км от областного центра и в 89 км от столицы.
После изоляции гражданина вышеупомянутый населенный пункт находился под надзором», – говорится в сообщении.