Հարութ Սասունյան. ԱՄՆ-ը մեղադրում է թուրքական «Հալք» բանկին՝ Իրանին միլիարդավոր դոլարների ապօրինի փոխանցումների համար
10:55 08/04/2020
«Հալք» բանկը, որի մեծամասնական բաժնետերը Թուրքիայի կառավարությունն է, 2020 թ․ մարտի 31-ին Նյու Յորքում իրեն մեղավոր չի ճանաչել քրեական մեղադրանքներով, որ նա  օգնել է Իրանին տասնյակ միլիարդավոր դոլարներ և ոսկի ապօրինաբար փոխանցելու համար, գրել են Այքան Էրդեմիրը և Ֆիլիպ Կովալսկին մի հոդվածում, որն ապրիլի 3-ին հրապարակվել է Վաշինգտոնում գործող քաղաքականության ինստիտուտի՝ Ժողովրդավարության պաշտպանության հիմնադրամի կողմից։
2019 թ․ հոկտեմբերի 15-ին Նյու Յորքի Հարավային շրջանի դաշնային դատարանը «Հալք» բանկին մեղադրեց «խարդախության, փողերի լվացման և պատժամիջոցների խախտումների համար», պնդելով, որ «Հալք» բանկը և նրա ղեկավարները օժանդակել են ոսկու վաճառքով զբաղվող թուրք-իրանցի Ռեզա Զառաբին՝ «բազմամիլիարդ դոլարների» հնարքով շրջանցելու Միացյալ Նահանգների պատժամիջոցներն ընդդեմ Իրանի»։
Սկզբում «Հալք» բանկը հրաժարվեց ներկայանալ դատարան՝ «պնդելով, որ քրեական մեղադրանքները դուրս են Միացյալ Նահանգների դատարանի իրավասությունից», գրել են Էրդեմիրն ու Կովալսկին, սակայն, երբ «դատախազներն առաջարկեցին ավելացնել տուգանքը դատարանի նկատմամբ արհամարհական վերաբերմունքի համար, որը կարող էր կազմել 1․8 միլիարդ դոլար ութ շաբաթ անց», բանկը համաձայնեց պատասխանել դատական հայցերին:
Սկզբում թուրք և իրանցի պաշտոնյաները հնարք էին մշակել գազը ոսկով փոխանակելու համար՝ ԱՄՆ պատժամիջոցները շրջանցելու նպատակով, պնդելով, որ ոսկին ուղղվում է ոչ թե իրանական պետական կառավարման մարմիններին, այլև Իրանի «մասնավոր հատվածին»: Էրդեմիրն ու Կովալսկին հայտարարել են, որ «վերջին հաշվով, այդ հնարքը իրանական վարչակարգին բերեց մոտ 13 միլիարդ դոլարի թուրքական ոսկի 2012-2013 թվականների ընթացքում: Երբ  2013 թ․ ԱՄՆ-ը փակեց «ոսկու սողանցքը», Իրանն օգտագործեց թուրքական կեղծ ընկերությունները՝ սննդամթերքի և դեղամիջոցների կեղծ գործարքների վերաբերյալ հաշիվներ ներկայացնելով, որոնք որպես մարդասիրական օգնություն դուրս էին մնում ԱՄՆ պատժամիջոցներից։ Գերհաշվարկի մեկ այլ տխրահռչակ գործով, Թուրքիայում տեղակայված շքեղ զբոսանավերի ընկերությունը օգտագործել է «Հալք» բանկը մոտ 5․2 տոննա շագանակագույն շաքարավազի վաճառքի համար Իրանի «Փասարգադ» բանկին՝ մոտավորապես 240 դոլար մեկ ֆունտի (0․45 կգ) դիմաց»։
Այս հնարքն առաջին անգամ 2013 թ․ դեկտեմբերին բացահայտեցին թուրք քննիչները, որոնք ամբաստանել էին այդ ժամանակ վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, նրա մի շարք նախարարների և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, այդ թվում՝ «Հալք» բանկի կառավարիչներին։ Էրդողանը փակեց հետաքննությունը՝ հեռացնելով ոստիկանության պաշտոնյաներին, դատախազներին և դատավորներին․․․
Սկանդալը կրկին ծագեց 2016 թ․ մարտին, երբ թուրք-իրանցի պարագլուխ Ռեզա Զառաբը ձերբակալվեց Մայամիում, երբ իր ընտանիքի հետ մեկնել էր Ֆլորիդա՝ Դիսնեյի աշխարհ այցելելու համար։
2017 թ․ մարտին, ԱՄՆ իշխանությունները ձերբակալեցին «Հալք» բանկի գործադիր տնօրենի տեղակալ Մեհմեթ Հաքան Աթիլլային՝ Նյու Յորք ժամանելուն պես։  Զառաբն իրեն մեղավոր ճանաչեց և համաձայնեց դատարանում ցուցմունք տալ Աթիլլայի դեմ։ Զառաբը խոստովանեց, որ կաշառք է տվել Թուրքիայի բարձրաստիճան նախարարներին և «Հալք» բանկի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին: Նա նույնիսկ Էրդողանին ներքաշեց կոռուպցիոն հնարքի մեջ՝ հայտարարելով, որ Էրդողանն անձամբ է հաստատել ապօրինի գործողությունները։
«2018 թ․ մայիսին «Հալք» բանկի Աթիլլան դատապարտվեց  32-ամսյա բանտարկության, ինչը զգալիորեն ավելի կարճ էր, քան նախկինում պահանջել էին դատախազները», գրել են Էրդեմիրն ու Կովալսկին: «Աթիլլայի Թուրքիա վերադարձից հետո, Էրդողանը պատժամիջոցները խախտողին պարգևատրեց՝ նրան նշանակելով Ստամբուլի ֆոնդային բորսայի գործադիր տնօրեն՝ հետևելով նախագահի հաստատած ձևին՝ հատուցելով Զառաբի այլ ավագ հանցակիցներին շահավետ նշանակումներով»։
Էրդողանն անձամբ դիմեց նախագահ Թրամփին և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ արգելափակելու «Հալք» բանկի դեմ դատական գործը, պնդելով, որ ԱՄՆ դատարանները իրավունք չունեն դատել Թուրքիայի քաղաքացիներին: Courthouse-ի լրատվական ծառայությունից հայտնել են, որ «Զառաբի կեղծ ընկերություններից մեկը՝ Royal Holding A.S.-ը, որպես իր հասցե նշել է Ստամբուլում Թրամփի աշտարակների 35-րդ հարկաբաժինը։ Նախքան փողերի լվացման, պատժամիջոցների շրջանցման և կաշառակերության համար մեղավոր ճանաչվելը, Զառաբը վարձել էր Թրամփի անձնական փաստաբան Ռուդի Ջուլիանիին՝ ստվերային դիվանագիտության քարոզարշավը ղեկավարելու համար, որը կրկնվեց Ուկրաինայում։ Երթևեկելով Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայի և Սպիտակ տան միջև, Ջուլիանին հանդիպեց Էրդողանի, Թրամփի, նախկին պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի և ԱՄՆ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների ու Թուրքիայի պաշտոնատար անձանց հետ՝ փորձելով բանակցել բանտարկյալների փոխանակման շուրջ: «Նյու Յորք թայմսը» հաղորդեց, որ Թիլերսոնը դիմադրել է գործարքի համար Սպիտակ տան ճնշմանը, ինչը փաստացի կհանգեցներ Զառաբի գործի կարճմանը»։
Էրդողանի և Ջուլիանիի ջանքերի շնորհիվ հաջողվեց դատաքննությունը կանգնեցնել գրեթե երկու տարի, սակայն այն, ի վերջո, ձախողվեց, երբ անցյալ տարվա հոկտեմբերին ԱՄՆ-ի դատախազությունը Նյու Յորքի Հարավային շրջանում մեղադրանքներ առաջադրեց»։
Սենատի ֆինանսների հարցով հանձնաժողովի գլխավոր դեմոկրատ սենատոր Ռոն Վայդենն ասաց Courthouse-ի լրատվական ծառայությանը․ «Ըստ ամենայնի, Դոնալդ Թրամփը կատարում էր Էրդողանի և Ջուլիանիի հրամանը, իսկապես հարցեր կային այն մասին, թե արդյոք սա «Հալք» բանկը փրկելու մասին էր, չնայած կային մեղադրանքներ, որ նրանք ղեկավարել էին պատմության մեջ պատժամիջոցներից խուսափելու ամենամեծ հնարքը»:
2020 թ․ սկզբում Սենատում նախագահ Թրամփի պաշտոնազրկման գործընթացի ժամանակ, սենատորներ Վայդենը, Ռոբերտ Մենենդեսը և Շերոդ Բրաունը համատեղ հարց ուղղեցին, որը Սենատում բարձրաձայն ընթերցեց գլխավոր դատավոր Ջոն Ռոբերտսը․ «Արդյոք նախագահն  այնպիսի վարքագի՞ծ է դրսևորել, որով իր անձնական ու քաղաքական շահերը վեր է դասել Միացյալ Նահանգների ազգային անվտանգության շահերից»։
Վայդենն ասել է Courthouse լրատվական ծառայությանը․ «Դոնալդ Թրամփը զգալի ֆինանսական հետաքրքրություններ ունի Թուրքիայում», նկատի ունենալով Ստամբուլում գտնվող Թրամփի աշտարակները: «Մենք պարբերաբար կարդում ենք, որ նրա ընտանիքը անձնական հարաբերություններ է հաստատել թուրք կարևոր պաշտոնյաների հետ: Եվ այսպես, դուք պետք է հարցնեք, որն է մեր հետաքննության մասը՝ արդյոք Թրամփի քաղաքականությունը Թուրքիայի նկատմամբ նշանակալի ձևով երանգավորված է իր անձնական և քաղաքական շահերով և ոչ թե երկրի ազգային անվտանգությամբ»:
Եթե «Հալք» բանկը մեղավոր ճանաչվի Միացյալ Նահանգների պատժամիջոցները խախտելու համար, ապա դատարանը կարող է խոշոր տուգանք սահմանել՝ անկախ նախագահ Թրամփի ցանկություններից:

US indicts Turkish Halkbank for illegal transfer of billions of dollars to Iran
Halkbank, whose majority shareholder is the Turkish government, pleaded not guilty in New York on March 31, 2020, to criminal charges that it helped Iran illicitly transfer tens of billions in dollars and gold, wrote Aykan Erdemir and Philip Kowalski in an essay published on April 3 by the Foundation for Defense of Democracies, a policy institute based in Washington, D.C.
On October 15, 2019, the Federal Southern District Court of New York accused Halkbank of “fraud, money-laundering and sanctions offenses,” alleging that Halkbank and its executives aided Iranian-Turkish gold trader Reza Zarrab in a “multi-billion dollar scheme to circumvent U.S. sanctions on Iran.”
Initially, Halkbank refused to appear in court “claiming that the criminal charges are beyond the U.S. court’s jurisdiction,” Erdemir and Kowalski wrote. However, when “prosecutors proposed escalating contempt fines which could have totaled $1.8 billion after eight weeks,” the bank agreed to respond to the court charges.
Originally, the Turkish and Iranian officials had concocted a scheme to exchange gas for gold to circumvent the U.S. sanctions, by claiming that the gold was headed not to Iranian government entities but to Iran’s “private sector.” Erdemir and Kowalski stated that “the scheme ultimately yielded the Iranian regime some $13 billion in Turkish gold between 2012 and 2013. Once the U.S. Congress introduced legislation to close the ‘golden loophole’ in 2013, Iran used Turkish front companies to issue invoices for fake transactions of food and medicine that fall under the humanitarian exception to U.S. sanctions. In one infamous case of over-invoicing, a Turkey-based luxury yacht company used Halkbank to sell nearly 5.2 tons of brown sugar to Iran’s Bank Pasargad at the price of approximately $240 per pound.”
This scheme was first exposed in December 2013 by Turkish investigators who implicated then Prime-Minister Recep Tayyip Erdogan, several of his ministers and other senior officials, including Halkbank’s managers. Erdogan shut down the probe by firing the police officials, prosecutors and judges!
The scandal resurfaced in March 2016 when Iranian-Turkish ring-leader Reza Zarrab was arrested in Miami after he flew to Florida to visit Disney World with his family.
In March 2017, U.S. authorities arrested Halkbank Deputy CEO Mehmet Hakan Atilla upon his arrival in New York. Zarrab pleaded guilty and agreed to testify in court against Atilla. Zarrab confessed that he had bribed senior Turkish ministers and top Halkbank executives. He even implicated Erdogan in the corruption scheme, stating that Erdogan had personally approved the illegal actions.
“Halkbank’s Atilla received a 32-month prison sentence in May 2018, a significantly shorter one than prosecutors had originally sought,” according to Erdemir and Kowalsky. “After Atilla’s return to Turkey, Erdogan rewarded the convicted sanctions buster by appointing him CEO of the Istanbul stock exchange, following the president’s established pattern of rewarding other senior accomplices of Zarrab with cushy appointments.”
Erdogan personally appealed to Pres. Trump and other senior officials to block the court case of Halkbank, claiming that US courts have no right to try Turkish citizens. The Courthouse News Service reported that “One of Zarrab’s shell companies, Royal Holding A.S., listed its address as a 35th floor unit in Trump Towers Istanbul. Before pleading guilty to money laundering, sanctions evasions and bribery, Zarrab retained Trump’s personal attorney Rudy Giuliani to lead a campaign of shadow diplomacy that echoed the one in Ukraine. Shuttling between Turkey’s capital of Ankara and the White House, Giuliani met with Erdogan, Trump, former Secretary of State Rex Tillerson, and other senior U.S. and Turkish officials in an attempt to negotiate a prisoner swap. The New York Times reported that Tillerson resisted the White House pressure for a deal that would have effectively killed the Zarrab case.”
Erdogan’s and Giuliani’s efforts succeeded in stalling the prosecution for almost two years, but ultimately failed when the U.S. Attorney’s Office for the Southern District of New York went forward with the charges last October.”
Senator Ron Wyden, the Senate Finance Committee’s top Democrat, told Courthouse News Service: “It sure looked like Donald Trump was doing the bidding of Erdogan and Giuliani, and there were real questions about whether this was about getting Halkbank off the hook, even though there were allegations that they were orchestrating the largest sanctions evasion scheme in history.”
During President Trump’s Senate impeachment inquiry earlier in 2020, Senators Wyden, Robert Menendez and Sherrod Brown asked a joint question which was read aloud in the Senate by Chief Justice John Roberts: “Has the president engaged in a pattern of conduct in which he places his personal and political interests on top of the national security interests of the United States?”
Wyden told Courthouse News Service: “Donald Trump has significant financial interest in Turkey,” referring to Trump Towers Istanbul. “We read regularly that his family has forged personal relationships with important Turkish officials. And so, you have to ask — which is what is part of our inquiry — whether the Trump policy toward Turkey is in a significant way colored by his personal and political interests and not the national security of the country.”
If Halkbank is found guilty of violating U.S. sanctions, the court could impose a hefty penalty, regardless of Tump’s wishes.